תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הפרקליטות: עוצמת עין שמאל ופוקחת עין ימין

1/07/2011
הגדל

הפרקליטות: עוצמת עין שמאל ופוקחת עין ימין

עם מעצרו המביש של הרב דב ליאור, נדמה שמערכת המשפט הישראלית החליטה על עליית מדרגה בפעילות נגד הימין הישראלי. כל מי שטרח לקרוא את "ההסכמה" פרי עטו של הרב דב ליאור – ייווכח שאין בה כלל דברי הסתה. למעשה, אין שם שום אמירה שניתן לפרשה כמכוונת נגד משהו או נגד מישהו.

יישומו של מושג ההסתה במקרה זה כולל אפוא הרחבה משמעותית של תחומי תחולתו, תוך הכללתן של פעולות עקיפות ואמירות כלליות תחתיו.

תופעה זו מעוררת תמיהה רבה לאור התרבות הרטורית המקובלת בשיח הפוליטי בישראל. שיח זה מאופיין במוטיבים לוחמניים ותוקפניים רבים, המושמעים מפעם לפעם על ידי אנשי רוח ואקדמיה בכירים בישראל, כפי שניתן להיווכח במובאות שלהלן:

·         "לרבים בישראל, אולי אף לרוב המצביעים, אין ספק בדבר לגיטימיות ההתנגדות המזוינת בשטחים עצמם. אילו הייתה בפלשתינאים מעט תבונה, הם היו מרכזים את מאבקם נגד ההתנחלויות" (פרופ' זאב שטרנהל, הארץ 11.5.01)

·         " בסופו של דבר עלול להיווצר מצב שבו צריך יהיה לסחוט את ההדק, לאט, באחריות, בקור רוח ובשכל" (ח"כ אבשלום וילן, אוג' 2005)

·         ''בחיי כל מדינה או אומה יש יותר מאלטלנה אחת'' (אלוף עמי איילון, ידיעות אחרונות, 14.11.03)

·         ''רק כלי נשק אחד חסר היום בארסנל הנשק של צה''ל, והוא התותח הקדוש...'' (מאיר שלו, ידיעות אחרונות, י''ט בחשון תשס''ג)

·         "אין שום בעיה לפנות מתנחלים. בתור התחלה לוקחים אחד ודופקים לו כדור אחד בראש. אחר כך לוקחים את המשפחה שלו, דופקים גם להם אחד לכל ראש. אחר כך מובילים מסק''רים (מסוקי קרב) לכיוון המאחז ומורידים עליהם 20 מילימטרים וולקאן, עד שמפסיקות הצרחות'' (סרן ד.ר מ''פ בגולני, אתר אינטרנט 'הפנקס הפתוח', המפרסם 'ספרות אלטרנטיבית').

·         ''...יש כמה התנחלויות, כמו תפוח ויצהר, שלא צריך רק לפנות, אלא צריך לרסס אותם ולהרוג את כולם... מבחינתי להרוג אותם זה בכלל לא נחשב להרוג בני אדם, אלא רק חיסול עשבים שוטים'' (ידיעות אחרונות, 12.8.99).

התבטאויות חריפות אלו – שאינן אלא הסתה ישירה ובוטה – לא זכו להתייחסות ביקורתית מצד החברה, ולא מצד גורמי אכיפת החוק האמונים על כך.

 

מדיניות דו פרצופית בצוות של שי ניצן

הצוות של עו"ד שי ניצן, המשמש כמשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, אמון על טיפול בנושא ההסתה במרחב הציבורי. ניצן משמש הן ככתובת לתלונות בדבר עבירות על הסתה והן כגורם אוכף, באשר סמכותו כוללת הנחיות אופרטיביות לדרגי השטח.

אלא שבבחינת פעילויותיו השונות ניתן לזהות הטיה פוליטית חמורה. מהצוות של שי ניצן יוצאות הוראות רבות לפעילות נמרצת נגד הסתה מצד גורמים ימנים, ביניהן ניתן למנות – מלבד מעצר הרב ליאור – את מעצרו במשך שישה חודשים של הבלוגר אורי ברעם וכתב האישום נגד פרופ' הלל וייס. עו"ד שי ניצן אחראי בין השאר על ההנחיות לטיפול במתנגדי תכנית ההתנתקות ופינוי עמונה. על הנחיות אלו העירה השופטת נחמה נצר כי "השימוש בכח השררה והמעצר של רשויות האכיפה הוא לכל הפחות סתימת פיות, המלמדת על הגעתם של ימים חשוכים למדינת ישראל"

לעומת זאת, תלונות רבות המוגשות למשרדו העוסקות בהסתה מצד פעילי שמאל מושבות ריקם תוך שימוש במגוון נימוקים והצדקות:

·         במהלך אירועי יום האדמה בעיר לוד בתאריך 29.3.11 שרפו המפגינים תמונות של שר החוץ ליברמן. בתשובה לשאלת הפורום המשפטי לארץ ישראל, קבע עו"ד ניצן כי " אין מקום לפתוח בחקירה בגין הארועים הנ"ל אף ששריפת התמונות היא בעיננו מעשה פסול ביותר"

·         באירועי יום האדמה בעראבה בתאריך 30.3.08, הושמעו קריאות 'בדם ואש נפדה את פלסטין' והובעה תמיכה בארגון הטרור "החזית העממית". בתשובה לפורום המשפטי לארץ ישראל הסביר עו"ד ניצן כי אין לפתוח בחקירה בשל חוסר ראיות.

·         תערוכת האמנות 'איווט', שהוצגה בבית ברל בין התאריכים 5.8.10-2.9.10, הציגה את השר ליברמן באור שלילי במיוחד תוך השוואתו לנאצי ולחזיר והצגתו כמי ששיפודים עוברים בראשו. עו"ד ניצן החליט שלא לפתוח בחקירה מכיוון שמדובר ב "יצירות אמנות אשר מעצם טבען חוסות תחת חופש הביטוי... לא מצאתי כי תכנן... חוצה קו אדום" (מכתב תשובה לפורום המשפטי לארץ ישראל).

·         הזמר האנרכיסט פרדריקו גומז קרא לשפד את אהוד ברק, ולירות בפוליטיקאים מהליכוד ומהעבודה ליד גדר הבטחון. בתשובה לפורום המשפטי לא"י, הודיע שי ניצן כי אין מקום להעמידו לדין מכיוון שלא הוכח יסוד "האפשרות הממשית" של עבירת ההסתה לאלימות.    

·         שולמית אלוני התבטאה כמה פעמים בצורה חמורה, וללא שום חקירה:

o        נתניהו הוא תלמידו המצטיין של גבלס (הארץ, 1999)

o        "החרדים יונקים מאותם יצרים אפלים שינקה הזוועה הנאצית הפשיסטית." ~ עיתון "דבר", 1984

o        "בשבוע שעבר נתתי הרצאה במכללה לביטחון לאומי כל המאזינים היו קצינים ואמרתי להם שידי כולכם מגואלות בדם. לכם יש מטוסים ואתם רוצחים, והם מפוצצים את עצמם כי אין להם מטוסים"

תקדימים אלו מצביעים על הטיה פוליטית בוטה במשרדי פרקליטות המדינה אשר מהווים איום חד משמעי על חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית. חוסר הגינות שלטונית מסוג זה הוא הגורם הראשון במעלה לירידת קרנה של מערכת המשפט בעיני הציבור ולאבדן אמון חמור בשלטון החוק ובנציגיו. ההשלכות של מעשים אלו הנן חמורות ביותר וחורגות הרבה מעבר למאבק הפוליטי הפנימי בישראל, וראוי שיהוו קריאת אזהרה בפני כל מי ששלטון החוק נישא על פיו.

לאור ההטיות הללו, ולנוכח טיפולו של הצוות רק במגזר אחד באוכלוסייה תוך יצירת אפליה לחומרה כלפי הציבור הימני בארץ והתנהלותו החמורה בפרשת הרב דב ליאור, אין אפוא מקום לקיומו של הצוות בראשות עו"ד שי ניצן . יש לקרוא לפירוק צוות זה.

הדמוקרטיה הישראלית ראויה לפקידים הגונים וישרי דרך אשר בידיהם יוכל הציבור להפקיד משרות רגישות וחיוניות כל כך. הציבור בישראל ונציגיו הלגיטימיים ראויים למערכת שלטונית נקיית כפיים, שתהיה ראויה לאמון והערכה גורפים.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד