תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הפתרון לעליית מחירי הדירות - יהודה ושומרון הפריפריה של המרכז

23/12/2010
הגדל

עליית מחירי הדירות בעשרות אחוזים בשנים האחרונות, יצרו מצוקת דיור באוזר המרכז עבור זוגות צעירים, שאינם יכולים לעבור לפריפריה בשל הריחוק ממרכזי התעשייה והתעסוקה.


על פי מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי, הפתרונות למצוקה זו אינם מצויים בתחום הפיננסי, אלא בהגדלת ההיצע

"אנחנו צריכים לייצר 30–40 אלף יחידות דיור חדשות מדי שנה. פתרונות מתחום המיסוי ואפילו מהלכים בתחום המשכנתאות לא יכולים באמת לשנות את התמונה...
אנחנו מנסים להגדיל את היצע הדירות. יש ועדת חסמים שבראשה אני עומד, ששחררה לאחרונה 15 אלף יחידות דיור בראש העין וברמלה. הוועדה הזו תתכנס בשבוע הבא ותשחרר עוד יחידות דיור"

הפתרון המיידי למצוקה זו מצוי בפוטנציאל הדיור הגדול של יהודה ושומרון, המאופיינים בקרבה רבה (10-30 דקות ) לאזור תל אביב, המרכז ולירושלים. באזורים אלו זמינים לביצוע מיידי יותר מ 4000 יחידות דיור, אשר הוצאת המכרזים עבורם כרוכה רק באישורו הפורמאלי של שר הביטחון. אישור בנייתן של יחידות אלו ישחררו באופן משמעותי את המחנק משוק הנדל"ן באזור המרכז, ויגדילו את ההיצע במרחק רלוונטי.

בעוד שהמעבר למגורים בפריפריה נתפס כלא רלוונטי בשל המרחק הרב ממרכזי התעסוקה, הרי שהמעבר ליהודה ושומרון בהחלט נתפס בעיני הישראלים כאופציה ריאלית.

בסקר שנערך התברר כי כ50% מהישראלים מוכנים לקנות בית מגורים ביהודה ושומרון :

"מבדיקה שערך מרכז הבנייה הישראלי במהלך השנתיים האחרונות מתברר כי אחוז הישראלים המוכנים לשקול רכישת בית למגורים בגושי ההתיישבות הכוללים את אריאל-אלקנה, גוש עציון, מעלה אדומים ושכונות כמו פסגת זאב והר חומה בירושלים עלה מכ- 22% לפני שנתיים ו-31% אשתקד לכ-46% כיום"

תופעה זו מסביר ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה, כך:

"זוגות צעירים מתחילים לזהות את הפוטנציאל, במרחק של שעה מעזריאלי יכולים לגור באריאל או במעלה אדומים בפחות ממיליון שקל ולקבל איכות חיים ברמה גבוהה, יש לציין כי במרכז האקדמי באריאל לומדים 12 אלף סטודנטים"

נתונים אלו מראים אף כי ההתיישבות ביהודה ושומרון נמצאת בלב הקונצנזוס הישראלי.

עתודות המגורים הזמינות ביותר כיום מצויות ביהודה ושומרון. באזורים אלו לא חסרים שטחים פתוחים ואפשרויות להרחבה ובינוי חדשים. הקפאת הבנייה בשנה האחרונה בשילוב עם החלטותיו הפוליטיות של שר הביטחון אינן בעייתם של 'המתנחלים' או אוהבי ארץ ישראל בלבד. את המחיר על החלטות אלו משלם כל זוג צעיר שעליית המחירים מונעת ממנו לרכוש דירה במרכז. 4000 היחידות הזמינות ביהודה ושומרון מהוות כ 10% מהביקוש השנתי, ומהוות חלק בלתי נפרד מהפתרון למצוקת הדיור.

יהודה ושומרון, הן חגורת הפריפריה הקרובה של המרכז הישראלי. פיתוח מחוזות אלו עשוי להוות גשר בין המרכז לפריפריה הרחוקה יותר בגליל ובנגב, ובכך להאיץ את פיזור האוכלוסין הטבעי במדינת ישראל.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד