תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

למען הילדים, קיים את מה שהבטחת

8/07/2020
קרדיט : לע"מ (הגדל)
קרדיט : לע"מ

בראשון בספטמבר האחרון הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו למועצה המקומית אלקנה שבשומרון כדי לדבר אל ליבם של הילדים שזה עתה נכנסו לבית הספר אחרי חופשת הקיץ. היינו שם, נציגי מועצת יש"ע, קיבלנו את פניו יחד עם ראש המועצה ועם נכבדי ציבור רבים. כל ילדי כיתות א' במועצה התיישבו לפניו בחולצות לבנות ובחיוך שמח. זה היה יום חג ראש ממשלת ישראל החליט לפתוח את שנת הלימודים תש"פ באחד מיישובי יהודה, שומרון ובקעת הירדן.

החגיגה לא הפסיקה. שם, על הבמה, אמר ראש הממשלה נתניהו מילים שנשמעות כמו קסם. מול המצלמות הוא עמד והבטיח: "אנחנו נחיל את הריבונות על היישובים היהודיים ביהודה, שומרון ובבקעת הירדן כחלק מארץ ישראל וממדינת ישראל".

הילדים היו מוקסמים, גם אנחנו. הנה ראש הממשלה שלנו, זה שכבר נמצא עשור שנים בשלטון מבטיח בפה מלא ובלא חשש להחיל ריבונות בארץ התנ"ך, בערש הולדתו של העם היהודי. האוזניים שמעו הכל, אך השכל סירב להאמין.

נקפוץ מספר חודשים קדימה, יום שלישי ה-28 בינואר, יום חג בהתיישבות. ראש הממשלה יחד עם ראשי מועצת יש"ע נמצאים בוושינגטון ונועדים עם בכירים אמריקאים, ובהובלת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ משתחררת לעולם "תכנית המאה". גם שם נציגי מועצת יש"ע נכחו. נסענו לוושינגטון כדי להביא יחד עם ראש הממשלה את הריבונות לישראל. כך הבטיחו לנו שוב ושוב: ביום שלישי הטקס של תכנית המאה בבית הלבן וביום ראשון ראש הממשלה מעביר בהחלטת ממשלה את החלת הריבונות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן.

כל כך התרגשו בהתיישבות שהייתה כוונה אמיתית להרים מופעי זיקוקי די-נור לאוויר ולברך הלל. באמת. אבל אז, באמצע השמחה הבנו שתוכנית המאה היא "חזון שבא לתת מענה לשאיפות הלגיטימיות של הפלסטינים באמצעות קביעת השטח למדינה פלסטינית עתידית ומתן מעמד חוקי ובינלאומי של מדינה", כפי שכתוב שחור על גבי לבן בתוכנית המאה עצמה.

במשך שלוש מערכות בחירות החלת הריבונות באזור הייתה הנושא המדיני המרכזי של ראש הממשלה. ב-15 בספטמבר, יומיים לפני סבב הבחירות השני, התקיימה ישיבת ממשלה חגיגית בבקעת הירדן. למרגלות אנדרטת הבקעה, אמר ראש הממשלה שוב: "אנחנו נחיל את הריבונות הזאת מייד עם הקמת הממשלה הבאה, בכנסת הבאה". זאת הייתה ההבטחה שלו שמשכה מצביעים רבים לקלפי בשלושת סבבי הבחירות. גם בהתיישבות. המפלגה שקיבלה הכי הרבה קולות ביהודה ושומרון היא הליכוד. שליש מהמצביעים בחרו בנימין נתניהו. זהו נתון גבוה מאוד.

והנה, הגענו לראשון ביולי. בהתאם להסכם הקואליציוני, החל משבוע שעבר היה יכול ראש הממשלה לעשות את המהלך ההיסטורי ולהחיל את הריבונות. כפי שהתחייב לילדי אלקנה, כפי שהתחייב בישיבת הממשלה בבקעת הירדן, וכמו שאמר פעמים רבות במהלך השנה וחצי האחרונות. חיכינו ואנו עוד מחכים לריבונות. לא נרצה לראות את ההבטחות של ראש הממשלה מתנפצות כמו גלים על שוברי גלים מבלי שנותר מהם דבר.

ההתיישבות היא אופטימית מטבעה. לולא האופטימיות הזו כל המפעל הענק הזה, של חצי מיליון תושבים בחבל ארץ שהיה שומם מיהודים עד לפני חצי מאה - לא היה מתקיים. לא היינו מקימים יישובים יפים ופורחים בשומרון ובבנימין, בגוש עציון, בהר חברון ובבקעת הירדן. היינו נכנעים לבוץ הקר ולשמש הקופחת. אבל לא, אנחנו תמיד חושבים על הטוב ביותר. המשכנו לבנות כאן את בתינו בארץ התנ"ך והכל מתוך אופטימיות ואמונה בצדקת הדרך.

ראש הממשלה, אנחנו מחכים כבר מעל ל-53 שנים. הבטחת לעם ישראל ריבונות במרחבי מולדת, באזורים בהם הלכו ופעלו אבות האומה החל מאברהם אבינו. הבטחת יום חג. אל תסכים שאבו מאזן והשמאל יחליטו על עתידנו. אל תיכנע להם ותפספס את ההזדמנות ההיסטורית להפוך את יהודה, שומרון ובקעת הירדן לחלק בלתי נפקד ממדינת ישראל.

זה הזמן לעשות היסטוריה ולקיים את ההבטחה. החלת ריבונות מלאה, בלי לחשוש, בלי הקפאת בנייה ובלי מדינה פלסטינית. זה הדבר הנכון לעשות היום. אנחנו בטוחים בזה, חודש יולי כבר כאן.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד