תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עושים עסקה

29/01/2020
הגדל

לקראת סוף השבוע שעבר התבשרנו שראש הממשלה בנימין נתניהו ייצא יחד עם יו"ר מפלגת כחול-לבן בני גנץ לסדרת פגישות עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בוושינגטון. מטרת הפגישות, היא לתאם את תכנית המאה שהביא הנשיא האמריקני, עליה הוא שוקד כבר למעלה משנתיים יחד עם ג'ארד קושנר, שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן, ג'ייסון גרינבלט ועוד רבים. בעקבות פנייה של לשכת ראש הממשלה ליו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני, יצאה משלחת ראשי רשויות ממועצת יש"ע בראשותו להיות בסמוך לבית הלבן ולהיפגש עם ראש הממשלה כדי לדון ולקבל עדכונים על התוכנית האמריקנית.

ראשי המועצות שיצאו לוושינגטון, בנוסף לאלחייני, הם ראש המועצה המקומית אפרת וראש דסק חו"ל של מועצת יש"ע עודד רביבי, ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ וראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן. כך, יוכלו ארבעתם לייצג נאמנה את חזון מועצת יש"ע ואת עמדת ההתיישבות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן.

על פי הפרסומים, מדובר במהלך תקדימי של שינוי כיוון דרמטי במדיניות של הממשל האמריקאי כלפי ההתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. זה התחיל בהכרה בירושלים כבירתה של מדינת ישראל ובהעברת השגרירות מתל אביב לירושלים, המשיך בהכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן, ולאחרונה בהצהרת מזכיר המדינה של ארה"ב מייק פומפאו, אשר אמר כי העמדה הרשמית של ממשל טראמפ היא כי היישובים הישראליים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן אינם מפרים את החוק הבינלאומי.

אין ספק שזה תהליך ארוך, שלקח לו זמן רב עד שהבשיל ואשר מהווה שינוי דרמטי במדיניות של ידידתנו הגדולה מעבר לים. אם בעבר הורגלנו לכך שהמדיניות של הממשל האמריקאי הייתה בעיקר החרבה של ההתיישבות, פינוי מסיבי של תושבים מאדמתם ומביתם והקמת יישובים ערביים עליהם - היום בבית הלבן מדברים על החלת הריבונות על מרחבי ההתיישבות. בזמנו של אובמה, רק לפני פחות מארבע שנים, היינו בעיצומה של הקפאה על התכנון והבנייה באזור שנמשכה כמעט עשור.

החלת הריבונות על ההתיישבות הישראלית היא משהו שפעלנו לקראתו וחיכינו לו ביתר שאת בעשור האחרון. בעבר, הוא היה נחלתם הפרטית של אנשים אשר נחשבו מעט "הזויים". מי דמיין שאזור כזה, שעליו היה ויכוח תמידי בין חלקי החברה הישראלית, ואפילו משרדי הממשלה סירבו לטפח בשל ההנחה שעוד מעט יפנו אותו - יהפוך לנושא מרכזי שנידון בוושינגטון על ידי נשיא ארה"ב. זאת הצלחה של פעילות רבה וארוכה של מועצת יש"ע יחד עם ארגונים נוספים כמו תנועת הריבונות של נשים בירוק ועוד, והיא ממשיכה להתקדם בצעדי ענק לתוך הלב של החברה הישראלית. במהלכה של פעילות זו, בשנה החולפת, הוגשו הצעות חוק שונות להחלת הריבונות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן עם תמיכה רחבה של הסיעות בכנסת. השיא הגיע בשבוע האחרון עם ההתקדמות החשובה בעסקת המאה של הנשיא טראמפ והנסיעה של ראש הממשלה לוושינגטון.

יחד עם זאת, ישנן הסתייגויות וקווים אדומים שאנו במועצת יש"ע חושבים שצריך לשים לתוכניות מעין אלה. את אותם ההסתייגויות הצגנו בצורה ברורה ונחרצת גם לראש הממשלה וגם לבכירים אמריקאיים ואנחנו מתכוונים לעמוד עליהם למען ביטחון מדינת ישראל ולמען עתיד ההתיישבות. לא נסכים להקמתה של מדינה פלסטינית נוספת בין הירדן לים ולמסירת הביטחון באזור לידיים של ערבים אשר רוצים ברעתנו. זה דבר מסוכן לעתיד מדינת ישראל. לא נסכים לפינוי יישובים, ואף לא הקטנים שבהם. אנחנו מתנגדים באופן נחרץ להקפאה של בנייה ותשתיות במרחב אשר תעצור את פיתוח ההתיישבות ותרע את חיי התושבים פה. כמו כן, אנו עומדים על כך שכל ישות שתחליף את הרש"פ תפסיק את ההסתה נגד ישראל ואת מימון הטרור. אנו מאמינים שצריך לתת על דברים אלה את הדעת ולבדוק שלא נחצים קווים אדומים.

אנחנו מבינים את גודל השעה ואת החשיבות שבמהלך הזה ואנחנו מתכוונים לפעול על מנת לקדם את החלת הריבונות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. אנחנו מחזקים את ראש הממשלה ומצפים שיעשה היסטוריה ויביא את החלת הריבונות שתיטיב עם מדינת ישראל ועם אזרחיה, ללא הסכמה להקמת מדינה פלסטינית. ככל שכך יהיה, אנו נעמוד לצידו ונעזור לו לעשות את הבלתי ייאמן להפוך את יהודה, שומרון ובקעת הירדן לחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל לתמיד.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד