תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תם זמנו של הכח הזמני

30/01/2019
הגדל

"החלטתי לא להאריך את המנדט של כוח המשקיפים TIPH. לא נאפשר המשך נוכחות של כוח בינלאומי הפועל נגדנו", כך צייץ ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום שני בערב, לאחר סיור בגוש עציון. ככה תמה לה כחצי שנה של מאבק קשה נגד אותו ארגון אנטי-ישראלי אשר פעל ללא לאות נגד התושבים הישראלים בחברון ואף פגע פיזית בהם וברכושם ושפעיליו הפריעו לחיילי צה"ל וכוחות הביטחון בפעילותם בחברון.

את המהלך להפסקת פעילותם ארגנה תושבת חברון אורית סטרוק, עם שדולת ארץ ישראל בכנסת, מועצת יש"ע, תנועת 'ישראל שלי', המטה הלאומי בליכוד והיישוב היהודי בחברון. יחד פעלנו על מנת שמשרד החוץ וראש הממשלה לא יחתמו על הארכה נוספת של המנדט אשר מאפשר ל-TIPH להישאר בחברון. המאבק החל כאשר נחשף סרטון וידאו אשר היכה אותנו בהלם, בו נראה היועץ המשפטי של ארגון TIPH סוטר ומקלל ילד ישראלי תושב חברון ביולי האחרון.

סרטון נוסף שהגיע אלינו, הוצא על ידי המשטרה ממצלמות האבטחה לאחר תלונה של תושב היישוב היהודי בחברון על ניקוב הצמיגים של רכבו. בתיעוד, מגלים השוטרים כי מי שנראה מתהלך הלוך ושוב סמוך לרכב, הוא נציג ארגון TIPH. בסרטון נראה הנציג חולף על פני הרכב מספר פעמים ומתכופף שוב ושוב לאזור הצמיג. התיעוד הזה לא הותיר הרבה סימני שאלה במשטרה, אשר כמה ימים לאחר התקרית היא ביקשה לזמן לחקירה את האיש שתועד, אלא שבארגון הודיעו בתגובה, במעין הודאה לא רשמית, שהנציג כבר עזב את הארץ.

בדיון שהתקיים באוקטובר האחרון בוועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת החוץ והביטחון בנושא ארגון TIPH, אמר מפקד מרחב חברון במשטרה נצ"מ מוריס חן כי "אין שבוע שבו אין חיכוך שיוזמים משקיפי ארגון TIPH מול מתיישבי חברון והמשטרה".

התחלנו לבדוק את העניין לעומק והבנו שהכח הזה, על אף שמטרותיו הם פיקוח על יישום הסכם חברון, עסוק בשגרה בלהוציא את דיבתם של תושבי היישוב היהודי בחברון ומדינת ישראל רעה. גילינו שלא רק שהם מתעמרים בתושבי היישוב היהודי בחברון, אלא שהדוחות החודשיים שהם מוציאים לממונים עליהם אינם הוגנים ומפלים לרעה את התושבים הישראלים באופן שיטתי. עיתון הארץ דיווח שנציג הארגון צוטט כשהוא אומר אומר "ישראל עושה טיהור אתני בחברון". בכתבה שהתפרסמה ב'מעריב' בינואר 2010 אומר סגן שר החוץ דני איילון לעיתונאי בן כספית: "הם חורגים מהמנדט שלהם. הם מדווחים על התנכלויות לפלסטינים, ולא מטפלים בהתנכלויות הפוכות". גורם ביטחוני המצוי בסוד העניינים אמר למעריב: "גם העובדה שהכח הזה מרבה להתלונן נגד חיילי צה"ל, ומשמש תשתית לנציגים רבים של ארגונים בינלאומיים המתמקדים בהגשת תלונות נגד ישראל וצה"ל, משחקת תפקיד במחשבה הישראלית להפסיק את המנדט".

ביוני 2011 משקיף מארגון TIPH דחף חייל שסירב לאפשר לו לעבור במחסום סמוך לשכונה יהודית בעיר. במהלך השבת הגיע אל מחסום גבעת האבות שבחברון רכב של ארגון TIPH ובו משקיף של הארגון שביקש לעבור את המחסום. במקום הוצב חייל מחטיבת גבעתי אשר סירב לפתוח בפני המשקיף את המחסום החשמלי. לאחר עימות מילולי, המשקיף ירד מרכבו והחל לדחוף את החייל, שנפל לארץ, ואז החל עימות פיזי בין השניים.

למעשה, מדו"ח מיוחד מלפני שבועיים של משטרת מחוז ש"י שהגיש השר לביטחון פנים גלעד ארדן בנושא, עולה כי אמנם הדו"חות של TIPH אמורים לתעד הפרות של הסכם חברון. בפועל, עיקר ההתייחסות בדו"חות הנ"ל היא ל: פעילות המתנחלים, התנהגות לא ראויה של צה"ל כלפי המשקיפים, הגבלות, עיכובים ובידוקים. האחרונים, כמובן, מתייחסים לערביי חברון בפרט.

בשל כך פעלנו כחצי שנה תחת הסלוגן "להעיף את TIPH", מתוך ידיעה שהארגון הזה גורם נזק אדיר למדינת ישראל בכלל ולתושבי חברון בפרט. כעת, עם הודעתו של ראש הממשלה על סיום המנדט, אפשר לברך על סיום המשימה. זו בשורה חשובה למדינת ישראל שהארגון הזה, שפעל נגד מדינת ישראל שנים רבות - לא יהיה יותר חלק מהנוף באזור.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד