תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שחרור מחבלים - הורג

13/05/2020
הגדל

באוקטובר 2011 שוחרר החייל החטוף גלעד שליט משבי חמאס בעזה, לאחר חמש שנים בהן היה מוחזק שם בתנאים קשים. השמחה בארץ הייתה גדולה. ערוצי הטלוויזיה שידרו את חזרתו של שליט לארץ בגל פתוח ובאולפנים שררה אווירת אופוריה. הנה, אחרי שנים כל כך ארוכות של ציפייה, מתרחש לנגד עינינו הרגע שכולם חיכו לו. סוף סוף "הילד של כולנו", כפי שכונה בפי כולם במשך חצי עשור, חוזר לארץ ישראל.

את הרגע בו נחת מטוסו של גלעד שליט בשדה התעופה, את ההצדעה לראש הממשלה והחיבוק עם אביו נועם כולנו זוכרים. אך אסור לשכוח כי גלעד שליט, שכולנו רצינו שישתחרר מהשבי, שוחרר במסגרת עסקת דמים קשה מנשוא. בעסקה שעשתה ממשלת ישראל עם ארגון הטרור חמאס, שוחררו 1,027 אסירים ביטחוניים ועצירים שהיו כלואים בבתי סוהר בישראל בשל עיסוקם באופן ישיר או עקיף בפעילות טרור. מתוך אותם אסירים, נכללו 280 מחבלים פלסטינים שנשפטו למאסרי עולם על תכנון וביצוע פיגועי טרור ורצח בישראל.

בין האסירים שהשתחררו היו נסר יתאימה, שהשתתף בביצוע הפיגוע במלון פארק בנתניה; מעאד אבו שרח, מג'די עמרו ופאדי ג'ועבה שהיו ממתכנני הפיגוע בקו 37 בחיפה; מוחמד דאגלס ואחלאם תמימי, שהשתתפו בביצוע הפיגוע במסעדת סבארו בירושלים; פואד עמרין, שרצח בדקירות סכין את הלנה ראפ בבת ים; עבד אל-עזיז צאלחה, ממשתתפי הלינץ' ברמאללה; ג'יהאד ירמור ויחיא סנוואר, האחראים לחטיפת החייל נחשון וקסמן; עבד עמרו, ממתכנני הפיגוע בקפה הלל בירושלים; עבד אל האדי ע'נאיים, המחבל שביצע את הפיגוע בקו 405 בסמוך לקריית יערים; ועוד רבים.

בימים אלה, משפחות שכולות החברות בפורום "בוחרים בחיים", יחד עם ארגון "ישראל שלי", "הביטחוניסטים" ועוד ארגונים נוספים, הקימו מאהל מחאה מול משרד ראש הממשלה בירושלים, בדרישה שלא להוציא לפועל את העסקה הצפויה עם ארגון הטרור חמאס. בעסקה, שדיווחים על גיבושה החלו לפני מספר שבועות, צפויים להשתחרר מחבלים בתמורה לגופות החיילים והאזרחים הנמצאים בידי חמאס בעזה. הארגונים שלחו מכתב לחברי הקבינט, וקראו להם לאמץ את דו"ח שמגר אשר סיכם את הוועדה הקרויה של שמו, ושדנה בנושא פדיון שבויים ב־2008. הוועדה החליטה, בין השאר, כי שחרור גופת חייל תיעשה תמורת גופה בלבד.

לא לחינם אמר זוכה פרס נובל פרופ' ישראל אומן בנושא, כי: "באופן כללי עסקאות בקנה מידה מבוקר, הוא צעד הגיוני סך הכול. לא מוגזם, דבר שיכול לבוא בחשבון, אך בוודאי שלא תמורת גופות. בשביל חטופים חיים אני מתקשה לשלול את עניין העסקאות על הסף ... אך ורק באופן שקול ומבוקר. עסקת שליט לדוגמא הייתה אבסורדית והזויה. יותר מ-1000 מחבלים שוחררו, חלקם מחבלים ממש עם דם על הידיים וזה לגמרי הרבה יותר מידי. חסר פרופורציות".

רבים ממשוחררי עסקת שליט חזרו לעסוק בטרור. להלן רשימת הנפגעים הישירים ממחבלים ששוחררו בעסקת שליט לפי סדר כרונולוגי:

1.      14.04.14: ניצב משנה ברוך מזרחי הי"ד נרצח בפיגוע ירי בדרכו לליל הסדר על ידי מחבל משוחרר עסקת שליט – זיאד עווד תושב הכפר אידנא.

2.      12.06.14: שלושת הנערים – נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח הי"ד נחטפו מצומת אלון שבות ונרצחו בפיגוע הכוונה של מחבל חמאס מחברון, מחמוד קוואסמה.

3.      19.06.15: דני גונן הי"ד נרצח בפיגוע ירי במעיין סמוך לדולב. אסאמה אסעד, מחבל ששוחרר בעסקת שליט, הסתיר בביתו את האקדח ששימש את המחבל שביצע את הפיגוע והיה מודע לפיגועים.

4.      29.06.15: מלאכי רוזנפלד הי"ד נרצח בפיגוע ירי ליד שבות רחל בידי חוליית חמאס. את החולייה הכווין אחמד נג'אר, מחבל חמאס ששוחרר בעסקת שליט.

5.      01.07.16: הרב מיכי מרק הי"ד נרצח בפיגוע ירי על ציר 60 סמוך לבית חגי על ידי מחמד פקיה ששוחרר בעסקת שליט.


סה"כ 7 הרוגים ועוד פצועים רבים.

הסכנה בשחרור מחבלים היא מוחשית. אסור לנו להסכים לעסקת דמים מטורפת, אשר משאירה אותנו חשופים בצריח. האסירים ששוחררו ב-2011 לא שונים מהאסירים שישוחררו ב-2020, הם מסוכנים בדיוק באותה מידה.

אנחנו מבינים לליבם של משפחות החטופים. אנחנו אוהבים אותם ומחבקים אותם ומבינים את הרצון של אבא ואמא להילחם על חזרתם של בנם לקבר ישראל. אך אסור לעשות זאת במחיר שייפגע במדינת ישראל. דבורה גונן, אימו של דני הי"ד שנרצח על ידי משוחרר עסקת שליט, כתבה לראש הממשלה: "אודה על האמת, הייתי בין אלו שבעד [עסקת שליט]. כאמא, הבנתי לליבה של גברת שליט. היא רצתה את בנה בחזרה ... גם אני, וכן, גם אתה אדוני ראש הממשלה יודעים שיותר מחמישים אחוז ממשוחררי עסקת שליט חזרו לכלא ... אדוני ראש הממשלה, גם דני שלי נרצח מאחד כזה! האמת הייתה נר לרגליו של דני שלי. ואתה אדוני ראש הממשלה, אם האמת נר לרגליך וכל עוד הנר דולק תוכל למנוע מסע נוסף של סבל וכאב למשפחות השכולות הקיימות ולאלו שעתידות להצטרף".

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד