תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עליה באלימות הערבית בשנת 2021

12/01/2022
הגדל


לאחר שנים רצופות של שקט יחסי, תושבי יהודה ושומרון חווים בשנה האחרונה עלייה משמעותית באירועי הטרור.

לפי הדו"ח השנתי שפרסם צה"ל בסוף דצמבר האחרון, בשנת 2021, התרחשו 6633 אירועי טרור באזור יהודה ושומרון כלפי תושבים וחיילי צה"ל, בממוצע 18 אירועי טרור בכל יום. אירועים אלו כוללים: 5322 זריקות אבנים, 1022 זריקות בקבוקי תבערה, 61 מקרי ירי, 18 אירועי דקירה.  

הנתונים בדו"ח הצביעו על מגמת עלייה משמעותית באירועי זריקת האבנים ובקבוקי תבערה – 38  אחוז ו36 אחוז יותר ופי 2 אירועי דקירה יותר מבשנת 2020.

עוד מהדו"ח עלה כי חלה עלייה גם באירועי הירי. ב 2018 בוצעו 33 אירועי ירי באזור , ובשנת 2021 בוצעו פי 2 אירועים – 61 אירועי ירי.

הנתונים המוצגים כאן של צה"ל אמינים ומאומתים, אך יש גם אירועים שלא מדווחים לצבא כמו זריקות אבנים ובקת"בים שלרוב רק מדווחים למוקד של הרשויות או לא מדווחים בכלל.  

תמונת מצב נוספת וחשובה שעולה מהדו"ח, היא העלייה בשנת 2021 באירועי פעילות חבלנית עוינת (פח"ע). על פי הנתונים, השנה החולפת שברה "שיא" באירועי פח"ע בחמש שנים האחרונות. לצד  29 האירועים החמורים שקרו במהלך מבצע שומר החומות, עדיין יש עלייה בכמות האירועים. המשמעות תחת הכותרת הכוללנית "אירועי פעילות חבלנית עוינת", היא אירועים נוספים שלא נכללו בסטטיסטיקות שהבאנו בפסקה הקודמת כמו, ניסיונות לפגיעה באזרחים ובחיילים שלא היו בזמן פעילות מבצעית בתוך הכפרים, ההתנכלות לכוח צה"ל על הציר, אירועי דריסת טרמפיסטים, שוד על רקע לאומני וכדו.   

הנתונים מציגים עליה בגל האלימות הערבית. ניסיונות השמאל להתעלמות מאלימות זו מביאות לעיוות המציאות ולבסוף לפגיעה בביטחון האזרחים.

לצד העלייה באירועים, על פי דיווחי התושבים חלה גם עליה בתעוזה של המפגעים. חלקם אינם מסתתרים ועושים זאת בפנים גלויות ללא חשש. נראה שההרתעה מול המפגעים הערבים ירדה.

הצעד האופרטיבי הראשון צריך לקרות בשינוי המדיניות של צה"ל – להתייחס לכל אירוע זריקת אבנים בחומרה, גם אין אם נפגעים או נזק. יש לרדוף ולפעול כנגד מפגעים בכל מקרה ואירוע. צעדים אלו נדרשים יחד עם תגבור הנוכחות של כוחות הביטחון, בהם צבא ומשטרה, באזור. תושבי האזור זכאים לביטחון וחופש תנועה במרחב, ולא לעמוד בחזית מול מתקפות אלימות וטרור של ערבים באזור כפי שקורה כעת.

על הממשלה והגורמים המדיניים לראות את תמונת המצב המדאיגה שעולה מהדו"ח של צה"ל ולהניח בראש סדר יומם את הטיפול באלימות הערבית כלפי תושבי יהודה ושומרון וחיילי צה"ל.

 להורדת הדו"ח

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד