תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ריבונות עכשיו

12/02/2020
הגדל

בשבוע שעבר התכנסנו, ראשי המועצות במועצת יש"ע, יחד עם אנשי ציבור וחברי כנסת, במאהל תמיכה בריבונות. תחת שלטים שעליהם נכתב המסר "ריבונות עכשיו", אנו מבקשים להבהיר את החשיבות של החלת הריבונות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן באופן מיידי. השעה שבה אנו נמצאים, שעה היסטורית מבחינה מדינית, עלולה להתפספס ולהיות בכייה לדורות.

בתוכנית המאה של הנשיא טראמפ, הוזכרו בקצרה ההזדמנויות של מדינת ישראל ורוב המסמך עוסק בפרטים על המדינה הפלסטינית. למעשה, רוב התוכנית (אותה ניתן למצוא בתרגום מקוצר לעברית באתר האינטרנט של מועצת יש"ע), מדברת על הבעיות של ערביי יהודה ושומרון והמהלכים להקמת מדינה עבורם כולל ויתורים ישראלים על כ-70% מהשטח.

בתוכנית נכתבו שני פרקים משמעותיים בנושא הגבולות הישראליים לאחר קבלת ההסכם והתנאים שמהלך המשא ומתן. מצ"ב תרגום קטעים מתוך התוכנית:

"ארצות הברית תכננה את המפה הרעיונית כך שתכלול את המאפיינים הבאים:

כ-97% מהישראלים המתגוררים בגדה המערבית ישולבו בשטחים ישראליים רצופים, וכ-97% מהפלסטינים המתגוררים בגדה המערבית ישולבו בשטחים פלסטיניים רצופים. החלפת שטחי קרקע תעניק למדינה הפלסטינית שטחי קרקע שהם בני השוואה סבירה לגודל שטחי הגדה המערבית ורצועת עזה לפני 1967.

מעבר לגבולותיה, יהיו למדינה הפלסטינית קשרי תחבורה מהירים (דוגמת החיבור בין הגדה המערבית לעזה) ועד שהמדינה הפלסטינית תפתח נמל משלה, תהיה לה גישה לשני מתקני נמל ייעודיים בתוך מדינת ישראל.

ייבנו שתי דרכי גישה לטובת המדינה הפלסטינית שיהיו כפופות לדרישות הביטחון של ישראל. דרכים אלה יאפשרו לפלסטינים לחצות את בקעת הירדן אל מעברי הגבול של הממלכה ההאשמית של ירדן, ויאפשרו לפלסטינים לנסוע אל ממלכת ירדן וממנה, ומעבר לה, ובהתאם לכללי ההגירה של המדינה הפלסטינית, יאפשרו לתושבי ירדן ותושבי אזור אחרים להיכנס למדינה הפלסטינית.

ייבנו פתרונות תשתית מהמדרגה הראשונה (לרבות מנהרות ומעברים עיליים) על מנת לאפשר את מירב התנועה ללא עיכובים דרך שתי המדינות ובין המדינות והמובלעות השייכות לכל אחת מהן.

חסמי הביטחון יותאמו לגבולות החדשים. ייבנו מעברי גבול חדשים, יעילים ומודרניים.

השלום לא יחייב עקירה של אנשים - ערבים או יהודים - מבתיהם. עקירה כזו, שסביר שהייתה מובילה לחוסר שקט אזרחי, מנוגדת לרעיון הדו-קיום

נסיגה משטחים שנתפסו במלחמת מגן היא תופעה היסטורית נדירה. יש להביא בחשבון גם שמדינת ישראל כבר נסוגה עד היום מ-%88 לפחות מהשטחים שכבשה ב-1967 .לפי החזון הנוכחי, מדינת ישראל תעביר שטח בעל משקל - שלישראל יש לגביו תביעה חוקית, היסטורית ובת תוקף, ומהווה חלק ממולדתו העתיקה של העם היהודי - וזה ויתור משמעותי

 

 

בפרק "התנהלות במהלך המשא ומתן", המדבר על התנאים שיישמרו בין אישור המתווה לבין החתימה על ההסכם, נכתב:

"אש"פ והרשות הפלסטינית:

יימנעו מכל ניסיון להצטרף לארגון בינלאומי ללא הסכמה של מדינת ישראל;

לא יתבעו, וימחקו כל תביעה תלויה ועומדת נגד מדינת ישראל, ארצות הברית ואזרחיהן בבית המשפט הפלילי הבינלאומי, בית המשפט הבינלאומי לצדק ובפני כל בית דין אחר;

לא יפעלו נגד אזרחי מדינת ישראל או ארצות הברית באינטרפול או בכל מערכת משפט שאיננה ישראלית או בארצות הברית;

ינקטו כל פעולה נחוצה לסיים לאלתר תשלום משכורות למחבלים הכלואים ומרצים מאסר בבתי כלא בישראל וכן למשפחות של מחבלים שמתו, ויפתחו תוכניות הומניטרית ותוכניות רווחה למתן שירותים ותמיכה חיוניים לפלסטינים נזקקים שאינן מבוססות על ביצוע מעשי טרור".

המדינה הפלסטינית תהיה מפורזת לחלוטין ותישאר מפורזת לרבות עזה.

ולגבי ישראל נכתב:

"בשטחי הגדה המערבית שאינם צפויים במסגרת חזון זה להיות חלק ממדינת ישראל. ישראל:

לא תבנה יישובים חדשים, תרחיב ישובים קיימים או תקדם תוכניות לבנות בשטחים אלה

לא תרחיב את המובלעות הישראליות ... או תקדם תוכניות להרחבתן בשטחים שמעבר לתכסית הנוכחית שלהן".

 

אנחנו יודעים איפה אנחנו עומדים: ביישובים הישראליים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן אין צורך רב בהכנה ובהכרת פני השטח הכל מוכן. לאחר שידוע לכולם שאף יישוב ישראלי לא ייעקר ממקומו, אין שום דבר שמונע מאיתנו לקבע את המצב הנוכחי. התוכנית האמריקאית, גם אם לא תתקבל, תהיה ככל הנראה בסיס לכל הסכם עתידי. על כן, הריבונות הישראלית ושמירה על היישובים תהיה גם היא בכל הסכם עתידי. אנחנו נישאר כאן לעד.

אנו מתעכבים ללא סיבה בהחלת הריבונות הישראלית על יהודה, שומרון ובקעת הירדן.

איננו יודעים מה יקרה אחרי הבחירות. אנחנו יודעים מה המצב עכשיו. כלל הסיעות מימין מסכימות להחלת הריבונות על יהודה, שומרון ובקעת הירדן. יש הסכמה גם של ח"כ אביגדור ליברמן שאמר שיצביע בעד כאשר חוק הריבונות יבוא לכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר לפני כחצי שנה, עוד לפני פרסום תוכנית המאה, בישיבת הממשלה בבקעת הירדן כי הוא הולך להחיל את החוק הישראלי באזור. הדבר הזה תלוי בנו.

עלינו, על הצד הישראלי, מוטל לעשות ככל שניתן כדי שהחלת הריבונות תתקיים לפני הבחירות. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לפספס את השעה ההיסטורית הזאת.

יש חלון הזדמנויות ייחודי. זה הזמן לממש את הזכות שלנו על הארץ. ריבונות עכשיו!

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד