תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מסכמים עשור בהתיישבות

1/01/2020
הגדל

בנייה והתפתחות

למרות ההקפאה הקשה שנחתה עלינו מארה"ב בסוף העשור הקודם, תנופת הבנייה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן בעשור האחרון לא דעכה. אמנם היו שנים קשות, של עצירת בנייה וקידומה, אך אנחנו נמצאים על המסלול הנכון להמשך פיתוח וביסוס ההתיישבות. בתחילת העשור נחתה עלינו ההקפאה למשך עשרה חודשים שעצרה גם דחפורים שכבר עבדו באדמת יהודה ושומרון. גם תוכניות ישנות, אשר אושרו לביצוע לפני עידן אובמה, נעצרו ולא קודמו. לאחר מכן עברנו שנים של הקפאת תכנון, אך כיום, אט אט חוזרים לאשר תכניות ולקדם בנייה. מועצת התכנון העליונה, אשר אחראית לאישורי התכנון והבנייה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן מתכנסת באופן קבוע פעם בשלושה חודשים על מנת לדון ולקדם תוכניות שמוגשות על ידי הרשויות. זה עוד לא מספיק, אנו רוצים לבנות באופן חופשי וקבוע ללא צורך באישור מדיני על כל הרחבה של שכונה או הקמת מתחם מסחרי. אך ללא ספק, בהשוואה לתחילת העשור ישנה התקדמות מבורכת בנושא וחזרנו לראות את הדחפורים בשטח.

כיום נבנים שכונות ענקיות הכוללות בניינים גבוהים ומרשימים, ולפני שנתיים בעקבות הרס היישוב עמונה הוקם יישוב חדש עמיחי.

 

פינויים

יחד עם השמחות הרבות בבנייתה ובצמיחתה של ההתיישבות, אנו לא שוכחים שהיה גם הרבה צער. בעשור האחרון, לאחר שהשמאל הפסיד שוב ושוב בקלפי, הם פנו למערכה משפטית אנטי-התיישבותית. ידם המחריבה של בג"ץ וארגוני השמאל הרסו יישובים פורחים ובתים, ובהם היישובים עמונה ומגרון, פונתה שכונת האולפנה בבית אל ושכונת נתיב האבות באלעזר, נהרסו תשעת הבתים בעפרה, בתי דריינוף בבית אל ובכפר תפוח ובעוד נקודות התיישבות שונות במרחב. כל זה בטענות משפטיות דחוקות ובפסיקות אבסורדיות בהן חוסר הצדק זועק לשמים. לעיתים, מעז יוצא מתוק. היישוב מגרון הוקם מחדש והוסדר במיקום סמוך, היישוב עמונה הקים יישוב ישראלי חדש ביהודה ושומרון, תושבי נתיב האבות זכו לקדם שכונה חדשה עם יותר ממאה יח"ד בגוש עציון, אושרה בנייתם של 300 יח"ד בבית אל במקום שכונת האולפנה ועוד. המאבק על ארץ ישראל קשה וארוך, אולם אנו ממשיכים לצמוח ולגדול.

העוול הגדול בהריסת בתי יהודים, מתעצם בידיעה שהערבים משתלטים בכל יום על יותר אזורים בשטחי C ואין פוצה פה. הבנייה הערבית פועלת להשתלטות אסטרטגית על שטח שאינו שלהם בניסיון לגרום לחציצה ובידוד של יישובים ישראלים ולהפר את הרצף ההתיישבותי. בעשור האחרון אנו רואים בנייה שכזו באופן גלוי ואף במימון של ממשלות זרות, אשר עושות ביהודה ושומרון ככל העולה על רוחן ומקרה חאן אל-אחמר הוא המוכר שבהם. יחד עם עמותות נוספות, אנו נלחמים בהשתלטות הזאת בכל תוקף ומקווים כי היא תיעצר בהקדם.

 

פיגועים

מאז ראשית ימי ההתיישבות, ידענו ימים קשים של דם ודמעות. ידוע שארץ ישראל נקנית בייסורים, אבל היו ימים שבהם חשבנו שאולי הייסורים חריפים מדי. את האנשים שנרצחו ואת הפצעים שנפערו בגוף על ידי מחבלים חדורי שנאה אי אפשר להחזיר לאחור. אך לנצח נזכור את כל מי שהקריב את עצמו ואת גופו למען ארץ ישראל ורגביה. העשור האחרון הביא לנו פיגועים קשים מנשוא בהם נרצחו על קידוש ה' עשרות אנשים, נשים וטף. להתחיל להזכיר את השמות והאירועים של הנרצחים בהם יעשו עוול לאלה שאינם מוזכרים מפאת חוסר בשורות. נוכל רק לומר שבכל רגע הם נמצאים בליבנו, ב-52 שנות התיישבות ביהודה, שומרון, בקעת הירדן וגוש קטיף איבדנו מאות אנשי אמונה, אשר אהבו את ארץ ישראל בכל נפשם ולבסוף אף הקריבו את נפשם עליה.

 

דמוגרפיה

בתחילת שנת 2010, עמד מספר התושבים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן על 312,608 בלבד. בסוף העשור הנוכחי, אנחנו עומדים על כ-455 אלף תושבים ב-150 יישובים, תוספת של 45.55% באוכלוסייה מאז שנת 2010. למעשה, הצטרפו אלינו בהתיישבות כ-143 אלף תושבים חדשים. יחד עם הבנייה ההולכת וגדלה אנו מצפים שגידול האוכלוסייה ילך ויתעצם. באחוזי הגידול השנתי ישנה ירידה מתמדת, בעיקר בשל העיכוב בבנייה בהתיישבות. בשנת 2010 עמדנו על גידול של 5% ובתחילת שנת 2019 על גידול של 3% בלבד. יחד עם זאת, מבחינה נומינלית (מספרית), הגידול השנתי ירד רק ב-2,600 תושבים בעשור האחרון. במועצת יש"ע אנו עובדים ללא הפסקה כדי להגשים את חזון המיליון למען הבאת מיליון תושבים ליהודה, שומרון ובקעת הירדן. אנחנו בחצי הדרך הגיע הזמן להגדיל את ההתיישבות!

 

יחסי ארה"ב - התיישבות

העשור האחרון החל בהקפאת בנייה אימתנית בכל רחבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. בבית הלבן בארה"ב ישב אז הנשיא ברק אובמה שהחליט שכדי לקדם הסכם בין ישראל לרש"פ, יש קודם כל לעצור את כל הבנייה ביישובים באזור כתנאי מקדים למשא ומתן. מהלכיו הרסו את המזרח התיכון והעצימו את האיום האיראני על מדינת ישראל וראש הממשלה בנימין נתניהו לא היסס לצאת נגדו. לשמחתנו, בשנת 2016 התיישב על כס הנשיאות נשיא חדש, אשר יחד עם שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן, הצליח להביא הישגים חסרי תקדים למדינת ישראל. החל מהכרה בירושלים כבירתה של מדינת ישראל והעברת השגרירות, דרך עצירת התשלומים לאונר"א והכרה ברמת הגולן כחלק ממדינת ישראל וכלה בבשורה האחרונה והחשובה על ההכרה בחוקיותם של היישובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. אנו נמצאים בחלון הזדמנויות יחודי עם נשיא אמריקאי אוהד, ולצערנו בשנה האחרונה במקום להיות עם ממשלה לאומית יציבה נאלצנו לצאת לבחירות חוזרות ונשנות.

 

תחבורה ותשתיות

לפני עשור פיתוח התשתיות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן היה מינימלי. הגידול המבורך באוכלוסייה הביא אותנו להתמקד בנושא זה יותר ויותר. בשנים האחרונות אנו מקדמים יחד עם משרדי הממשלה השונים תכניות אב במגוון תחומים שמטרתם אחת - ליצור את התשתית הנכונה ביותר לשנים הבאות, כדי להקל על איכות החיים באזור ועל מנת לקלוט עוד תושבים. אנו עובדים לילות כימים, נעזרים במתכננים, בפורומים מקצועיים, ישיבות עבודה, מחקרים, הפקת חומרים ועבודת לובינג מול הכנסת והממשלה במגוון תחומים. כל זאת, כדי להכשיר את האזור להתפתחות המסיבית שעתידה לקרות בשנים הקרובות בתחבורה ובכבישים, בחשמל, במים, בגז, בתעשייה ובאיכות הסביבה. בשטח כבר החלה עבודה מסיבית בתחום תשתיות הכבישים כדוגמת עוקף אל ערוב, עוקף חווארה, הכפלת המנהרות לגוש עציון, כביש 446, תכנון הרחבת כביש 60, תכנון הרחבת כביש 55 ועוד. בעוד מספר שנים לא ניתן יהיה לזהות את כבישי יהודה ושומרון. כך גם במים ובחשמל, אשר בימים אלה עומלים על קידום תכניות האב בנושאים האלה כדי להגדיל את האספקה של חברות המים והחשמל כך שיתאימו לצרכים המתפתחים באזור לעשרות השנים הבאות.

 

ריבונות

נושא הריבונות צבר בעשור האחרון תומכים רבים. תנועת הריבונות מיסודן של נשים בירוק החלה במהלכים לחזק את המודעות על החלת החוק הישראלי ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, ובשנת 2015 יצאה מועצת יש"ע למהלך שתכליתו היא קידום יוזמה מדינית להחלת הריבונות במעלה אדומים כדי לחזק את מדינת ישראל. יוזמה זו הפכה לקמפיין רחב שקרא להחיל את החוק הישראלי על העיר מעלה אדומים, שנמצאת בהסכמה לאומית רחבה. במסגרת הקמפיין, הפך המושג "ריבונות" למוכר יותר בתודעה של הציבור הישראלי. בחודש דצמבר 2017 אישר מרכז הליכוד את ההחלטה על תמיכתו בהחלת הריבונות הישראלית על היישובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן ופתח פתח להצעות חוק רבות שעלו בסיוע מועצת יש"ע ושדולת ארץ ישראל בכנסת בתמיכה רחבה של שרים, חברי כנסת ואף של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפני מספר חודשים, התכנסה הממשלה לישיבה מיוחדת בבקעת הירדן, בה הוחלט לקדם את החלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח. זהו מאבק ארוך ומתמשך, אשר בתחילת העשור היה נחלתם של מעטים, והיום, לשמחתנו, הוא חלק מקווי היסוד של מפלגות הימין בישראל, בתקווה שבעשור הבא נוכל לציין את החלת הריבונות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן כמשימה שבוצעה.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד