תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לא מפקירים את אתרי המורשת

10/06/2020
קרדיט: שומרים על הנצח (הגדל)
קרדיט: שומרים על הנצח

 

 בחודשים האחרונים כולם מדברים על תוכנית טראמפ. שמענו עליה המון פרטים: על המובלעות, הכבישים, ההקפאה והיישובים והכל חשוב מאוד. אולם, יש פה אלמנט נוסף שחובה עלינו לשים אותו בקדמת הבמה והוא חייב להיות תלוי לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות והוא נושא אתרי המורשת ברחבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. כל צעד שנחליט ונקבל לעתיד, חייב להתחשב באתרי המורשת החשובים שנמצאים בידינו. אנו חיים כיום באחד מהאזורים הכי עשירים, ויש שיאמרו האזור העשיר ביותר, בהיסטוריה ארכיאולוגית. האזור מלא בממצאים מתקופת הברונזה ומתקופת הברזל שבה ממלכות ישראל שלטו פה ועוד לפניה. הממצאים הארכאולוגים באזור מגיעים מתקופות כמו בית ראשון, בית שני, הורדוס, מרד בר כוכבא דרך תקופת הנזירות במדבר יהודה ועד לכל האירועים החשובים שהיו פה באלפיים השנים האחרונות.

ביהודה, שומרון ובקעת הירדן ישנם כ-10,000 אתרי מורשת מוכרים על פני כל השטח. מתוכם, כ-500 אתרי מורשת לאומית חשובים, כאשר מתוך אלה, מדובר על כמה עשרות בשטח הריבונות וכל השאר בשטח הפלסטיני. אתרי המורשת החשובים מהווים 5% מתוך האתרים ביהודה ושומרון כאשר בערך 1% יהיה תחת ריבונות ישראלית אם מתווה טראמפ אכן יתקבל.

ממבט מהיר על התוכנית והמפות, נראה שהיא לא מתחשבת בכלל במורשת החשובה שהדורות שלפנינו השאירו פה. מבחינתה, ההיסטוריה היא לא פקטור. זה גם מה שקרה בהסכמי אוסלו, המפות נכתבו על ידי אנשים שלא ייחסו חשיבות לאתרי המורשת. בראיון לערוץ 7, סיפר הרב חנן פורת: "אחרי הסכמי אוסלו כשקבר רחל היה אמור להיות מחוץ לגדר לא ידעתי את נפשי, הדבר ממש קרע את לבי, ביקשתי מרבין להיפגש עמו והוא נתן את הסכמתו לכך, הגעתי ללשכה שלו מצויד במפות... בפתח הלשכה עמד ח"כ מנחם פרוש וביקש להצטרף לפגישה. לאחר שרבין הסכים הגענו ביחד, אני שטחתי את הטענות בצורה חזקה והדברים עשו רושם מסוים על רבין אך ראיתי שלא הכרעתי את הכף ובעיקר שכבר היה הסכם חתום בראשי תיבות עם ערפאת שקבר רחל אמור להיות אצל הפלסטינאים כחלק מבית לחם, ופתאום מנחם פרוש התפרץ, תפס את רבין ונענע אותו... וצעק עליו 'ר' יצחק הרי זה מאמא רחל' והתחיל לבכות, זלגו מעיניו דמעות והרטיבו את כל החליפה של רבין". כך הגיע מסדרון הבטון לקבר רחל. אנחנו לא יכולים לאפשר שזה יחזור על עצמו פעם נוספת.

אנחנו יודעים כבר זמן רב שלרשות הפלסטינית יש תכנית להשתלטות על אתרי מורשת ועל שטחי C. הרי העתיקות באזור מוכיחות את זיקתנו לארץ ישראל. המטבעות, מקוואות החשמונאים שמראים על כללי ההלכה לפני 2,000 שנה, כלי האבן שידועים ככלים יהודיים – כל אלו מראים על חיים יהודיים באזור. למיטב ידיעתנו, עד היום לא נמצא באזור מטבע פלסטיני אחד. מטבעות יהודיים יש בשפע. החובה עלינו להעלות את הנושא לשיח הציבורי, לא ייתכן שנפקיר אתרי מורשת חשובים שנמצאים מחוץ למפות. אם מדינת ישראל תתנהג בשטחים האלה כפי שהיא התנהגה עד היום, לא יישארו אתרי מורשת והמורשת תושמד.

שלושה שחקנים נמצאים כרגע על המגרש:

הראשונים הם חוליות השודדים, שעושות מזה כסף מצוין. הם מוכרים את העתיקות ליהודים יקרים שרק רוצים מטבע של בר כוכבא להציג בסלון. אותם יהודים לא מבינים שהם נותנים דלק לתעשייה שלמה של שחיקת ההיסטוריה בארץ ישראל.

שחקן שני היא הרש"פ, אשר לא שוקטת על השמרים. אנו מכירים את מה שהיא עשתה בתל ארומה ובסבסטיה. היא פשוט הולכת ומשמידה אתרי מורשת כחלק מהתוכנית המדינית שלה. מבחינתם המטרה היא למחוק את הזיקה היהודית לארץ ישראל כמה שיותר מהר – לא משנה כמה אתרי מורשת בעלי חשיבות ייפגעו בדרך.

השחקן שלישי הוא מדינת ישראל שכרגע יושבת בחיבוק ידיים. את תל ארומה הפסדנו כי היויעצים המשפטיים לא מאפשרים לעבוד בשטח B. חיכינו יותר מדי, עד שהפסדנו במשחק. אותו דבר בעיר החשמונאית ארכילאיס - מטרופולין ענקי בבקעת הירדן מצפון למושב נעמה. במרחק של 20 מטר מכביש הבקעה מתבצע פרויקט סינון שפכי עפר כמו בהר הבית. מגיעים לשם שודדים עם ציוד מכני כבד, חופרים ולוקחים את האדמה כדי לסנן את הממצאים במקום אחר. מבחינת ממצאים, העיר הזו הייתה יכולה להיות לא פחות מקיסריה, היום המקום נראה כמו מאדים. ריקה ושוממת.

בבקעת הירדן יש גם את הבריכה ההרודיאנית בפצאל. בריכה עצומה שנבנתה בתקופת הורדוס מאבנים כאשר היא, יחד עם התל שלידה, נמצאים בסכנת השתלטות. הסרטבה ומבצר דוק, הם שני מבצרים חשמונאים שלא נחפרו מעולם. בסרטבה גם כתב יוסף בן מתתיהו ששלומציון המלכה החשמונאית החביאה שם את אוצרות הממלכה. בגלל העוצר והאטה הכלכלית בתקופת הקורונה עשרות כנופיות שוד שדדו שם ממצאים רבים בחסות השקט האכיפתי. ניתן לראות על הסרבטה ממרחקים שבילים לבנים, שהם בעצם השפכים של חפירות השודדים.

לצערנו, אנחנו ממוקמים במקום הראשון בעולם בשוד עתיקות. אנחנו מעצמה בתחום. אין שום מקום בעולם שיש בו פגיעה בכזה סדר גודל. האמריקאים יכולים וצריכים להפעיל לחץ על הפלסטינים לעצירת שוד העתיקות והגברת האכיפה.

אנו קוראים לקברניטים לגלות אחריות היסטורית. אחריות למורשת ישראל. זה תפקידנו, אותנו יישאלו למה ההיסטוריה החזיקה 4,000 שנה ודווקא בתקופתה של שיבת עם ישראל לארצו היא נעלמה. כל תכנית עתידית צריכה לשמור על הקשר למורשת. זה נושא שכל יהודי צריך לעמול עליו בכל כוחו.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד