תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

דו"ח שלום עכשיו שנועד לפגוע במדינת ישראל

4/05/2014
הגדל

 

על מנת להשחיר את פניה של מדינת ישראל פרסמה אתמול תנועת השמאל שלום עכשיו מסמך המציג לכאורה כאילו מדינת ישראל בנתה ביהודה ושומרון אלפי יחידות דיור. חלק מהנתונים המופעים בדו"ח הינם נכונים וחלק נערכו בצורה מניפולטיבית על מנת להטעות את הקורא.

הדו"ח המלא שלהם נמצא כאן.

עיתוי הפרסום והפצתו בעולם אינו מקרי. הוא נועד להציג את מדינת ישראל כאשמה בכישלון המשא ומתן, ולהתעלם מהסרבנות הפלסטינית להיפגש עם ג'ון קרי או לחתום על מזכר ההבנות, או מההליכה החד צדדית שלהם לאו"ם ובעיקר מהאיחוד של אש"ף והרשות הפלסטינית עם ארגון הטרור חמאס.

יש לציין כי הם "ערבבו" בכוונה שני סוגים של מהלכים בתחום הבניה – מכרזי בניה ותכנון של תוכניות מתאר.

מכרזי בניה – בשנת 2013 יצאו מכרזי בניה לכ 5000 יחידות דיור רובם בירושלים. מכרזי הבניה ביהודה ושומרון עומדים על פחות מ2000, כשכולם בגושי ההתיישבות – אריאל, אפרת, מודיעין עילית וכד'. נתון זה הוא נמוך יחסית לממשלות העבר אפילו לממשלות מהשמאל :רבין (4000 יחדות דיור בשנה) ואהוד ברק (5000), אולמרט (2300).

בניה זו אינה מספיקה לקצב גידול האוכלוסייה ביהודה ושומרון העומד על כ5% בשנה. גם הביקוש ההולך וגדל בישובים העירוניים פוגע בזוגות הצעירים ומקפיץ את מחירי הדירות בכל הארץ. כל הוצאת מכרז בניה ובעיקר ביהודה ושומרון באזורים סביב תל אביב גוש דן וירושלים, יקל על זוגות צעירים מרחבי הארץ ויאפשר להם לרכוש דירה.

חשוב לציין שגם לאחר הוצאת המכרזים – הבניה תארך בין שנה לשנתיים, כך שהאכלוס עוד רחוק.

תכנון עתידי – בדו"ח שלהם הם הציגו ישיבות תכנון של אנשי מקצוע על תוכניות עתידיות כאילו מדובר בבניה. זה עיוות של המציאות ומניפולציה. מהלכי תכנון לוקחים שנים רבות, 5-8 שנים לפחות. וישיבות אלו הן מקצועיות הבאות לדון בצדדים הפיזיים של התכנון ולהחליט האם לאשר להמשיך לשלב הבא.

בחלק מהמקומות מדובר בתוכניות של ישובים קיימים שלמרות שהבתים נבנו כבר לפני עשרות שנים עדין לא הסתיימו אישורי התכנון הסופיים. אלו בתים שכבר קיימים ועומדים והדיונים הינם על מנת להסדיר את מה שקיים.

דוגמא לדיונים מקצועיים שאינם אישור לבניה: דיון על הפקדת תוכנית בגלגל, דיון על הפקדת תוכנית בכוכב יעקב, טלמון, יקיר  ועוד.

דוגמא לדיון על ישובים קיימים: דיון מתן תוקף לתוכנית בעפרה.

בכל מקרה דיונים אלו הם חלק מתהליך ארוך של אישורים שיכול להתארך גם 6 שנים ויותר. כך שאת הבניה אולי ונראה בעוד שנים רבות.

יש לציין כי אתמול 29/4/14 פורסם בכל ערוצי התקשורת בארץ על החלטתו של נתניהו לעצור את כל הליכי התכנון, דבר שמתרחש כבר למעלה משלושה חודשים. עובדה זו הינה נכונה המבטלת את הטענות המעוותות של שלום עכשיו על קידום הבניה.

 

תגובת מועצת יש"ע על הדו"ח : היינו שמחים לו מדינת ישראל הייתה בונה כפי שמוצג בדו"ח אולם לצערנו הנתונים המוצגים אינם נכונים. בדוח מוצגות ישיבות תכנון ראשוניות וקידומי תב״עות של ישובים קיימים ובתים בנויים שנים רבות כבניה חדשה. לצערנו, קצב הבניה ביו״ש וירושלים אינו מספק מענה לביקוש הרב. השימוש הציני שלהם בביטוי ״בנייה חסרת תקדים״ כשבפועל מדובר בישיבות תכנון ראשוניות או ישובים קיימים בלבד הוא חמור מכוון שהוא בא לפגוע במדינת ישראל. הצגת הדוח והנתונים המעוותים שבו הוא ניסיון של ארגוני השמאל להאשים את ישראל בכישלון המו"מ ומהווה חיבוק לאבו מאזן והחמאס
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד