תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

"ההתנתקות טובה לביטחון"?

13/08/2020
הגדל

עוד מימי אוסלו, ואף לפני כן, הבנו בהתיישבות שעל הבטחות אסור לנו לסמוך. כשאוטובוסים התפוצצו פה בכבישים ברחבי הארץ והדמעות זלגו, היה לנו אפילו קשה להגיד 'אמרנו לכם'. כשכל הפוליטיקאים שהבטיחו לנו שההסכם יביא את השלום, כשכל אנשי הביטחון אמרו שזה יגביר את הביטחון אנחנו ידענו והזהרנו שהולכת להיות פה מציאות רעה ומרה.

ומה לא הבטיחו לנו אם רק נפנה את היישובים הישראליים מרצועת עזה וצפון השומרון? שיהיה שלום, שהרצועה תהפוך לאזור פורח, שהמציאות בישראל תשתפר לאין ערוך, שהכלכלה תצמח, שעם ישראל ינשום לרווחה, ושהטרור סוף-סוף ייפסק.פוליטיקאים, אנשי אקדמיה, עיתונאים, קצינים בכירים במיל', המון "לשעברים" - כולם התחייבו שאם רק "נתנתק", אם רק נוציא אלפי ישראלים מבתיהם, אם רק נפנה יישובים שלמים וניתן לפלסטינים לשלוט בעצמם בעזה - הכול יהיה כאן טוב יותר.

אירועים אלו אינם רק נחלת העבר. גם במציאות העכשווית צריכים להיות עם עיניים פקוחות. את המאבק ברעיון המדינה הפלסטינית בלב ארץ ישראל הובלנו שוב, מתוך ידיעה שאנחנו יודעים טוב יותר היכן אנחנו חיים. שבענו כבר מהבטחות ש"הפעם זה לא יקרה", "אין לכם ממה לפחד", "אם רק תוותרו יבוא שלום".

כולם כבר מכירים את מה שעובר על מדינת ישראל בחמש עשרה השנים האחרונות מאז הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון. חשוב לזכור גם היום את הנואמים הגדולים ואת ההבטחות שהעניקו לנו אז. בעיקר כדי שנלמד כיצד להתייחס להצהרות כאלו בעתיד. לגזור ולשמור.

"היינו מוכנים לתמוך בתוכנית ההתנתקות, כי היא מעשה בעל חשיבות היסטורית אמיתית להוצאת המדינה מהבוץ" (יצחק בוז'י הרצוג, ההצבעה על ההתנתקות, 2004)

"אשקלון לא תהפוך לקו החזית, אני רוצה שתדעו את זה. לא אשקלון ולא מקומות אחרים" (אריאל שרון, 2003)

"ההתנתקות היא סיכוי יחיד לחיים נורמליים" (יאיר לפיד, 2005)

"אני משוכנע כי המהלך [ההתנתקות] הכרחי ונכון. יש בו כדי להעניק יותר ביטחון לאזרחי ישראל ולהפחית את העומס המוטל על כוחות הביטחון, בלי לגרוע מיכולתם של צה"ל וכוחות הביטחון לתת מענה יעיל לכל איום בכל נקודת זמן. יש בו כדי לחלץ את המצב מקיפאונו ולפתוח פתח למציאות אחרת, שתאפשר בבוא היום משא ומתן לדו-קיום" (שאול מופז, ההצבעה על ההתנתקות, 2004)

"ההתנתקות תביא יותר הגנה, יותר ביטחון, הרבה יותר שגשוג והרבה יותר שמחה לכל האנשים שחיים במזרח התיכון" (אהוד אולמרט, 2005)

"פינוי עזה הוא צעד קטן כדי לאפשר ביטחון ושלום למדינה יהודית" (עמי איילון, 2004)

"תכנית ההתנתקות הזאת, גם כשהיא נעשית חד-צדדית, יש לה יתרונות, משום שאולי היא היחידה היום שיכולה ללכת ולעצור את השעון שמאיץ את ההשתלטות של חמאס, על כל השטחים...ככל שנקדים ונעשה את המהלך הזה, כך עדיין יש איזו אפשרות...שהרשות הפלסטינית...תהיה מחויבת להילחם בחמאס - אם היא רוצה לשמור על מקומה כשלטון" (בנימין בן אליעזר ז"ל, ההצבעה על ההתנתקות, 2004)

"יש טענה, שיהיה איום על יישובים בנגב, וראש הממשלה או אנחנו בורחים מטרור. אני עוד לא שמעתי טענה מגוחכת כזאת" (מאיר שטרית, ההצבעה על ההתנתקות, 2004)

"הרי אני גר בשדרות, ואני לא חושב שמבחינת ה'קסאמים' שמגיעים מבית-חאנון, לפינוי היישובים תהיה השפעה על אותו מתרס או מתחם או אותה גבעה שאני רואה כל בוקר מהבית. גם היום כשמישהו מבית-חאנון רוצה לשים שם את השרוול ולירות, הוא עושה זאת" (עמיר פרץ, ההצבעה על ההתנתקות, 2004)

"המשך שהותנו בתוך רצועת עזה, אבטחת המתיישבים, היישובים וצירי התנועה אליהם, הם נטל ביטחוני המרתק כוחות צבא ומשאבים רבים במערך הגנתי פגיע. מבחינה צבאית עדיף לפעול מבחוץ. ההתנתקות תאפשר היערכות לפעילות צבאית נכונה כנגד טרור וירי קסאמים ככל שנדרש. ההתנתקות תשפר את יכולת הפעולה של כוחות הביטחון ותעניק לה לגיטימיות" (המועצה לשלום ולביטחון, 2004)

"אני משוכנע שפינוי רצועת עזה מהתיישבות יהודית הוא חיוני לביטחון ישראל ויהיה שלב חשוב בחיזוקה של מדינת ישראל, חיזוק ביטחונה והיכולת להגיע לשלום עם שכנינו הפלסטינים" (אלוף במיל' חיים ארז בראיון ל-ynet, 2004)

"ההתנתקות מעזה טובה לביטחון. לדעתנו המקצועית, בהעדר פרטנר להסדר, תוכנית ההתנתקות תורמת לחיזוקה של המדינה וחיונית לביטחון ישראל" (אלוף צבי צור והאלופים אברהם אדן, אביהו בן-נון, שמואל איל, זאב אלמוג, יאנוש בן-גל, אביעזר יערי, שלמה להט (צ'יץ'), אריה לוי, זאב ליבנה, עמוס לפידות, מנחם מרון, נחמיה קין, צבי זמיר, אברשה טמיר, הרצל שפיר, יצחק חופי, נתן שרוני, יצחק בריק, דני יתום, דני רוטשילד, חיים ארז, גדעון שפר, גיורא רום וגור יוחנן. משטרה: רב-ניצב אסף חפץ ונחמיאס יוסף, הניצבים: אריה עמית, שאול גבעולי, גבריאל נגל, משה טיומקין, ברוך לוי, מאיר נוביק, יצחק ערן, אריה ביבי, אנוש גבעתי, דויד אורן ויעקב בינג, מתוך: 'מכתב האלופים' שעליו חתמו כ-180 קצינים בכירים יוצאי צה"ל, המוסד והשב"כ, 2004)

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד