תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עליית מדרגה

28/08/2019
הגדל

בשבועות האחרונים אנחנו נמצאים ברצף אירועים מדאיג. האירועים מתחילים בשבוע השני של חודש אוגוסט, אז, בלילה שבין חמישי לשישי, נרצח דביר שורק הי"ד בפיגוע קשה ליד ישיבת מחניים שבין אפרת למגדל עוז. בפיגוע זה היה אלמנט נוסף של תעוזה. לפי גורמי הביטחון, דביר הי"ד נרצח בשעה יחסית מוקדמת של הערב, מרחק עשרות מטרים מהש"ג של מגדל עוז, המקום בו נמצאת הישיבה שבה למד. בנוסף, בניגוד לפיגועים קודמים שאנו מכירים, לא אותר רכב שרוף או מושלך בשולי הכביש. המחבלים חזרו לבתיהם שבאזור חברון כאילו היו בבילוי לילי שגרתי.

שבוע לאחר מכן, שני מחבלים התנפלו בסכינים על קבוצת שוטרים בסמוך להר הבית בירושלים. שוטר אחד נפצע בינוני בידו, ושני המחבלים חוסלו.

יממה אחר כך, ביום שישי של אותו שבוע, דרס נהג ערבי בכניסה ליישוב אלעזר שבגוש עציון את נעם ונחום נביס, אח ואחות שעמדו בטרמפיאדה על הכביש מחוץ ליישוב שבו הם גרים. האחים היו בדרכם להוריהם כדי להצטרף לחופשה משפחתית בצפון. נעם נפצעה באורח קל, אך מצבו של נחום נכון לכתיבת שורות אלה מוגדר קשה מאוד. מתיעוד הפיגוע עולה כי המחבל נגח בעוצמה עם רכב גנוב בתחנת האוטובוס ופגע בצעירים ולאחר מכן ניסה לחלץ את עצמו מהרכב על מנת להמשיך במסע ההרג. שוטר ממחוז חברון שחלף במקום נטרל אותו.

ביום שלישי בשבוע שעבר, הגיעה מחבלת לשער המזרחי של קרני שומרון כשהיא חמושה בסכין. ככל הנראה המאבטח שהיה במקום הבחין בה וביצע ירי באוויר והיא נעצרה. באותו יום התרחש גם ניסיון פיגוע בצומת גיתי אבישר על כביש 5, כאשר לוחמי צהל זיהו חשוד שיידה אבנים והשליך סכין לעבר עמדה צבאית סמוך לצומת. החיילים הצליחו לזהות כי מדובר בסכין והם פעלו לעוצרו ולאחר מכן הוא הועבר לחקירת כוחות הביטחון.

מעבר לסמיכות ולריבוי האירועים בשבועות האחרונים, הפיגוע שאירע ביום שישי האחרון בסמוך למעיין עין בובין (עין דני) שליד היישוב דולב, מהווה עליית מדרגה חמורה ביותר, כזו שלא ידענו מזה הרבה זמן. בני משפחת שנרב מלוד, שהלכו לטייל במעיין לקראת השבת נקלעו למארב שתוכנן מראש. מטען חבלה שהוצמד לשביל הגישה הופעל מרחוק על ידי מחבלים התפוצץ עליהם, הרג את בת המשפחה רינה הי"ד, ופצע את האב איתן והאח דביר.

בנוסף, נמצא השבוע מטען חבלה מתוחכם על הכביש בסמוך ליישוב אלון מורה שבשומרון.

מדובר במגמה חמורה מאוד המאופיינת בתעוזה רבה של המחבלים וביכולות שחשבנו שנעלמו מהשטח. הם מעידים על החמרה גלויה במצב הביטחוני.

בנובמבר 2018 אמר ראש השב"כ נדב ארגמן כי בשנה האחרונה השב״כ הצליח "לסכל 480 פיגועים, מתוך זה עצרנו 219 חוליות חמאס וסיכלנו 590 מפגעים בודדים. זה היקף גדול מאוד המצביע על היקף הטרור מתחת לפני השטח״. עוד אמר ראש השב"כ כי "ביהודה ושומרון המציאות מאוד מורכבת. מעל פני השטח אנחנו יכולים להבחין בשקט יחסי, אבל צריך לומר שזה שקט מתעתע. מתחת לפני השטח, השטח רוחש ומבעבע. חמאס מנסה בכל הכוח להוציא פיגועים מגזרת יו״ש, בהכוונה מרצועת עזה, מטורקיה ולבנון״.

בשנים האחרונות הצליחו לסכל בשב"כ מאות פיגועים, אך כנראה שיש פה משהו שמצליח לעבור את מערכות המודיעין המעולות ביותר ולגרום לנפגעים בנפש.

עלינו לעלות מדרגה במלחמה בטרור ולפעול בשני מישורים עיקריים הביטחוני וההתיישבותי.

במישור הביטחוני, דרשנו וקיבלנו תגבור של כוחות צה"ל והשב"כ באזור כולל תעדוף של אמצעי המודיעין העומדים לרשותם בכדי בראש ובראשונה לעצור את הפיגועים. כמו כן, נדרש לתגבר את הנוכחות בשטחים ובמרחבים הפתוחים סביב היישובים ולמנוע לתקופה הגעת תושבי רש"פ למעיינות ולאתרים במרחב. בנוסף, יש להכליל בהגדרת טרוריסטים גם את המסיתים לרצח יהודים, המטיפים במסגדים, משלמי המשכורות למחבלים ומשתפי הפעולה, ולפעול ביד קשה ואגרסיבית נגדם ונגד המשפחות שלהם.

במישור ההתיישבותי, עלינו להמשיך להעמיק שורשים בהר ובבקעה, ולחזק את ההתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. השבוע אושר על ידי ראש הממשלה לקדם תכנון לבניית שכונה של מאות יחידות דיור בדולב. זהו מהלך חשוב ותשובה ציונית הולמת. יש להוסיף ולקדם תכנון ובנייה בכל רחבי האזור יחד עם חיזוק הנוכחות האזרחית באתרי הטבע והטיולים.

רק תשובה משולבת בביטחון והתיישבות תשנה את המשוואה ותמנע פיגועים קשים בהמשך. אנחנו קוראים לציבור הרחב להמשיך לטייל ולבלות בחבל ארץ התנ"ך היפהפה. לא ניכנע לטרור נעמיק את שורשינו באזור לעד.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד