תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

טכנולוגיה במקום ביטחון בעידן אובמה - המקרה של כיפת הברזל

2/12/2010
הגדל


 סדר הכותרות להלן מלמד על המניע המרכזי במימון ופיתוח כיפת הברזל: פרויקט זה נועד להרגיע את חששותיה של ישראל מפני נסיגה מיהודה ושומרון, ולאפשר להנהגה הישראלית את הגמישות הנדרשת בכדי 'לקבל החלטות קשות', קרי: לבצע נסיגה מיהודה ושומרון.

ויקיליקס חושף: בפגישת נתניהו עם קודל סקלטון ב16.11.09 נידון נושא פיתוח מערכות נגד טילים, לגבי 'כיפת הברזל' נאמר כך:
"התכנית הגיעה למצב בו היא יכולה ליירט טילים... אך עדיין יקרה ביותר ביירוט טילים מאולתרים מהסוג שנורה כיום מרצועת עזה"

אובמה הפתיע את ברק: "מחויבים לביטחונכם" (26.04.10)
נשיא ארצות ברק אובמה הצטרף הערב באופן לא מתוכנן לפגישתו של אהוד ברק עם היועץ לביטחון לאומי, ג'ים ג'ונס, בבית הלבן. אובמה וברק דנו בשיחתם במהלכים לבלימת איום הגרעין האיראני, ולקידום תהליך השלום עם הפלסטינים.

נמצא מקור המימון ל"כיפת ברזל": נשיא ארה"ב, ברק אובמה (13/05/10)
הבקשה נדונה בפירוט בביקורו האחרון של שר הביטחון, אהוד ברק, בוושינגטון בתחילת החודש, בשיחות שקיים ברק עם אובמה ועם בכירים במשרדי ההגנה והחוץ.

בית הנבחרים האמריקאי אישר תקצוב מערכת כיפת ברזל (20/05/10)

ארה"ב: כיפת ברזל תאפשר ביצוע החלטות קשות (17.07.10)
אנדרו שפירו עוזר מזכירת המדינה האמריקנית לענייני פוליטיקה וצבא: "גם פתרון שתי המדינות לא יסיים את האיומים על ישראל, והתמיכה שלנו במערכת מעניקה לישראל את הביטחון שהיא צריכה כדי לקבל החלטות קשות."

הציבור הישראלי אמור לסמוך על מערכת זו שתספק לו את ההגנה הנדרשת מפני טילים ופצצות מרגמה שיוטלו על ריכוזי האוכלוסייה מרכסי יו"ש.

האומנם ?

האלוף אייזנקוט, חשף את הכזב שבתכנית זו השבוע (30.11) בהצהירו כי
"לא תהיה לתושבי ישראל אשליה שמישהו יפתח להם מטריה מעל לראש. המערכות נועדו להגנת בסיסי צה"ל..."

בדברים אלו מבטא האלוף בתום לב אמת שהייתה ידועה זה מכבר בקרב מקבלי ההחלטות. בהנחה שמפתחי המערכת הכירו את מגבלותיה, ניתן לקבוע  כי מדובר בהונאה רחבת היקף של דעת הקהל הישראלית, במטרה להקל על ראש הממשלה לבצע 'ויתורים כואבים' ו 'החלטות אמיצות'.

בחשיפה זו מתגלה קריסה נוספת של קונצפציית הביטחון הפוסט-מודרנית הסבורה שניתן לפצות על מרכיבי ביטחון קלאסיים באמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

ראוי שהציבור בישראל יפנים היטב כי אף אחד לא "יפתח להם מטרייה מעל הראש", וכי תושבי כפר סבא, ראש העין ופתח תקווה יהיו חשופים לאיום בליסטי מתמיד במקרה של נסיגה מרכסי יו"ש, שהרי כפי שקבע אנדרו שפירא 'גם פתרון שתי המדינות לא יסיים את האיומים על ישראל'.
הכתובת כתובה על הקיר. צריך רק לקרוא.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד