תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הקפאת הבניה ביהודה ושומרון: יש או אין? מבולבלים? הנה התשובות

21/07/2015
הגדל

 

שאלה: השר זאב אלקין והשר נפתלי בנט התראיינו השבוע בגל"צ ואמרו שאין הקפאה. ראשי מועצת יש"ע אומרים שיש. מי צודק?  

תשובה: תלוי איך מגדירים את המילה הקפאה. מי שמסתובב היום ביהודה ושומרון רואה בניה בהרבה ישובים. אז לכאורה אלקין צודק, אין הקפאה יש בניה. מה שאלקין יודע ולא אומר הוא שיש הקפאת תכנון.  

שאלה: מה זאת אומרת הקפאת תכנון?  

תשובה: לכולם ברור שעל מנת לבנות בתים נדרש תכנון מקדים של הישוב, העיר, השכונה וגם הבית. לא ניתן לבנות בלי תכנון, אחרת יבנו בתים בצורה לא מסודרת, על כבישים עתידיים בלי מערכות חשמל ומים. תכנון ישוב או שכונה נקרא תב"ע (תוכנית בינוי עיר) והוא צריך לעבור הרבה בדיקות, אישורים, תיקונים וכד'. בכל זמן נתון ישנן מאות תב"עות שנמצאות ב"צינור התכנוני", בדיונים ובבדיקות שונות. תהליך זה לוקח שנים. בפועל, במשך מעל לשנה וחצי וועדת התכנון של יהודה ושומרון לא מקיימת דיונים ולא מקדמת תוכניות, כך שכל התוכניות שנמצאות ב"צינור התכנוני" נעצרו והוקפאו. זו הקפאת תכנון ולא מסיבות מקצועיות.  

שאלה: אז איך יש בניה עכשיו בישובים?  

תשובה: הבניה עכשיו היא של תוכניות שנכנסו ל"צינור התכנוני" ואושרו לפני שנים רבות. חלקן מלפני עשרות שנים, וניתן לבנות על פי אותן תוכניות.  

שאלה: אז מה הבעיה עם הקפאת התכנון?  

תשובה: הקפאת התכנון גורמת לנזק קשה ולחנק של הישובים: 

·         סיבה ראשונה היא חוסר היכולת לתכנן ולאשר מבני ציבור ושירותים לתושבים. לדוגמא אם יש שכונה מאוכלסת וצריך לבנות לה גן ילדים חדש או בית ספר, מועדון, מתחם קניות, מרכז חוגים וכד' - צריך תב"ע מאושרת. אם יש הקפאת תכנון, אזי התוכנית לא מאושרת ולא ניתן לבנות. מכיוון שכך, תושבים שגרים במקום לא יכולים לקבל שירותים שהם זכאים להם, כמו שאר אזרחי מדינת ישראל.  

·         סיבה שניה וחשובה לא פחות, היא ההתפתחות העתידית. היום אנחנו בונים את מה שתוכנן  אתמול. אם היום לא נתכנן, לא יהיה לנו מה לבנות מחר. הקפאה תכנונית תגרום לכך, שבעוד שנתיים או שלוש לא נוכל לבנות יותר כלום בהתיישבות, גם אם ירצו. מצב זה הוא כמעט בלתי הפיך שהופך לטבעת חנק על עתיד ההתיישבות.  

שאלה: זה באמת חמור. אז מה גורם לוועדת התכנון לא לפעול ולקדם תוכניות? 

תשובה: וועדת התכנון העליונה של המנהל האזרחי מתכנסת ודנה בתוכניות על פי הנחיית שר הביטחון או ראש הממשלה. בפועל מטעמים מדיניים, הנחה ראש הממשלה את מערכת הביטחון לא לקיים את דיוני וועדת התכנון ובכך להקפיא לתקופה בלתי מוגבלת את כל הליכי התכנון ביהודה שומרון בקעת הירדן וירושלים.  

לצערנו, ולמרות ניסיונות הטעיה - אין מקום לבלבול. ההקפאה בהתיישבות נמצאת בעיצומה, ופירושה חנק ההתיישבות העתידית ביהודה ושומרון וסכנה ברורה ומיידית למפעל ההתיישבות כולו. 

על ממשלת ישראל ומקבלי ההחלטות להתעשת היום, לפעול למען הבניה ביהודה ושומרון ולהצדיק את האמון שנתן בהם הציבור
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד