תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מצילים את לבבות הישובים

10/07/2019
הגדל

זה אינו סוד שהאוכלוסייה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן גדלה בקצב חסר תקדים. כמות התושבים שגדלה מצריכה, בין השאר, הוספה של כיתות לימוד ובתי ספר, הרחבת כבישים ודרכים, פיתוח תשתיות מים וחשמל ועוד דברים רבים וחשובים שדורשים התאמה לגודלה של האוכלוסייה. אחד השירותים החשובים שזקוקה לה אוכלוסייה שגדלה בצורה שכזו היא רפואה, ובעיקר רפואת חירום.

כל זאת, יחד עם הגידול באוכלוסיית העיר ירושלים, הביא את הנהלת בית החולים הדסה הר הצופים לפעול בשנים האחרונות להקמת מערכי רפואה חדשים ולריענון את בית החולים הניצב על ההר. כחלק מתהליך הריענון, החלו לפעול בבית החולים להקמת מחלקה חדשה של חדרי לידה חדישים ומשוכללים, אשר כיום מתאפשרת אליהם כניסה פרטית מהרחוב, ללא צורך במעבר סבוך במחלקות השונות. ולא רק בלידות עוסקים שם אלא בהצלת לבבות ממש. בחודש שעבר נחנכה יחידת צנתורים חדשה שצוידה בטכנולוגיות המתקדמות בעולם.

זוהי בהחלט בשורה מצילת חיים, שכן הודות לתרומת ארגון USAID השייך לממשל האמריקאי ובתיווך ארגון "נשות הדסה" המגייס את הכספים הדרושים להרחבת ופיתוח בית החולים, תושבי בנימין ייהנו ממרכז קרדיולוגי לצנתורי לב מצילי חיים. את היחידה מנהל ד"ר רוני אלקלעי, קרדיולוג בכיר ומנהל יחידת הלב, טיפול נמרץ וצנתור בהדסה הר הצופין ולצידו רופאים בכירים כד"ר הישאם נסאר ופרופ' דיויד ליבוביץ' וכן רופאי יחידת הצנתורים בעין כרם בהובלת פרופ' חיים דננברג.

"בעת אירוע לבבי, כל חצי שעה של עיכוב עלולה להוביל אדם לדום לב, או לנזק משמעותי לשריר הלב", מספר לנו ד"ר אלקלעי. "ישנם תושבי יישובים שפתיחת היחידה מקצרת עבורם משמעותית את סיכויי ההישרדות ואת היכולת לפתוח את עורק הלב ללא נזק - וזהו כמובן המצב הרצוי והנכון, במקום שהם יגיעו לצד השני של העיר. אין ספק שפתיחת היחידה צפויה להציל את חייהם של הרבה מאוד אנשים בגזרת היישובים של צפון ירושלים, בנימין ומישור אדומים, וזה כבר הוכח בשטח, צוותי מד"א מפנים אותם אלינו במהירות ולאחר 48 שעות הם כבר אחרי הכל, מוכנים לשחרור הביתה".

לדברי פרופ' אלחנן פריד, מנהל היחידה לטיפול נמרץ בהדסה הר הצופים, משמעות הקמת היחידה היא שמעתה לא יצטרכו המטופלים מאזור בנימין להתרחק עד לבתי חולים אחרים כשיש בסביבתם בית חולים הנותן מענה לבבי. "זה שינוי תפיסה", אומר פריד, "עכשיו יש כיסוי קרדיאלי לתושבי יהודה ושומרון כולל יישובי גב ההר. כעת אנו יכולים להימנע ממצב בו אנשים שלקו בליבם או נזקקו לטיפול רפואי דחוף היו מגיעים להר הצופים לאבחון ואז נאלצנו להעביר אותם לעין כרם, היום הם יכולים לקבל טיפול כולל בהר הצופים עם מענה מקצועי ומיידי", סיכם בנחרצות.

 

קשר ישיר לבנימין

באירוע חנוכת היחידה, הדגיש מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, כי הרחבת בית החולים בהר הצופים רק הולכת וגדלה, וכי על שולחנו תוכניות רבות לפיתוח הקמפוס. "הגיע הזמן שתושבי כל העיר ירושלים וסביבותיה ייהנו מרפואה מצוינת ומתקדמת וממתקנים וטכנולוגיות עתירות ידע, ואנו ממשיכים בתנופת הפיתוח הזו".

ראש מועצת בית-אל, שי אלון, בירך על פתיחת היחידה החדשנית - לראשונה בקרבה משמעותית לתושבי האיזור ובבית החולים הנגיש ביותר עבורם. "חדרי הצנתור החדשים הם בשורה מצילת חיים לתושבי בית-אל שמעכשיו לא יצטרכו להרחיק לכת במקרים רפואיים קיצוניים". אלון הוסיף כי ההחלטה של הנהלת הדסה להשקיע משאבים בפתיחת מחלקות בהר הצופים מעידה על האמון שרוכשים ראשי מערכת הבריאות להמשך הצמיחה של ההתיישבות הסובבת את ירושלים. "במשך כל ימות השנה אנחנו עמלים לשפר את שירותי הרפואה לתושבי היישוב, הן על ידי הרחבת שעות הפעילות של הרופאים בקהילה והן על ידי קשר ישיר מול גורמי הרפואה הדחופה במרכזים הרפואיים הסמוכים ומקווים שפתיחת חדרי הצנתור היא רק סנונית ראשונה לקראת הרחבה משמעותית של שירותי הרפואה לטובת תושבי בית-אל בפרט ובנימין בכלל", סיכם.

כנשיכת עקרב

לא רק במקרים של התקפי לב מיקומו של בית החולים בהר הצופים הוא קריטי לתושבי בנימין. כך למשל לפני מספר חודשים הצילו רופאי הדסה את חייו של אלישע פרץ בן ה-7 שהגיע לבית החולים במצב קשה, לאחר שנעקץ מעקרב בזמן ששיחק בחצר ביתו במצפה יריחו שבבנימין. הסיפור החל כאשר דורון, אביו של אלישע, שמע את בנו צועק ובוכה עקב כאב חד שחש ברגלו. "אלישע ילד נינוח, הוא לא היה צורח סתם, ומיד חשדתי בהכשה או נשיכה ואמרתי למירב רעייתי להזעיק אמבולנס", מספר האב. אימו של אלישע לא איבדה עשתונות, ויצאה מהיישוב לחבירה עם אמבולנס של מד"א על הכביש הראשי בשער בנימין ומשם במהירות להדסה הר הצופים. הרגל של אלישע כבר הייתה אדומה מאד והוא היה לא שקט וסבל מכאבים חזקים והכרתו נעשתה מעורפלת. צוות האמבולנס הגיש עזרה ראשונה והרדים והנשים את הילד כבר בדרך להדסה.

צוות מד"א עדכן את צוות המיון בהר הצופים על המתרחש, ובהגיעם קיבלו את פני הילד והוריו ד"ר תמר קופרמן, רופאה בכירה במחלקה לרפואה דחופה ילדים וד"ר דניאל בנחובסקי מתמחה בילדים. "הילד הגיע במצב קשה מורדם ומונשם עם לחץ דם גבוה ולא יציב המודינמית, והיו סימנים נוספים למצוקת האופיינית להשפעת ארס", מתארת ד"ר קופרמן. "כל הסימנים הללו החשידו לעקיצת עקרב על אף שלא היה סיפור מדויק לכך וההורים לא היו בטוחים שכך קרה".

"המצב שלו היה לא פשוט. תוך פחות משעה הוא יוצב והועבר למחלקתנו, שם גמלנו אותו מההנשמה תוך יממה, ובמהלך אותן שעות המשכנו את הטיפול התומך. הארס לא השפיע על מצב ליבו ותודות לטיפול והתגובה הטובה לנוגדן הארס, הוא שוחרר לביתו יומיים לאחר המקרה במצב מצוין", סיפרה ד"ר שרלוט גליקסמן, מומחית בטיפול נמרץ.

עם שחרורו, ציין פרופ' יעקב ברקון מנהל מחלקת הילדים בהדסה הר הצופים, "אני מאד גאה בצוות שלנו בהדסה שידע לשתף פעולה עם אנשי מד"א ובתאום בין המחלקות שקלטו את הילד, במיון ילדים ובטיפול נמרץ ילדים. ההקשבה ושיתוף הפעולה שלהם לצד המקצועיות והנחישות מביאים לתוצאות טובות וממלאות סיפוק כמו במקרה של אלישע".

מרגישים בבית

בית החולים הדסה הר הצופים נמצא בתנופת התפתחות בשנים האחרונות. מחלקות הורחבו, נקלטו רופאים חדשים, התווספו אחיות ואנשי צוות חדשים. הקירבה של יישובי בנימין לבית החולים, לצד העלייה המשמעותית בבנות הציונות הדתית שפנו ללימודי סיעוד, הביאה לעשרות אחיות המתגוררות ביישובי חבל בנימין שמצאו בית שני במסדרונות בית החולים.

אלישבע לוין, המיילדת הראשית בהדסה הר הצופים, היא תושבת עפרה ועובדת בבית החולים למעלה מעשור. היא מתארת בסיפוק גדול כיצד בשנים האחרונות פגשה עוד ועוד אנשי צוות רפואי וסיעודי מסביבת המגורים שלה: "אני בהדסה הר הצופים קרוב ל-15 שנים ומרגישה שזה המקום הנכון לי. בשנים האחרונות התרחב המעגל של האחיות העובדות כאן בין כותלי ההר, ונכון להיום אנחנו 4 מיילדות רק מעפרה, ואיתנו מיילדות מהיישובים מכמש, מפסגות, כוכב השחר, מצפה כרמים, בית אל, לא פחות משלוש מיילדות מכפר אדומים וממצפה יריחו ומספר מיילדות מאלעזר ונווה דניאל שבגוש עציון. כמובן, אנשי צוות נוספים רופאים ואחיות ועובדי מנהלה מגיעים אף הם מכל היישובים הללו".

כדי להדגיש עוד את תחושת הביתיות משתפת אלישבע בחוויה מהעת האחרונה. "כמעט אין מישהי מבנימין שלא מכירה בדרך כזו או אחרת מישהי מהצוות, זה תורם לתחושה משפחתית וביתית בהדסה - שמורגשת לצד תחושת שליחות ותודעת שירות גבוהה שקיימת כאן ממילא. לפני כחודש נכנסה לחדר לידה יולדת ושאלה אם תוכל לקבל את הליווי של מיילדת ספציפית שהיא מכירה, אך ככל שחלף הזמן בחדר הלידה היא הבינה שהיא מכירה ארבע מילדות רק במשמרת שהיא הגיעה אליה, וזה היה משעשע עבורה, להבין כמה הכל כאן משפחתי וקהילתי, ונתן לכל המשמרת תחושה של ביתיות שספק אם הייתה יוצאת לפועל בבית חולים אחר".

האחיות במחלקה ציינו גם את העובדה כי כמות אנשי הצוות הרפואי שמתהדרים בה בהר הצופים הביאה להחלטת ההנהלה לספק הסעות לישובים השונים, מה שמאפשר לאחיות הרבות ולרופאים לקחת חלק גם ככונניות ולקיים משמרות גם בסופי שבוע בשעת הצורך.

גם בגוש עציון

הרומן של הדסה עם ההתיישבות לא נגמר בחבל בנימין. לאחרונה נפגשה הנהלת בתי החולים עם ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן ועם ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי. רביבי אגב דואג להדגיש לא פעם כי באפרת "אחוז אנשי הרפואה הגבוהה ביותר מקרב האוכלוסייה". במהלך הפגישה בהדסה, בה נכחו בין היתר מנהל בי"ח הדסה עין כרם פרופ' יורם וייס, סגן מנהל בית החולים ד"ר ינון בודה וכן צוות רופאים ואחיות, נידונו שיתופי פעולה אפשריים בין רופאי הדסה לבין תושבי גוש עציון.

ראשי המועצות הציגו בפגישה סקירה על השירותים הרפואיים הקיימים בגוש עציון והועלו צרכים רפואיים שונים אשר אינם מקבלים מענה כיום. רביבי העלה אפשרות לפתיחת מרפאת נשים מתוך מטרה להקל על נשים בגוש שגם תחבר ותקרב את בתי החולים הדסה לאוכלוסייה. "ברור שאישה הרה שתהיה במעקב אצל רופא מסויים תעדיף בשיאו של התהליך הלידה להגיע למחלקה בה הוא עובד בבית החולים. יש לכך יתרונות רבים". הנהלת הדסה קיבלה את ההצעות ואת החזון והבטיחה לבחון שיתופי פעולה.

רק בריאות

יחסי הגומלין בין קמפוס הדסה בהר הצופים לבין יישובי בנימין הם שתי וערב של תרומה הדדית, מצד אחד כח אדם איכותי ומסור ומהצד השני מקום עבודה של שליחות והצלחת חיים. שיתוף הפעולה הנרקם והנגשת שירותי הרפואה ליישובים מעלה את רמת החיים, איכות הבריאות ומהווה חלק מרשת הביטחון לתושבים. הגידול באוכלוסייה מחייב את העלאת האפשרויות לרפואת חירום איכותית וזמינה, כעת עם השינוי הקיים והעתידי בבית החולים הדסה יכולים תושבי האזור להיות רגועים הרבה יותר.

רק שנהיה בריאים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד