תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

למלא את החלל

23/01/2019
הגדל

 פיצוץ עלום הפתיע השבוע את אזרחי ישראל בזמן שבילו בחרמון המושלג. לאחריו, הופיעו בשמיים שני שובלי ירי האחד, לפי צה"ל, של רקטה ארוכת טווח, והשני, יירוט של כיפת ברזל. הרקטה ארוכת הטווח נורתה אל רמת הגולן מכיוון סוריה. מטרתה, ככל הנראה, תגובה לירי של צה"ל מהים התיכון אל מטרה בשדה התעופה בדמשק.

גורמים שונים סוברים כי על אף שהטילים הישראלים נורו לעבר שטח סוריה, הם היו ירי אזהרה לממשל האיראני. עדות לכך, היא שבשעת התקיפה התקרב לנחיתה בשדה התעופה בדמשק מטוס של חברת "מהאן אייר" האיראנית אשר בעקבותיה חזר על עקבותיו לטהרן. מרכז החברה יושב בטהרן, היא פועלת משדה התעופה "האימאם חומייני" שבבירה וברשותה צי גדול של כשישים מטוסים. בדצמבר 2011 החליט משרד האוצר האמריקאי להטיל חרם על "מהאן אייר", מכיוון שלהבנתו היא משרתת בעיקר את כח "קודס", כח של משמרות המהפכה הפועל בזירה הבינלאומית, מבצע פעולות נגד ישראל ומנסה להתבסס בסוריה.

לאור זאת, ולאור העובדה שהפגיעה בשדה התעופה הסורי לא הייתה משמעותית, טוענים גורמים השונים כי סביר להניח שהפעולה הישראלית נועדה בעצם להרתיע את המטוס האיראני ולגרום לו לבצע פניית פרסה לאיראן. אין מידע לגבי מי היה במטוס או מה הוא העביר לדמשק, אבל כנראה למדינת ישראל היה חשוב להבהיר מסר לממשל באיראן.

ככה זה במזרח התיכון, בכל מקום שבו נוצר ואקום, נכנסים כוחות איסלאמיים אשר פועלים מתוך שנאה והסתה ומהווים איום על ישראל.

לא חסר דוגמאות לכך מהאזור. בשנת 2000 יצא צה"ל בפקודתו של ראש הממשלה אהוד ברק מדרום לבנון. כשאנו מדברים היום על הנסיגה מלבנון אנו מדברים על הלקחים שלה, הרי מעבר למלחמת לבנון השנייה היה שקט יחסי בגבול. מטרת הנסיגה הייתה לייצב גבול בין ישראל ללבנון ולהביא לשקט יחסי. אמנם הוכח שסילוק נוכחות צבאית אינם ערובה לפיוס, ואף לא להורדת מפלס השנאה לישראל. חיזבאללה העמיק את הנוכחות שלו באזור וביצר את כוחותיו בסמוך לגבול עם ישראל והביא את עצמו אף ליכולת חפירת מנהרות לתוך מדינת ישראל.

פינוי ימית ומסירת חצי האי סיני בשנות ה-80 של המאה הקודמת אמנם היה במסגרת הסכם השלום עם מצרים. אם תשאלו כל מטייל שנוסע לנפוש בחופיו המדהימים של הים האדום, הוא יגיד לכם שלפחות מישהו אחד הזהיר אותו טרם הנסיעה. אזהרות המסע לסיני, שמתעדכנות מדי תקופה, מבקשות מישראלים לא לעבור את מעבר הגבול עם מצרים ולא סתם. מאז נטשנו מאחורינו את חצי האי סיני במסגרת הסכם השלום, סיני משחקת בעיקר תפקיד של מערב פרוע. מתקפת הטרור בשנת 2004 בטאבה ובראס-א-שטן וסדרת הפיגועים ביולי 2005 שגבו את חייהם של עשרות אנשים ופצעו מאות הם עדות לכך. אותם פיגועים, אגב, בוצעו על ידי גדודי עבדאללה עזאם, תת-ארגון של אל-קעידה שהגיעו מערב הסעודית אל תוך הוואקום שיצרו המצרים בסיני לאחר הסכם השלום.

הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון הוא דוגמה נוספת ועדכנית יותר לריק הגדול שנוצר בעקבות נסיגה של ישראל משטחים ושמושך אליו ארגוני מחבלים. אם עד גירוש תושבי גוש קטיף ונסיגת צה"ל מרצועת עזה צה"ל שלט על המרחב, החל מקיץ 2005 התעצם החמאס וכשנה לאחר מכן, עשה הפיכה שלטונית והשתלט על כל רצועת עזה. רצועת עזה הפכה למדינת טרור אשר משגרת כבר אינספור שנים רקטות לעבר יישובי עוטף עזה ואף יותר רחוק מכך. מאז הגירוש, סבבי הלחימה ברצועת עזה חוזרים על עצמם מדי כמה שנים.

אין צורך בעוד דוגמאות כדי להמחיש את מה שכתבנו, פינוי אזורים משליטה ישראלית או הקמת מדינה נוספת באזור יביאו בהכרח לכניסתם של גורמים עוינים, אשר יתקרבו לגבולנו ויפעלו להרס מדינת ישראל. אפילו הסכמי אוסלו, אשר לא נתנו שטחים בפועל, אלא תחמו את שטחי הרש"פ נתנו מרווח מחיה לחמאס ולכוחות נוספים שרצחו כאן ישראלים רבים.

המקרה הקטן, לכאורה, שאירע בין סוריה לישראל השבוע, הצליח להוכיח ולהביא לידי ביטוי את ההשלכות של נסיונות השתלטות האיסלאם על המזרח התיכון. מקום שיימסר יהפוך לכר פורה למחבלים שמנסים למחוק את מדינת ישראל. זו חובתנו לשמור על ביטחון אזרחינו ועל קיומה של מדינת ישראל. במזרח התיכון, בו כל מקום הופך להיות זירת קרב, המדינה הקטנה שלנו היא נווה מדבר של שפיות ושקט. כך צריך להיות וכך יהיה.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד