תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אבו מאזן, דחלאן, אבו עלא ואבו רודיינה: אזרחים חדשים בירדן

9/03/2011
הגדל

לפני כחודש (7/2/2011) דווח בעיתון הלונדוני 'אל-קודס אל-ערבי' מפי סגן יושב ראש הפרלמנט הירדני, עאטף אלטראונה, כי מספר בכירים ברשות הפלסטינית ביקשו אזרחות ירדנית, וזכו בה. על פי העיתון, ברשימה זו נמנים או מאזן ובניו, מוחמד דחלאן, אבו עלא ונביל אבו רודינה.

(מצ"ב קישור לעיתון + תרגום הכתבה לעברית)


צעד זה מתרחש על רקע שלילה המונית של אזרחות ירדנית מתושבי הממלכה ממוצא פלסטיני, שמקורם בעבר הירדן המערבי (שטחי ישראל בגבולות 48' או ביהודה ושומרון החל מ 67'). על פי נתוני ארגון Human Rights Watch, נשללה במסגרת זו אזרחותם של כ 3000 נפשות בין השנים 2004-2008 בלבד. ואזרחותם של מאות אלפים נוספים מועמדת בספק. שלילת האזרחות מנומקת על ידי בכירי הרשות בכך שהיא תורמת לחיזוק הזהות הלאומית הפלסטינית.


ואולם, דווקא בשל כך זוכים מנהיגי הרשות הפלסטינית לביקורת קשה ברחוב הערבי, כפי שהעיר סגן יושב ראש הפרלמנט הירדני, עאטף אלטראונה:

"בעוד שגוזלים את האזרחות הירדנית ומתרצים זאת בחיזוק הלאומיות הפלשתינית וחיזוק הקשר בין הפלשתינים לאדמתם, בכירים בצוות השיחות הפלשתיני ומההנהגה הפלשתינית מקבלים אזרחות ירדנית."


ידיעה זו מעוררת תמיהה רבתי בנוגע לתכניותיהם של ראשי הרשות הפלסטינית , ולתפיסת הלאומיות שלהם. תכנון מדיניות נבון מוכרח לקחת זאת בחשבון, ולברר עד תום את משמעות הדבר.


הידיעה מעיתון אל-קודס אל ערבי

 

תרגום לעברית : אלקודס אל ערבי 07-02-2011

מקור בערבית :

http://alquds.co.uk/index.asp?fname=data\2011\02\02-07\07z498.htm


תחת הכותרת :

האיש השני בחשיבותו בפרלמנט הירדני מגנה שוב את תופעת שלילת האזרחות וחושף כי הוענק לבכירים פלשתינים ולבני משפחותיהם אזרחות ירדנית על חשבון אזרחים פלשתינים.


סגן יושב ראש הפרלמנט הירדני   עאטף אלטראונה מגלה כי מספר מחברי צוות המשא ומתן הפלשתיני ובכירים פלשתינים נוספים  מנצלים את מעמדם ואת קשריהם בירדן כדי לקבל מסמכי אזרחות ומספרי זהות ירדנים.

הבכיר גילה כי מספרי הזהות והמסמכים שהוענקו לאותם בכירים פלשתינים שייכים לפלשתינים ממוצא ירדני שנחשפו לתופעת שלילת האזרחות שצוברת יותר ויותר תאוצה. על פי הבכיר שלילת אזרחותם הירדנית של הפלשתינים מבוצעת תוך תירוץ כי יש צורך לחזק את העם הפלשתיני ולפעול להקמת מדינתו ולמען חיזוק הקשר של הפלשתינים לאדמתם.


סגן יושב ראש הפרלמנט הירדני הדגיש כי הרפורמות החברתיות המדיניות בירדן לא יכולות לקבל תופעה של פגיעה בלאומים וקבוצות חברתיות בתוך ירדן, שצריכות להיות שוות זכויות וחובות. במהלך ראיון בתוכנית טלוויזיה בתחנת "GO SAT", אמר אלטראונה כי לא תהיה התפתחות חיובית ואמיתית בירדן בלי שמירה על האחדות הלאומי ושמירה על החוקים ששומרים על זכויות הפרט על פי החוקה. הוא קבע כי פרסום החלטות שנוגעות לאזרחים ירדנים ממוצא פלשתיני משפיע על האחדות הלאומית.

אלטראונה עמד על הצביעות המתרחשת בשטח: בעוד שגוזלים את האזרחות הירדנית ומתרצים זאת בחיזוק הלאומיות הפלשתינית וחיזוק הקשר בין הפלשתינים לאדמתם, בכירים בצוות השיחות הפלשתיני ומההנהגה הפלשתינית מקבלים אזרחות ירדנית.

לפי דיווחים בתקשורת הירדנית המקומית עולה כי  יושב ראש הרשות אבו מאזן ובני משפחתו קיבלו אזרחות ירדנית בדרך הזאת, כמוהם גם אחמד קריע- אבו עלא (ראש הממשלה הפלשתיני לשעבר) ובני משפחתו מחמוד דחלאן (הממונה על הבטחון בעזה)  ונביל אבו רודינה (דוברו של אבו מאזן)  על פי טראונה בעוד גורמים רשמים בירדן גינו את תופעת שלילת האזרחות ואמרו שהיא פוגעת בזכויות האדם בירדן. התופעה ממשיכה להתרחש. הוא שאל  איך הבכירים הפלשתינים אומרים ששלילת האזרחות הירדנית מהפלשתינים מסייעת ללאומיות הפלשתינית ובמקביל דואגים לשריין לעצמם אזרחות ירדנית.  טראונה אמר כי בפגישה  שקיים לאחרונה עם מלך ירדן עבדאלה השני, הוא הזהיר מפני ההשלכות של שלילת האזרחות של הירדנים ממוצע פלשתיני, וציין כי הדבר יכול להרתיע עשרות אנשי עסקים  ירדנים ממוצע פלשתיני מלבקר בירדן ומלקדם השקעות בה מחשש שיאבדו את אזרחותם.

 

 

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד