תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לא מובטח לנו ניצחון

11/09/2019
הגדל

לפני כשלושה חודשים יצאנו למערכת בחירות נוספת. כבר לאחר פיזור הכנסת הקודמת, היה ברור לכולם כי התוצאות בקלפי מראות שהניצחון בבחירות החדשות לא הולך להיות קל. לאחר איבוד הקולות של מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה ואי ההסכמה של מפלגת ישראל ביתנו להיכנס לממשלה ימנית לאומית, נראה כי ביום שלישי הקרוב אנחנו הולכים למערכת בחירות שסופה אינו ידוע.

התוצאות של הבחירות הקודמות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן מראות בבירור שכאן מצביעים לימין. כפי שפרסמנו בעבר, תוצאות ההצבעה בהתיישבות מעידות על תפיסה לאומית באופן כמעט אבסולוטי.

ליכוד 23%, יהדות התורה 18.8%, איחוד מפלגות הימין - 18.1%, הימין החדש 10.6%, כחול לבן 8.6%, ש"ס 8.4%, זהות 4.9%, ישראל ביתנו 1.9%, כולנו 1.8%, גשר 1.4%, העבודה 1.1%, מרצ 0.5%.

חלוקה זו מראה, כי אם היו הבחירות נערכות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן לבדה, היינו זוכים לא רק לממשלה ימנית, אלא לכנסת ימנית כמעט לחלוטין. בעוד שהליכוד ויהדות התורה היו המפלגות הגדולות ישראל ביתנו, כולנו, גשר, העבודה ומרצ לא היו עוברות את אחוז החסימה.

אך תוצאות אלו מציגות רק את חלוקת הקולות הפנימית בתוך התיישבות. אלו בעצם האחוזים שככל הנראה יצביעו למפלגות הלאומיות בבחירות, אך הן לא העיקר. למעשה, הדבר המשפיע ביותר על תוצאות הבחירות הן לא רק הפתק שאנחנו שמים בקלפי, אלא כמה אנשים קמו בבוקר והלכו יחד איתנו להשתתף בהליך הדמוקרטי. בבחירות הקודמות, עמד שיעור ההצבעה ביישובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן על 78.4%. שיעור ההצבעה הארצי באותן בחירות עמד על 68.4%.

הפעם הבחירות אינן בכיס של אף אחד. על פי הסקרים כרגע אין לאף גוש את היכולת להקים קואליציה. עלינו לחזר אחר כל מצביע שחשובה לו ההתיישבות. אסור שבבחירות הקרובות תהייה שאננות.

כדאי גם ללמוד מטעויות השמאל. בבחירות 2015 המספרים בסקרים הצביעו על כך שהשמאל גובר על הימין בבחירות, מה שגרם לשאננות אצלם. התחושה הייתה שהבחירות נמצאות אצלם בכיס, לכן, אין סיבה לצאת לקלפיות ולהצביע. קריאתו של ראש הממשלה נתניהו ביום הבחירות יחד עם סקרים שככל הנראה הראו תוצאות שאינן מדויקות דיין, הצליחו לגרום לניצחון הימין בפער גדול ולהקמת ממשלה לאומית שהחזיקה כמעט 4 שנים.

גם בבחירות אלו עומד בפנינו אתגר לעתיד ההתיישבות. לכן כל קול חשוב. הצבעה למפלגות שידוע שאינן הולכות לעבור את אחוז החסימה היא מסוכנת. הצבעה כזו יכולה להוריד לטמיון כמה מנדטים של מצביעי ימין, דבר שיחליש את גוש הימין.

שורת רבנים מרכזיים בציונות הדתית, הכוללת את הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב, הרב אליקים לבנון, ראש ישיבת אלון מורה ורב השומרון, מייסד מוסדות 'צביה' הרב איתן איזמן, הרב אלישע אבינר מהישיבה במעלה אדומים, רב היישוב יצהר הרב דוד (דודי) דודקביץ', ראש ישיבת רמת גן הרב יהושע שפירא, ראשי ישיבות תל אביב, ירוחם, שבי חברון ושדרות ועוד פרסמו השבוע מכתב הדורש מהמפלגות אשר אינן עוברות את אחוז החסימה לפרוש מהמרוץ ולא לזרוק קולות לפח. במכתב נאמר כי מדובר "ב'פיקוח נפש' פוליטי, כל ספק שמא לא יעברו את אחוז החסימה, נדון לחומרא!".

על כל אחד ואחת מוטלת עלינו החובה לדאוג שכולם יגיעו להצביע למען ההתיישבות. אסור שבעלי זכות בחירה, תושבי יהודה ושומרון לא יבואו לקלפי. כל קול הוא חשוב, כל אחד יכול לדאוג לעתיד ההתיישבות ומדינת ישראל.

אנחנו יכולים לעשות זאת. אל תתנו לשאננות להרדים אותנו. אסור לנו לחזור על הטעויות של השמאל. ביום שלישי הקרוב, יום הבחירות, כולם באים להצביע, ומתאמצים להביא לקלפי כל חבר ובן משפחה בעל זכות בחירה.

100% אחוזי הצבעה בהתיישבות.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד