תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כוחה של אחדות

6/11/2019
הגדל

עובדה אחת הנוגעת להתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, אשר מפתיעה רבים משומעיה, היא החלוקה המגזרית של תושבי האזור. בניגוד לתדמית הרווחת, רק שליש מהתושבים הם דתיים לאומיים, שליש הם חילונים ושליש הינםחרדים. קשה לאמוד ולמדוד רמת דתיות אולם במבט כללי זו תמונת המצב המציאותית יותר. חשיפת הנתון הזה, בפני מי שאינו מכיר אותו, מלווה תמיד בפליאה. במבט ראשון לא נראה שכך באמת מחולקת ההתיישבות ביהודה ושומרון אך זאת עובדה.

זוהי לא ההגדרה היחידה בה ניתן להבחין בין תושבי חבל התנ"ך. בינינו נמצאים גם תושבי ערים, לצד תושבי קיבוצים ומושבים, יישובים קהילתיים ואגודות שיתופיות, יישובים צעירים וחוות חקלאיות, אנשי הר לצד אנשי הבקעה, מדבר ועמק. כך התפתחה ההתיישבות באזור מאז מלחמת ששת הימים והחזרה לכפר עציון, וכך אנו חיים זה לצד זה במשך עשרות שנים בחיבה עמוקה ובאחוות רעים. לעיתים, השוני נמצא גם בתוך היישובים עצמם: יישובים מעורבים של דתיים וחילונים הם מהטרנדים הבולטים ביותר בהתיישבות בשנים האחרונות וניתן לראות יישובים רבים, גם חדשיםמהר חברון ועד פסגת השומרון אשר חיים יחדיו בשותפות מלאה.

השבוע נבחר ראש מועצה אזורית בקעת הירדן דוד אלחייני לתפקיד יו"ר מועצת יש"ע. במבט ראשון מדובר בדמות מעניינת, שלאו-דווקא נכנסת תחת הסטיגמה הרגילה על 'המתנחלים'. אלחייני הוא חקלאי מארגמן שבבקעת הירדן, מושבניק במשך עשרות שנים שהיה פעיל בוועד למען בקעת הירדן ועסק בפעילות ציבורית לחיזוק החקלאות בגבולה המזרחי של ישראל.

עם היבחרו אמר אלחייני: "אני מאוד נרגש, התפקיד מאוד חשוב לי בהיבט האישי. הבחירה בי היא אות לאחדות בהתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, והאזרחים כאן הינם כמו כל מדינת ישראל. נפעל יחד להחלת הריבונות בכל המרחב בשטחי C ולפיתוח האזור על מנת לשפר את איכות החיים של התושבים. בהזדמנות זאת, אני קורא לכולם, ברגע זה של אחדות בין תושבי יש"ע ובין ראשי הרשויות ביהודה ושומרון, אני קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו וח"כ בני גנץ הגיע הזמן להגיע להכרעה ולכונן ממשלת אחדות".

ביהודה, שומרון ובקע הירדן ישנו מגוון עצום ושונה של אנשים, אשר לכולם מכנה אחד משותף: כולנו חלק מהמהלך הגדול של שיבת עם ישראל לארצו וחידוש הנוכחות היהודית במרחבי המולדת. כולנו יחד במאבקים על הארץ ועל הבית, כולנו יחד בטוב וברע למען הגשמת חזון הציונות שמתבטא בהתיישבות ישראלית בכל מקום בארץ ישראל.

יחד חילונים, דתיים, מסורתיים, מושבניקים, עירוניים, גברים ונשים, מבוגרים, ותיקים, נערים וילדים אנו פועלים למען ארץ ישראל ולמען עתיד מדינת ישראל. אנו שותפים לדרך אחת, ורק מתוך אחדות אמיתית של אהבת ארץ ישראל ואדמתה ואנו מגשימים בצורה הזאת את כל יעדי ההתיישבות.

בימים אלו, מדינת ישראל נמצאת בצומת דרכים חשוב מאוד. לאחר שתי מערכות בחירות, ואולי בדרך לקלפי בפעם השלישית במידה ולא ימצא פתרון למצב הסבוך אליו הגענו. כבר כמעט שנה שמדינת ישראל אינה מתפקדת, הרשויות תקועות בעבודה מול משרדי הממשלה, תקציבים לא מועברים, אין חידוש חוזים לפרויקטים. גם במישור המדיני כשלצדנו ממשל אמריקאי אוהד, ניתן היה לייצר פריצת דרך היסטורית. אולם כאשר אין ממשלה, אין אפשרות לקדם את עבודות משרדי הממשלה השונים, אין אפשרות להעביר חוקים ולקדם את הנושאים החשובים ביותר לעם ישראל. למעשה, בזמן ממשלת מעבר מדינת ישראל תקועה. היא אינה יכולה לעשות שום דבר למען קידום המדינה והעם.

אנחנו זקוקים כעת לממשלה. מדינת ישראל זקוקה לאחדות. איננו יכולים להרשות לעצמנו עוד תקופה בה אנו נמצאים בעוצר ואיננו יכולים להתקדם בהמשך ביסוס וקידום ההתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. לאחר עבודה מאומצת בשנים האחרונות כעת מתחילים לראות תוצאות - כבישים נסללים, תכניות אב אסטרטגיות לאזור מתקדמות, הבניה ממשיכה, התוצרת החקלאית והתעשייתית בשיאה. אולם אם לא נפעל עכשיו כל ההתקדמות הזאת תיעצר.

אין מקום לבחירות אנחנו צריכים ממשלה, מדינת ישראל צריכה להתקדם, עם ישראל צריך אחדות.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד