תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כוחה של שליחות

6/03/2019
הגדל

"כוח הנתינה הוא כוח עליון ממידות יוצר הכל ברוך הוא, שהוא מרחם ומיטיב ונותן מבלי קבל דבר בתמורה... וככה עשה את האדם" (הרב דסלר)

כך אמר הרב דסלר וכך אני מאמין והיא תמצית מתנדבות השירות הלאומי בעייני.

אני מלווה את השירות הלאומי זה זמן רב וממונה על הרשות כארבע שנים. בארבע שנים הללו, פגשתי את המתנדבות, סיירתי עמן בארץ, קיימנו פגישות מרגשות עם המתנדבות וכל מפגש היה מרגש מחדש. העשייה המרובה של המתנדבות חוצה כל מגזר ונוגעת בכלל האוכלוסייה הישראלית. הבנות, עובדות לילות כימים בין אם זה למען בעלי חיים בכלביות ברחבי הארץ או בין הצלת חיים בכוחות ההצלה השונים. לכל מקום אליו תפנה או תזקק למענה סביר להניח שתפגוש במתנדבת של השירות הלאומי-אזרחי.

חשיבות המתנדבות בחברה הובילה אותנו להקשיב לשטח ולשפר את התנאים של הבנות. במהלך הקדנציה, עשינו היסטוריה כשחוקקנו את חוק השירות הלאומי-אזרחי שעתיד להיכנס לתוקף ולהיטיב עם תנאי הבנות בעת התנדבותן למשל, בנסיעות, מגורים וכד'. בנוסף, החוק ימנע מהעמותות וארגונים מסיתים לקבל בני או בנות שירות לחיקם וכך יתמקד השירות במטרות חברתיות. לאחרונה, העברנו גם תקנות למתנדבות בתפוצות, שמטרתן להבטיח ולשמור על זכויותיהן של המתנדבות ולתת מענה רציף ויעיל לצורכיהן ולוודא כי ניתנים תשלומים והטבות להם הן זכאיות. מלבד זאת, התקנות מאפשרות לפקח על הגופים המוכרים, מפעלים זרים ועל המתנדבים שבמסגרתם יתבצע השירות הלאומי מחוץ לישראל וכחלק מן התקנות הוכפלו מספר התקנים של שירות הבנות בתפוצות מ-120 ל-250. מעל הכל, פעלנו לחיזוק ההתנדבות ולמניעת קיצוץ בתקציבים שונים ובכך כיום, הובלנו להכפלת מספר המתנדבים שכיום עומד על כ-18,000 מתנדבים.

המפגשים עם המתנדבות הם תמיד מרגשים. השנה, זכיתי להעניק לבת שירות תעודת הוקרה על אומץ לב כאשר טיפלה בפצוע באירוע דקירה בירושלים ונפגשתי עם בנות שירות בעלות צרכים מיוחדים שבחרו להתנדב והשירות הלאומי מהווה להם מסגרת תומכת, מפתחת ומאתגרת. נפגשתי עם מתנדבות בכל הארץ ותמיד המפגשים היו מלאי השראה.

זהו רק קצה הקרחון, השירות הלאומי גדל מדי שנה ותפקידנו שימשיך להיות הסיירת החברתית של מדינת ישראל. בנות השירות הלאומי מקיימות את ערכי ומצוות היהדות והציונות. הן מחנכות דור שמחובר לשורשים שלו ובכך בוחרות לחזק את החברה הישראלית כולה.

השבת אנו מוקירים בישראל ובעולם את מתנדבי ומתנדבות השירות הלאומי. בפרשת "פקודי" שנקרא בשבת, מסופר על סיום מלאכת בניית המשכן. בפרשות הקודמות, אנו קוראים על כלי המשכן, ובגדי הכוהנים. בסוֹפה של המלאכה מובאים כל כלי המשכן אל משה ומשה מְאַשר את המלאכה שנעשתה לפי מצוות ה', ומברך את העושים בה. כידוע, לכל כלי במשכן תפקיד מסיום המסמל ייחודיות ומיוחדות. אחד מבגדי אהרון הכהן הוא אבני החושן המסמל את כל שבטי ישראל, לכל אחד צבע אשר מסמל כל אחד משבטי ישראל. כך גם מתנדבות השירות הלאומי, כל אחת מגיעה מאזור אחר, ממשפחה אחרת, מתנדבת באזור שונה ובמשימה שונה וכולן יחד בונות מארג שלם של חברה הומוגנית ומסמלות את עם ישראל על אף השוני. השבת, הרשות לשירות לאומי-אזרחי יחד עם כלל העמותות, ארגוני הרבנים ותנועות הנוער יקיימו שבת עולמית כהוקרה למתנדבים ולזכר אורי אנסבכר הי"ד שחייה נגדעו על ידי בן עוולה ונציין 30 להירצחה. עם הירצחה של אורי, תפקידנו, הוא לפזר את אורה, את אמונתה אשר אותם הפיצה בכל הזמנות ועלינו ליישם את השכנת השלום בתוכננו ובכך להמשיך את מורשתה. אורי, באורך חיזקת את כולנו.

השבת, נעצור כולנו להוקיר ולהודות למתנדבת שהגיעה באמבולנס לעזור לפצוע, למתנדבת שפועלת למען רווחת בעלי החיים, למתנדבת במשרד המשפטים, בסיוע לקשישים, במערך הסייבר, בהדרכת ילדנו ונכדינו למען מורשת ישראל בבתי הספר והגנים, ולמען חברה יציבה וסולידרית - למען החברה הישראלית כולה. בשבת ההוקרה ולזכרה של אורי, ישתתפו כלל המגזרים, עמותות וארגונים. במהלך השבת, יועברו תכנים להעצמת המתנדבים, פעילויות ביערות קק"ל, מסלולים למשפחות, דף לימוד לשולחן השבת הרצאות ועוד.

כל אחת ואחת מהתנדבות בוחרות להתנדב על פי צו ליבן. תרומה לחברה, היא לא תמיד קלה ומלאה באתגרים. אני רק יכול להבטיח כי נמשיך לפעול למען המתנדבות.

וכפי שאורי כתבה "עשי לך שלום בתוכך" נעשה שלום בתוכנו.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד