תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

58% מהישראלים: 'שתי מדינות לשני עמים' - פתרון לא ריאלי

15/05/2012
הגדל

רוב הציבור הישראלי מבין כי אין סיכוי ריאלי לסיים את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים על פי נוסחת 'שתי מדינות לשני עמים'. כך עולה מסקר מדד השלום לחודש אפריל שמפרסם המכון הישראלי לדמוקרטיה.

על פי הממצאים 58% מהיהודים ו61% מהערבים אזרחי ישראל סבורים שאין כיום אפשרות לסיים את הסכסוך על פי דרך זו.

מלבד זאת, מראה הסקר כי השלום כבר אינו נמצא בראש מעייניהם של הנשאלים.

כאשר נשאלו הנסקרים מה לדעתם הדבר החשוב ביותר לעשות כעת. נמצא כי במקום הראשון ניצב יעד צמצום הפערים החברתיים-כלכליים (41%), אחריו יצירת פתרונות דיור במחיר נוח (16%), ואילו השגת הסכם שלום עם הפלסטינים (15%) ניצבת במקום השלישי בפער עצום מהנושא העיקרי.

 

סקר זה, הנערך מדי חודש ע"י צוות בראשות פרופ' אפרים יער מאוניברסיטת תל-אביב ופרופ' תמר הרמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, בוחן באופן שיטתי ולאורך זמן את דעת הקהל הישראלית ביחס לסוגיות העומדות על הפרק ולנושאים הנוגעים לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

 

ממצאים אלו מצטרפים לקולות ההולכים ונשמעים גם בקרב ערביי יו"ש, המביעים ייאוש מרעיון שתי המדינות ושאיפה לכונן באזור מציאות פוליטית שונה. כפי שהתבטא אך לאחרונה אחמד קריע (אבו-עלא) ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר:

 

"עברו 10 שנים מאז שאימצה הקהילה הבין-לאומית את המונח שתי מדינות לשני עמים. תוכנית זאת שלא ראתה אור כלל איבדה את חיוניותה ודעכה בהדרגה. יש לחשוב ברצינות על סגירת פתרון שתי המדינות ופתיחת דף חדש"

 

באמירות אלו אין כדי להפתיע. בסקר שערך מכרז המחקר The Israel Project השיבו 68% מהנשאלים כי פתרון שתי המדינות נתפס בעיניהם רק כשלב ביניים, בדרך לכינונה של מדינה אחת מהירדן לים. זאת, בהתאם לממצא לפיו 91% מהנשאלים סבורים כי אין לישראל זכות קיום בתור בית לאומי יהודי. ומכיוון שעבור הפלסטינים שתי המדינות אינן יעד נכסף, אלא שלב טקטי בלבד, הרי שהם זונחים אותו בנקל.

 

מתברר כי המתווה המדיני לאורו צעדו משלחות המשא ומתן בגיבוי הקוורטט במשך העשור האחרון כשל, וכי הציבור משני הצדדים שואף לבחון חלופות אחרות. ההתעקשות על רעיונות מדיניים שאבד עליהם הכלח הפכה למכשול בפני השלום המיוחל, ולגורם מרכזי המונע את יצירתו של הסדר אזורי.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד