תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מקפיאים את ירושלים

הגדל

 השבוע היה קר בירושלים. קר מהרגיל. לא רק בגלל מזג האוויר. רוחות זרות שהחלו מנשבות הביאו את הקפאת הבניה גם לעיר הבירה. להקפיא את העיר שהיא הלב שבאיברים, לצנן את החום והקדושה שבוקעים ממנה.

ממשלת ישראל יוצרת במו ידיה מציאות שבו היא כובלת את עצמה - ברצונה.

היא יודעת שלמדיניות הזו, של הפסקה מוחלטת של בניה ברחבי יהודה ושומרון ושל שכונות בירושלים, אין תמיכה בקרב הציבור בישראל, ולכן היא רוצה ליצור בצורה מלאכותית לחץ אמריקני לנושא, ואז לגלגל עיניים, לפרוש ידיים לצדדים עם מבט של "אין ברירה" ולומר: 'מה לעשות, זו דרישה של נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש'.

הבעיה המרכזית היא לא נקודתית, של עצירת המנופים בישוב כזה או אחר, בשכונה מרוחקת או קרובה. הסכנה הגדולה שממשלת ישראל מביאה עלינו, ועלולה להיות לנו לרועץ גם אם יתחלף השלטון, זו התבססות והתקבעות של עובדה מדינית חזקה, ותודעה בציבור הישראלי שבניה בירושלים היא מעשה קיצוני ומסוכן. שבניית בית בהר חומה, שהקמת שכונה חדשה סמוך לירושלים, שעבודות פיתוח בישובי יהודה ושומרון – כולם אסורים ועלולים להזיק למדיניות הישראלית.

הגולם קם על יוצרו. והמציאות הזו הופכת למדרון חלקלק, שגורמי השמאל הקיצוני ואירגונים פרו-פלשתינים, מעודדים ומסייעים לה.

זה החל במאחזים, המשיך למדיניות מתחת לפני השטח של הקפאה ביהודה ושומרון, לאחר מכן למדיניות גלויה של עצירה מוחלטת של כל בניה ואפילו בדיקה מחודשת של פרויקטים שכבר אושרו בעבר – גם בגושי ההתיישבות שעליהם הצהירה סיעת קדימה והעומד בראשה אהוד אולמרט, כי תחזק אותם. משם כבר הפסיקו שיווקים של בנית יחידות דיור בהר חומה, המדיניות הזו "הדביקה" גם את הקמת שכונה יהודית חדשה שאמורה להגן על ירושלים באזור עטרות, ששר השיכון זאב בוים הורה על הורדת המהלך מסדר היום, ובעיתון הארץ כבר בדקו ומצאו מודעה קטנה בעיתון גלובס שבה פורסם על כמה עשרות יחידות דיור בשכונת תלפיות מזרח, ובניה בגילה, ותקפה זאת בכותרת בעמוד הראשי.

הסכנה היא סכנה ברורה ומיידית ויש לעצור אותה ולפרוץ את המצור שהוטל על הבנייה בירושלים וביהודה ושומרון. מצור – קודם כל מבחינה תודעתית פנימית בציבור הישראלי, להסיר את הסד מעל צווארנו, ולפרוץ את ההגבלות שממשלת ישראל הטילה בדרכים עקלקלות על עצמה. לא ייתכן שעם ישראל שחזר לארצו אחרי אלפיים שנות גלות, חזר לירושלים עיר הנצח, וממשלה ישראלית – היא זו שמטילה גזרות והגבלות על המשך התרחבות ביסוס ופיתוח התיישבות בירושלים רבתי וביהודה ושומרון.

ועוד מילה על ביקור בוש השבוע. המדיניות האמריקנית יחד עם הכניעה אליה של ממשלת ישראל מדברת על חלוקת ירושלים. הכוונה היא שבמרחק כמה רחובות ממלון מצודת דוד שבו השתכן בוש, תוקם מדינה פלסטינית ריבונית, עם צבא ומשטרה משלה, ועם נשק ויכולת לשגר טילים לכל מקום ברחבי ירושלים.

נשיא ארה"ב לא העלה בדעתו לבקר בעזה למשל. אפילו ביריחו או ברמאללה, הוא חשב פעמיים, וגם לכך הייתה התנגדות בקרב הארגונים האמונים על בטחונו של הנשיא האמריקני – בכל זאת, מסוכן שם.

אם חס וחלילה תצא לפועל המדיניות של חלוקת ירושלים, נשיא ארה"ב לא ידרוך יותר בביקור ממלכתי בירושלים. בטח לא ישתכן שם. זה יהיה פשוט מסוכן מדי, עם מחבלים בסמטאות בעיר העתיקה, וקסאמים עלולים להיות נורים מהר הזיתים או מג'בל מוכבר. הוא יגיע ליומיים וייסע חזרה לוושינגטון, עם התוצאות אנחנו נהיה אלה שנצטרך להתמודד
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד