תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מדינה דו לאומית? אל תאיימו עלינו

20/03/2019
הגדל

כבר קרוב לחמישים שנה שאנשי השמאל מנסים למכור לנו נוסחת פלא – בואו נגרש את היהודים מיהודה, שומרון ובקעת הירדן, נקים כאן מדינה מוסלמית נוספת, ובכך נמלא את מבוקשם של אויבינו והם יניחו לנו לחיות במדינת ישראל הקטנה בשקט ובביטחון. ממש "שוויצריה הקטנה" בלב המזרח התיכון. לאחרונה, ובעיקר לאור ניסיונות העבר, כולם מבינים שמדובר במתכון בטוח למלחמה וטרור מתמשך. הניסיון למכור לציבור הישראלי את רעיון השלום נכשל, אז עכשיו הם מנסים למכור לנו רעיון חדש - היפרדות. לא השלום הוא משאת נפשנו, הם אומרים, אלא הגירושין. לא רוצים לראות אותם, את הערבים. לטענתם, אם נישאר כאן הדמוגרפיה תנצח, כך שנהייה חייבים לתת לערביי האזור תעודות זהות ישראליות וזכות הצבעה לכנסת. מדינת ישראל תהפוך ברגע להיות מדינה דו-לאומית עם ערבים, וזועבי תהייה שרת הביטחון בממשלתו של טיבי. מפחיד. במקום שלום ו"שוויצריה הקטנה" של פעם הם עברו לחליפת האיומים.
אך אנחנו כבר למודי ניסיון. כל האיומים מצונאמים מדיניים או הבטחות לעתיד ורוד שמגיעים משמאל – לא מתממשים. המודעה המפורסמת מ 2005 - "ההתנתקות טובה לישראל" מטעם "מפקדים למען בטחון ישראל" הפכה לבדיחה עצובה על חשבוננו. הם טעו בעבר, הם טועים גם עכשיו.
הגיע הזמן לפרק גם את טיעון המדינה הדו-לאומית. אנסה לעשות זאת על גבי מאמר זה:
הטענה העיקרית שבדרך כלל נשמעת, היא שלא ניתן להמשיך לשלוט על האזור בלי לתת לערביי האזור זכות הצבעה לכנסת. נהייה חייבים. במבט ראשון זה אכן נשמע טיעון הגיוני - אי אפשר להמשיך לשלוט על האזור בלי לתת לערביי האזור זכות הצבעה. אך מי שמכיר את האזור יודע שכבר יש להם זכות כזאת. ברמאללה יושב פרלמנט עם ממשלה אזרחית ומשרד פנים, חוץ, אוצר, ותחבורה, עם משטרה, בתי משפט ובתי כלא. כבר חצי יובל שהם מנהלים את חייהם האזרחיים בעצמם כולל זכות הצבעה לפרלמנט ולרשויות המוניציפאליות בשטחי A ו-B. אכן, השליטה הביטחונית היא ישראלית וכך היא חייבת להישאר על מנת לשמור על המרחב מהשתלטות איסלמית קיצונית. הם ימשיכו להצביע למי שמנהל את חייהם, ואנחנו נמשיך להצביע לכנסת שלנו. אין צורך לתת להם זכות בחירה נוספת. נכון, לא מדובר במצב אידאלי לנו או להם, אבל זה המצב לאחר שנים רבות של ניסיונות סרק וסרבנות ערבית לכל תכנית. בתוך כך, חשוב להדגיש כי הרשות הפלסטינית הפכה היום להיות גורם שמסית ומעודד טרור, ואף פועל נגד מדינת ישראל בעולם. אפשר למצוא להם חלופות הגיוניות יותר מקרב הנהגת ערביי האזור.
בניגוד למה שאומרים לנו, נסיגה מיהודה ושומרון רק תעצים את הבעיה הדמוגרפית. יש כ-6 מליון אנשים במזרח התיכון שמגדירים את עצמם כפליטים פלסטיניים והמדינות הערביות מסרבות לתת להם זכויות (אין שם בג"ץ ובצלם) על מנת לשמר את מעמד ה'פליטות'. במידה וחלילה תקום מדינה פלסטינית, מדינות ערב יגרשו או ישלחו אותם לכאן ונחשול של פייק-פליטים יציף את האזור בין הירדן לים. תוך זמן קצר נמצא אותם צובאים על הגדרות ליד כפר סבא וראש העין, בדרישה לחזור לבתים מהם ברחו בשנת 1948 – ביפו, אשקלון, חיפה, רעננה, צפת ועוד. הבעיה הדמוגרפית הזו תתנפץ לנו על הגדרות, אבל הפעם חצי דקה מכפר סבא.
טיעון ההיפרדות, או קמפיין הגירושין מהפלסטינים הוא הבטחה לכך שההורים אולי יצליחו פורמלית להתגרש, אבל כולנו יודעים שגירושים רעים הם רק תחילת הסיפור... ומהגירושים המכוערים הללו, מי שהכי יסבול יהיו הילדים של כולנו. הבעיה הגיאוגרפית מסוכנת יותר מזו הדמוגרפית.
למדנו כבר שמי שבורח מהטרור, הטרור רודף אחריו. כמו שהנסיגה מלבנון הביאה לחיזוק חיזבאללה ולמלחמת לבנון השנייה וכמו שהגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון והביא קסאמים לאשקדוד ואשקלון כך יהיה גם פה - אזרחי ישראל יאלצו להתמודד עם מדינת טרור נוספת בהרי יהודה ושומרון מעל ראשיהם של תושבי גוש דן, ובכל עוטף יהודה ושומרון מעפולה ועד באר שבע. כמו בשדרות ובחבל אשכול ינחתו גם אצל תושבי המרכז 'חפצים מעופפים', וכמו במטולה ובנחל עוז, האתגר הבא של תושבי כפר סבא יהיו מנהרות הטרור. עורכי החדשות יצטרכו להתרגל למונח חדש – עוטף יהודה ושומרון. אז באמת נצטרך להלחם כל כמה שנים ממש כמו בעזה.
מעבר לכל הטיעונים הללו, הכי זועקת הצביעות. אותם אלה שרוממות הנאורות בפיהם, הם אלו שחרב גירוש אזרחים מבתיהם בידם. מתחת לסיסמאות מתחבאת דעה חשוכה - לא רוצים לראות ערבים, ורוצים לגרש יהודים. אם מועמד ימין לכנסת יגיד זאת הוא ייפסל על ידי בג"ץ בגלל גזענות. רק לגנרלים עם דרגות על הכתף ורקורד מביך של רצף הבטחות כושלות מותר לדבר כך. הרי הם נאורים שמביאים הצעות מדיניות פורצות דרך. שיא הצביעות.
ולסיום, יש לי עצה קטנה לכל אותם אלו שמנסים להפחיד אותנו. אתם לא רוצים מדינה דו-לאומית? בואו נראה מה אתם עושים כדי להפוך את מדינת ישראל למדינה יהודית. האם אתם מוכנים לגרש מכאן את ערביי ישראל כמו שאתם מציעים לעשות לתושבי יהודה ושומרון? האם אתם מוכנים להגביל את הילודה במגזר הערבי והבדואי? אם לא, אז הבעיה שלכם היא לא יהודה ושומרון, אלא הגליל והנגב, ובעצם כל מדינת ישראל. רוצים להבטיח את עתידה של המדינה היהודית? תחשבו חיובי. תפעלו לעידוד עליית יהודים מכל העולם, קדמו התיישבות בכל המרחב וחזקו את הצביון היהודי במרחב הציבורי. כך נתמודד טוב יותר עם אתגרי העתיד.
יש היום מגוון רעיונות חדשים לפתרונות יצירתיים ששומרים על צביונה היהודי של מדינת ישראל יחד עם חיזוק ההתיישבות ודאגה לזכויות אדם, תוך הימנעות מהקמת מדינת טרור נוספת בלב ארץ ישראל. דיון ברעיונות אלו ויישומם הוא חשוב לטובת אזרחי המדינה, לטובת הדמוקרטיה ולטובת כלל האוכלוסייה באזור.
באתר אינטרנט של 'ישראל שלי' תמצאו מגוון רעיונות שחושבים מחוץ לקופסא. כנסו לכאן: https://thinkdifferent.myisrael.org.il/


יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד