תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הרשות לביצוע טרור

22/05/2019
הגדל

השבוע הותר לפרסום כי במסגרת פעילות של השב"כ, בשיתוף צה"ל ומשטרת ישראל שנערכה בחודשים האחרונים פוענחו שורה של פיגועי ירי שבוצעו באזור רמאללה. מדובר בשני פיגועים שונים שכוונו לעבר אוטובוסים שנסעו בציר בסמוך לבית אל כאשר הראשון התרחש ב-7 בנובמבר 2018 ובו נפצעו שני נוסעים באורח קל, והשני ב-5 בינואר 2019 בו נגרם נזק לשמשת האוטובוס ונהג האוטובוס נפצע, גם כן באורח קל.

המודיעין שנאסף על ידי שירות הביטחון הכללי הצביע על מעורבותם של זכריא זביידי וטארק ברגות בפיגועים. השניים נעצרו בסוף פברואר במהלך מבצע מוצלח, בתום לילה בו נערכו לבצע פיגוע נוסף, שסוכל על ידי כוחות הביטחון בשל הערכות מוקדמת בשטח.

את אחד המעורבים אנחנו מכירים מהעבר: זכריא זביידי, מחבל ערבי יליד 1976, מתגורר במחנה הפליטים ג'נין ונושא משרה בכירה במשרד האסירים ברשות הפלסטינית. זביידי נחשד ברצח ישראלים ובביצוע פעולות טרור, וכאחראי, בין השאר, גם לפיגוע בסניף הליכוד בבית שאן בנובמבר 2002, בו נרצחו שישה אנשים. על אף שזביידי היה מעורב בתכנון פעולות טרור מתועדות רבות, בשטחי שומרון ובתחומי ישראל, שבמהלכן נהרגו ונפצעו אזרחים וחיילים ישראלים רבים, הוא מעולם לא נשפט על מעשי הטרור האלה.

זביידי, מבכירי פעילי הטרור באזור יהודה ושומרון שרואיין רבות בתקשורת הישראלית, נמנה על פעילי הטרור שנכללו במסגרת "הסכם המבוקשים" שגובש בשנת 2005. במסגרת הסכם זה, זביידי נמחק מרשימת המבוקשים של צה"ל, לאחר שהכריז כי הוא מאמץ את בקשת אבו-מאזן להפסקת הפיגועים, ולאור ההחלטה בישראל לפתוח "דף חדש" למחבלים. ביסוד הסכם זה עמדה התחייבות מפורשת של פעילי הטרור לחדול מכל פעילות אלימה ובלתי חוקית ולנטוש את תשתיות הטרור, אליהן השתייכו. על פי הודעת השב"כ שהתפרסמה השבוע, "זכריא זביידי הפר באופן בוטה ואלים את ההתחייבות האמורה והיה מעורב בביצוע מספר פיגועים, לאחר שהתחייב לחדול מכל פעילות טרור. על פי מדיניות גורמי הביטחון, חריגת מבוקש וחזרתו לביצוע פיגועים תביא למיצוי הדין עימו, גם על פעילותו בעבר".

המחבל השני טארק ברגות הוא עורך דין בעל תעודת זהות ישראלית, שייצג מחבלים בבתי משפט ישראלים והועסק בעו"ד במשרד האסירים של הרש"פ. ממש חברים לעבודה.

זוהי אינה הפעם הראשונה בה גורמים ברש"פ מבצעים פיגועים. בנובמבר 2015, ביצע איש מנגנוני הביטחון הפלסטיניים ירי על סיור צה"ל באזור הכפר סילוואד על יד רמאללה. את הירי ביצע באמצעות נשק מסוג "קלצ'ניקוב", שהיה שייך למנגנוני הביטחון הפלסטיניים, ואחרי שנמלט הוא הוסגר בידי אביו ונכלא לעשר שנים בבית כלא של הרשות.

חודש קודם לכן, מחבל תושב אבו דיס וקצין במודיעין הכללי הפלסטיני, ביצע פיגוע ירי באזור הכפר חיזמא שבשומרון. בפיגוע נפצעו חייל ואזרח ערבי-ישראלי באורח קל ובינוני. לדברי מקור צבאי, אותו מחבל אף עשה שימוש בנשק של מנגנוני הביטחון של הרשות.

זמן קצר לאחר מכן, בפיגוע שבוצע בינואר 2016 במחסום "פוקוס" בסמוך לבית אל, עובד הרשות הפלסטינית הגיע למחסום דרכו מגיעים לרמאללה בכירים ברשות. במהלך הבידוק שלף המחבל אקדח וירה בשלושה חיילים, שאותם פצע קשה, בינוני, וקל. בתגובה הוא נורה למוות על ידי כוחות הביטחון. מאוחר יותר התברר כי המחבל הוא נהגו של התובע הכללי ברמאללה.

באוקטובר 2016 שלושה חיילים כבני 20 נפצעו מירי רובה קלצ'ניקוב במחסום פוקוס, סמוך ליישוב בית-אל. המחבל היה תושב קבאטיה בן 25, איש מנגנוני הביטחון הפלסטיניים שעבד כמאבטח באחד המשרדים הממשלתיים של הרש"פ.

כבר שנים רבות הרש"פ משלמת משכורות למחבלים ומאדירה את שמם ברחוב הערבי ובכך מעודדת באופן אקטיבי פעולות טרור נגד ישראלים. לפני כמה חודשים החלה מדינת ישראל לקזז מהעברות הכספים לרש"פ את משכורות המחבלים, אך תפיסתו של זביידי וברגות, בכיר ברש"פ, מוכיחה שוב כי מי שמשלם משכורות למחבלים ומסית לטרור, עושה גם טרור בעצמו. הגיע הזמן שמדינת ישראל תפסיק את אישורי המעבר של בכירי הרשות ותעצור אותם לחקירה על עידוד והסתה לטרור. רק מאבק נחוש ועיקש בכל גילויי ההסתה יבלום את הטרור.

בתוך כל אלה, אנו חבים תודה אדירה למערכת הביטחון, לשב"כ, משטרת ישראל וצה"ל, אשר פועלים יומם וליל כדי לאפשר את המשך החיים שלנו כאן בשקט ובביטחון. הם מאפשרים לנו לישון בלילה בשקט, כאשר אנו יודעים שיש מי שמונע מכל מי שמנסה לפגע בנו לממש את זממו.

ייתן ה' את אוייבנו הקמים עלינו ניגפים לפניהם וישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד