תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

יוצאים להצביע

26/02/2020
הגדל

אנחנו נמצאים השבוע לפני הסבב השלישי של הבחירות בישראל בשנה האחרונה. אחרי פעמיים שבהן לא הורכבה ממשלה, אנחנו מוצאים את עצמנו נאבקים על כל קול כדי שהפעם יוכלו נבחרי הציבור להרכיב ממשלה לאומית. אחד האתגרים הגדולים, אשר נראית היום יותר מציאותית מאשר מבשני הסבבים הקודמים, היא העייפות של הציבור. אותה עייפות מתבטאת בחוסר רצון לצאת להצביע ולקבוע את עתידה של מדינת ישראל. הציבור בישראל אולי לא חושב שיש לו את האפשרות, אחרי ששני הסבבים האחרונים נגמרו ללא הכרעה, לשנות את המציאות.

וכאן טמון האתגר. כל אחד חייב להבין כי על אף התחושות הקשות עלינו כל אחד ואחד במדינת ישראל ובוודאי במחנה הלאומי לצאת ביום הבחירות הקרוב ולהצביע. הצבעה בבחירות לכנסת אינה רק זכות, היא חובה לאומית ואישית, שיכולה להשפיע על מצבה המדיני, החברתי והכלכלי של מדינת ישראל בשנים הבאות. הצבעה למפלגה לאומית היא זאת שיכולה להפוך הפעם את הקערה על פיה ולשנות את כללי המשחק.

התוצאות של הבחירות הקודמות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן מראות בבירור שכאן מצביעים לימין. כפי שפרסמנו בעבר, וכפי שמופיע באתר מועצת יש"ע, תוצאות ההצבעה בהתיישבות מעידות על תפיסה לאומית רחבה. התפלגות הקולות בתוך ההתיישבות הוא כדלהלן: ימינה - 24.4%, ליכוד 22.4%, יהדות התורה 20.4%, ש"ס 9.9%, כחול לבן 9%, ישראל ביתנו 3.6%, העבודה 1.7%, המחנה הדמוקרטי 0.6%.

בעלי זכות הבחירה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן מהווים 3.78% מכלל בעלי זכות הבחירה במדינת ישראל. שיעור ההצבעה הארצי עומד על 69.7%, בעוד ששיעור ההצבעה ביישובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן גבוה בהרבה יותר ועומד על 76.8%. המתיישבים יוצאים להצביע יותר משאר האוכלוסייה בישראל.

נתון זה הוא נמוך יחסית לבחירות הראשונות שהיו השנה בחודש אפריל 2019 אז עמד שיעור המצביעים בהתיישבות על 78.4% ואילו בבחירות של חודש ספטמבר 2019 על 76.8%. זו מגמת ירידה.

הפעם אל לנו להסתפק בשיעורי הצבעה אלו. צריך להוציא את כולם לקלפיות להצביע, על מנת להבטיח ממשלה לאומית.

בסקר שנערך ע"י מכון מדגם עבור חדשות 12, ושפורסם השבוע, עולה תמונה מדאיגה לגבי אחוזי ההצבעה של מצביעי הימין בבחירות הקרבות. לשאלה "אם הבחירות לכנסת היו מתקיימות היום, האם היית בא או לא היית בא להצביע?", ענו 69% מהנסקרים מהצד הימני של המפה כי הם יצאו להצביע. מהצד השמאלי, 73% יצאו להצביע בבחירות ביום שני.

הפעם, יותר מתמיד, אנחנו נמצאים במצב בו יש לנו דברים רבים להפסיד. אחרי שנים שאנחנו פועלים לקידום הריבונות, נושא זה נמצא בליבת הבחירות ואנו נמצאים עכשיו במרחק נגיעה מהחלת ריבונות על יהודה, שומרון ובקעת הירדן. ממשלה לאומית תוכל להביא את העניין הזה לידי מימוש בלי לקחת את הסיכון של מדינה פלסטינית. אנו לא יכולים להרשות לעצמנו לפספס את זה.

לצאת ולהצביע היא חובה, וגם זכות להיות שותף בממשלה הבאה. ממשלה לאומית שתעניק להתיישבות את מה שאנחנו צריכים להמשך ההתפתחות ותקדם את כל תכניות האב, עליהם אנו עובדים במועצת יש"ע כבר מעל ל-3 שנים ואשר אמורות לשפר את חיי התושבים באזור. אנו רואים את ההתפתחות של האזור בשנים האחרונות, כשהייתה ממשלה לאומית טובה וחזקה, בתשתיות הכבישים, בחשמל ובמים, בפיתוח וכלכלה. אין לנו ביטוח שממשלה שאינה לאומית תמשיך לקדם ולטפח את ההתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, ופרוייקטים חשובים יכולים לרדת לטמיון.

בבחירות הקרובות כולנו יוצאים להצביע, ומשכנעים את כולם לצאת ולהצביע. רק אנחנו, כל אחד ואחד מאיתנו, יכול לגרום לכך שתקום ממשלה שתשמור על ההתיישבות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, תפתח ותקדם אותה לשנים הבאות. אם נצא כולנו להצביע - ננצח.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד