תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אודות מועצת יש"ע

מה זה יש"ע ?

יש"ע זה ראשי תיבות – יהודה שומרון בקעת הירדן וחבל עזה - האזורים ששוחררו על ידי צה"ל במלחמת ששת הימים בשנת 1967. הקו הירוק היה קו הפסקת האש בשנת 1949 בין ישראל לירדן ושטחים אלו היו מעבר לקו הירוק עד שנת 1967. יהודה ושומרון הם רכס הררי גבוה, הנמצא כ-15 ק"מ מתל אביב ואזור המרכז. ההר מתחיל בצפון מעפולה ובדרום עד באר שבע, ומגיע לגובה של כמעט 1100 מטר מעל פני הים. זהו רכס הרים קרוב מאוד וגבוה מאוד ששולט בתצפית על מרכז הארץ.

מהי מועצת יש"ע?
ביהודה ושומרון 24 רשויות מקומיות פעילות –  עיריות, מועצות מקומיות ומועצות אזוריות - וכן מועצה אזורית אחת שחרבה: מועצת חוף עזה. מועצת יש"ע היא עמותה ציבורית המאגדת את כל הרשויות ודואגת לאינטרסים המשותפים שלהם.

יו"ר מועצת יש"ע הוא שלמה נאמן שנבחר בשנת 2022

מועצת יש"ע – מאז ומתמיד
חברון מאז ומתמיד, אבל מועצת יש"ע קמה רק עם חידוש ההתיישבות היהודית ביש"ע לאחר מלחמת ששת הימים, בהמשך לתנועת "גוש אמונים".  מייסד המועצה ויושב הראש הראשון שלה היה ישראל הראל, תושב עפרה, שהיה שותף להקמת יישובים רבים ביש"ע.

למה צריך מועצה?
מפעל ההתיישבות ביש"ע הוא חלק מרכזי בהגשמת הציונות, ויש לו חשיבות אסטרטגית ראשונה במעלה. מועצת יש"ע היא הגוף המאורגן היחיד שמקדם ומבסס את ההתיישבות ביש"ע, ובשנים האחרונות לצערנו אף נלחם ממש על עצם קיומה.
לרשויות ביש"ע צרכים מיוחדים שאינם קיימים ברשויות אחרות בישראל (למשל, צרכי ביטחון מוגברים, סלילת כבישים עוקפים, הכרה באדמות מדינה, סבסוד הסעות תלמידים בשל המרחקים הגיאוגרפיים) ומועצת יש"ע היא הגוף שמקדם את אותם צרכים ייחודיים.

מהן מטרות המועצה?

מועצת יש"ע פועלת לביסוס והרחבת מפעל ההתיישבות ברחבי יהודה ושומרון באמצעים פוליטיים, משפטיים והסברתיים, מתוך ראייתו כחלק מרכזי בהגשמת הציונות בדורות האחרונים.

מועצת יש"ע הינה גוף שוחר שלום, אולם אנו נשענים על זכותנו המוסרית והטבעית על ארץ ישראל, ומתנגדים למסירת חלקים ממנה לאויב. שבענו מרורים מהבטחות הסרק של הפלשתינים ומהניסיונות הקודמים להגיע להישגים מדיניים באמצעות נסיגות - ניסיונות שהסתיימו באלימות ושפיכות דמים, ואף בהחמרת מצבה של מדינת ישראל בעולם.

יעדים עיקריים :
- החלת הריבונות הישראלית על שטחי יש"ע.
-
המשך ההתיישבות בארץ הוד הקדומים ביהודה ושומרון, סביב לירושלים בירת ישראל .
-
מאבק בהסכמים מדיניים הפוגעים בשלמות הארץ ואינם מקדמים השגת שלום בר-קיימא עם שכנינו.


מדוע הושארה האות ע' בשם המועצה?
הע', שייצגה את ההתיישבות היהודית בחבל עזה, במילה "יש"ע" – נשארה ותישאר, ולא במקרה.
ראשית, זהו גל-עד לזכרון עולם לחורבן היישובים הפורחים וחבל הארץ המשגשג בחבל עזה. שנית, זוהי עין צופיה לעתיד: גם גוש עציון נפל וקם כעבור 19 שנים, וגם אנו בע"ה עוד נשוב ונראה בקוממיות גוש קטיף מעפרו.

 


יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד