תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שירת הנוער - נתוני החינוך ביהודה, שומרון ובקעת הירדן

31/07/2019
צבי אפשטיין (הגדל)
צבי אפשטיין

החופש הגדול במערכת החינוך הוא הזדמנות מעולה להסתכל אחורה על השנה שחלפה ולהבין היכן אנחנו עומדים. משרד החינוך פרסם לפני כשבועיים את הרשימות המלאות של הרשויות המוניציפליות ובתי הספר אשר נמצאים במקומות הגבוהים ביותר במספר קטגוריות שונות, כולל זכאות לבגרויות לפי יישובים ומצטיינים, אחוזי גיוס לצה"ל, אחוזי התנדבות לשירות לאומי ועוד.

גם השנה הרשויות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן מככבות בראש הרשימות עם נציגויות מכובדות בקטגוריות השונות. הנתונים מעידים על כך שהנוער בהתיישבות הוא נוער חכם ושוחר ידע, משכיל ורציני שמוכיח מעל לכל ספק את יכולותיו במסגרות השונות במערכת החינוך. אנו לא מופתעים מהנתונים. מעבר למה שאנחנו יכולים לראות בניתוח הממצאים של מערכת החינוך הפורמלית, הנוער ביהודה, שומרון ובקעת הירדן הוא גם נוער מתנדב, אשר משקיע מזמנו וממרצו בכל עת כדי לתרום לקהילה ולחברה בהתיישבות ומחוצה לה.

הנתונים שאנו מביאים כאן התפרסמו על ידי משרד החינוך והם מתייחסים לשנת הלימודים הקודמת (2018 / תשע"ח). הרשימה מחולקת למספר קטגוריות שונות, אשר מחלקות את הנתונים ליישובים ולבתי ספר.

בדירוג עשרים הרשויות בעלות שיעור הזכאים הגבוה ביותר לבגרות מדורגת במקום הראשון המועצה המקומית אלקנה, עם לא פחות מ-98.3% זכאים לבגרות.

בנוסף, מופיעות ברשימה העיר מעלה אדומים (92.6 אחוזי זכאות), המועצה המקומית קדומים (92.3 אחוזי גיוס) והמועצה המקומית אפרת (91.5 אחוזי גיוס) במקומות ה-13, ה-17 וה-19 בהתאמה.

קטגוריה מיוחדת, היא זכאות של 100% מבוגרי בית הספר לתעודת בגרות בשנת הלימודים שעברה. בתי הספר שזכו לכך שכל בוגריהם זכו לתעודת בגרות מלאה הם: תיכון "דעת ותבונה" בביתר עילית, ישיבת בני עקיבא מטה בנימין, אולפנת "אורות עציון" ו"נווה חנה" שבגוש עציון, אולפנת השומרון שבאלקנה, אולפנת רעיה בבית אל ואולפנת בקעת הירדן.

אולפנת "נווה חנה" שבמועצה האזורית גוש עציון נכללה גם ברשימה של בתי הספר בעלי אחוזי הזכאות לבגרות מצטיינת עם 38.6% מהתלמידים מצטיינים באותה השכבה.

מבין המועצות בעלות השיעור הגבוה ביותר של בעלי תעודת בגרות מצטיינת מופיעה ברשימה המועצה האזורית גוש עציון עם 22.2% מצטיינים מתוך כלל הלומדים באותה מועצה, והמועצה המקומית בית אל עם 18.6% מצטיינים.

קטגוריה נוספת היא הזכאות לבגרות ב-5 יחידות לימוד במתמטיקה ואנגלית מבין כלל הזכאים לבגרות באותה שנה. ברשימת הזכאים לבגרות ב-5 יחידות לימוד במתמטיקה נמצאת אולפנת "אורות עציון" עם 51.6% זכאים וישיבת "נווה שמואל" באפרת עם 46.3% זכאים.

ב-5 יחידות לימוד באנגלית נמצאת אולפנת "נווה חנה" בגוש עציון עם 88.6% זכאים וישיבת "נווה שמואל" באפרת עם 88.1% זכאים.

משרד החינוך מוסיף באותו פרסום גם את הרשויות המקומיות ובתי הספר המובילים באחוזי הגיוס לשירות צבאי כאשר המועצה המקומית מעלה אפרים מובילה את הטבלה עם 100% גיוס גברים לצה"ל. אחריה נמצאת גם המועצה המקומית אלקנה עם 97.4 גיוס גברים לשירות צבאי.

אורט "תעופה וחלל" מעלה אדומים, מוביל את רשימת בתי הספר עם אחוזי גיוס גבוהים של בנות לצה"ל עם 98.6%.

את רשימת בתי ספר בעלי שיעור התנדבות של נשים לשירות לאומי ואזרחי מובילה אולפנת "צביה תאיר" בית אל עם 100% התנדבות לשירות הלאומי אזרחי. אחריהם נמצאים גם אולפנת "צביה" כוכב יעקב (93.2%), אולפנת "רעיה" בבית אל (91.7%), אולפנת "צביה" רבבה (90.8%) ואולפנת "צביה" מעלה אדומים (90.7%).

אנחנו בעיצומו של החופש הגדול. נאחל לתלמידינו חופשה נעימה וממצה, ושישובו ללימודים בחודש אלול בכוחות מחודשים, לעוד שנה של הצלחות.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד