תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

נתוני החינוך ביהודה, שומרון ובקעת הירדן בשנת 2018

5/08/2019
צבי אפשטיין (הגדל)
צבי אפשטיין

החופש הגדול במערכת החינוך הוא הזדמנות מעולה להסתכל אחורה על השנה שחלפה ולנתח את תמונת מצב החינוך בהתיישבות. משרד החינוך פרסם את הרשימות המלאות של הרשויות המוניציפליות ובתי הספר אשר נמצאים במקומות הגבוהים ביותר במספר קטגוריות שונות, כולל זכאות לבגרויות לפי יישובים ומצטיינים, אחוזי גיוס לצה"ל, אחוזי התנדבות לשירות לאומי ועוד.

הנתונים שאנו מביאים כאן התפרסמו על ידי משרד החינוך והם מתייחסים לשנת הלימודים 2018 / תשע"ח. הרשימה מחולקת למספר קטגוריות שונות, אשר מחלקות את הנתונים ליישובים ולבתי ספר.

בשנת 2018, מספר התלמידים שסיימו את חוק לימודיהם ביהודה ושומרון ללא בקעת הירדן עמד על 22,430 שמהווים 3.4% מתוך 669,066 בוגרי יב' בכל הארץ. מתוכם 72.7% זכאים לבגרות מלאה (72.9% בכל הארץ).

בדירוג הרשויות בעלות שיעור הזכאים הגבוה ביותר לבגרות מדורגת במקום מועצה מקומית אלקנה במקום הראשון הארצי, עם לא פחות מ-98.3% זכאים לבגרות.

בנוסף, מופיעות ברשימה העיר מעלה אדומים עם 92.6% אחוזי זכאות, מועצה מקומית קדומים עם 92.3%, ומועצה מקומית אפרת עם 91.5% , במקומות ה-13, ה-17 וה-19 בהתאמה.

קטגוריה מיוחדת, היא זכאות של 100% מבוגרי בית הספר לתעודת בגרות בשנת הלימודים שעברה. בתי הספר שזכו לכך שכל בוגריהם זכו לתעודת בגרות מלאה הם: תיכון "דעת ותבונה" בביתר עילית, ישיבת בני עקיבא מטה בנימין, אולפנת "אורות עציון" ו"נווה חנה" שבגוש עציון, אולפנת השומרון שבאלקנה, אולפנת רעיה בבית אל ואולפנת בקעת הירדן.

אולפנת "נווה חנה" שבמועצה אזורית גוש עציון נכללה גם ברשימה של בתי הספר בעלי אחוזי הזכאות לבגרות מצטיינת עם 38.6% מהתלמידים מצטיינים באותה השכבה.

מבין המועצות בעלות השיעור הגבוה ביותר של בעלי תעודת בגרות מצטיינת מופיעה ברשימה מועצה אזורית גוש עציון עם 22.2% מצטיינים מתוך כלל הלומדים באותה מועצה, ומועצה מקומית בית אל עם 18.6% מצטיינים.

קטגוריה נוספת היא הזכאות לבגרות ב-5 יחידות לימוד במתמטיקה ואנגלית מבין כלל הזכאים לבגרות באותה שנה. ברשימת הזכאים לבגרות ב-5 יחידות לימוד במתמטיקה נמצאת אולפנת "אורות עציון" עם 51.6% זכאים וישיבת "נווה שמואל" באפרת עם 46.3% זכאים.

ב-5 יחידות לימוד באנגלית נמצאת אולפנת "נווה חנה" בגוש עציון עם 88.6% זכאים וישיבת "נווה שמואל" באפרת עם 88.1% זכאים.

משרד החינוך מציין גם את הרשויות המקומיות ובתי הספר המובילים באחוזי הגיוס לשירות צבאי כאשר מועצה מקומית מעלה אפרים מובילה את הטבלה עם 100% גיוס גברים לצה"ל. אחריה נמצאת גם מועצה מקומית אלקנה עם 97.4 גיוס גברים לשירות צבאי.

אורט "תעופה וחלל" במעלה אדומים, מוביל את רשימת בתי הספר עם אחוזי גיוס גבוהים של בנות לצה"ל עם 98.6%.

את רשימת בתי ספר בעלי שיעור התנדבות של נשים לשירות לאומי ואזרחי מובילה אולפנת "צביה תאיר" בית אל עם 100% התנדבות לשירות הלאומי אזרחי. אחריהם נמצאים גם אולפנת "צביה" כוכב יעקב (93.2%), אולפנת "רעיה" בבית אל (91.7%), אולפנת "צביה" רבבה (90.8%) ואולפנת "צביה" מעלה אדומים (90.7%).

הנתונים המוצגים כאן מעודדים מאוד ומציגים את החינוך למצוינות והחינוך לערכי הציונות ואהבת הארץ של הנוער ביהודה, שומרון ובקעת הירדן.

נאחל לתלמידינו חופשה נעימה וממצה, ושישובו ללימודים בחודש אלול בכוחות מחודשים, לעוד שנה של הצלחות.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד