תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תגובת רגבים על החלטת בג"ץ להריסת בתי דריינוף בבית אל- מערכת אכיפת החוק משתמשת בעקרון "סופיות הדיון" בצורה מפלה

30/07/2015
צילום: תנועת רגבים (הגדל)

ביהמ"ש העליון פסק היום (רביעי) על הריסת מבני דריינוף בבית אל בשם העיקרון המשפטי של "סופיות הדיון" וזאת על אף שהמבנים הוסדרו והוצאו להם היתרי בניה כדין. אלא שאותו עקרון לא בא לידי ביטוי על ידי השופטים בעשרות מקרים אחרים, והבולט שבהם הוא ביתו הלא חוקי של עבד אגברייה בואדי ערה.

במקרה של אגברייה, על אף הנחיות מפורשות של בתי המשפט והתראות שונות שניתנו על ידי פרקליט המדינה, המשטרה נמנעה ועודנה נמנעת מלממש את צווי ההריסה על המבנה שהוגדר כבר בשנת 2007 כמבנה לא חוקי שמיועד להריסה.

"תנועת רגבים מצפה לראות האם רשויות האכיפה ומערכת בתי המשפט שרוממות החוק והשוויון בגרונם יממשו את הצווים השיפוטיים והחלטות בית המשפט שיש כנגד המבנה של עבד אגבראייה בוודי ערה החל משנת 2007.

 

רק לאחרונה (26.7.15) שלח פרקליט המדינה שי ניצן מכתב חריף למ"מ המפכ"ל (מצ"ב) על אוזלת ידה וחוסר תפקודה של משטרת ישראל במימוש אכיפת החוק. מקרה זה יש בו ללמד על אותו עקרון של "סופיות הדיון" שנאמר על ידי שופטי בג"צ ביחס להריסת המבנים בבית אל אך לא נאמר על ידי אותו בית משפט ביחס למבנה לא חוקי שיש נגדו צו שיפוטי כבר בשנת 2007.

 

כעת, לאחר הפסיקה היום (רביעי), נותר לראות כיצד יחול עקרון ה"שוויון בפני החוק" על ידי המשטרה ומערכת המשפט גם כלפי אלו שאינם יהודים.

 

כזכור, המבנה של אגבראייה הוקם בשנת 2003 על שטח של 300 מ"ר ללא היתרים ובניגוד לחוק. כעבור ארבע שנים הוציא בית המשפט צו הריסה. אולם מאז, למרות הוראות מפורשות של השופטים וגורמים בכירים במשרד המשפטים, נמנעת המשטרה לאפשר את ביצוע ההריסה ומימוש החוק.

המבנה הוקם על ידי תושב אום אל-פאחם לשעבר, עבד אגברייה, על קרקע חקלאית המיועדת לשימוש "נוף כפרי פתוח". בית המשפט הוציא כבר בשנת 2007 צווי הריסה אולם אדון אגברייה מתגורר במקום עד היום.

במשך השנים ערכאות נוספות דנו בחוקיות המבנה אולם כולם הגיעו למסקנה כי מדובר במבנה שדינו להיהרס. אלא שאמירות לחוד ומציאות לחוד, ובפועל המשטרה מסרבת להעניק את הסיוע הנדרש על מנת לשים סוף לחידלון.

על כך כתב השופט כבר באפריל 2012: "הקורא את השתלשלות העניינים לא יכול שלא להשתאות נוכח עזות המצח של העותר מחד גיסא וקוצר, או שמא רפיון ידן של רשויות המדינה מאידך... חוסר ניקיון כפים הוא ביטוי העושה חסד עם העותרים" (16352-04-12).

 

לאחרונה פורסם כי פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, התריע בפני מפכ"ל המשטרה מפני אי כיבוד צווים שיפוטיים, וכי המשך ההתעלמות של המשטרה מהווה "ביזיון שלטון החוק". עוד הוסיף ניצן במכתב כי "לא ניתן להפריז בחשיבותו של ביצוע הצו אשר הפך לאבן בוחן ליכולתנו לשמור ולהגן על שלטון החוק ולאכוף את הדין ללא מורא ומשוא פנים". אלא שגם פניות אלו לא עזרו וכפי שזה נראה כעת, המשטרה נמנעת מלאכוף את הצווים ומסרבת בכל תוקף מלתת את הסיוע הנדרש לביצוע האכיפה.

תנועת רגבים עוקבת בדאגה אחרי התופעה של בניה לא חוקית, ובדגש על הסיפור הספציפי של עבד אגרייה. בעקבות כך, ולאחר התכתבויות מרובות שלא קיבלו מענה ראוי, עתרה התנועה לבג"צ (1340/15) בדרישה להורות לרשויות לממש את צו ההריסה השיפוטי שניתן לביתו של אגבאריה בשנת 2007.

 

המכתב של פרקליט המדינה שי ניצן

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד