תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

דירה להשכיר

28/11/2018
הגדל

 בשבוע שעבר התפרסמה ההחלטה של אתר Airbnb, פלטפורמה מיוחדת להשכרת דירות ברחבי העולם, כי הם עומדים להפסיק את הקשר עם יחידות הדיור והצימרים שעובדים איתה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן ולהוריד אותם מהאתר. ההחלטה פורסמה בשבוע שעבר אבל שורשיה היו טמונים עוד קודם במאמצים בלתי פוסקים של מועצת זכויות האדם של האו"ם מזה שנתיים לפרסם "רשימה שחורה", אשר תכלול גופים וחברות אשר יש להם נכסים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. במטרה להוציא את שמם מהרשימה, הודיעה החברה כי תפסיק את שירותיה באזור.

בהצהרה שפרסמה החברה באתר האינטרנט שלה נכתב: "הגענו למסקנה שאנחנו צריכים להסיר את הדירות שרשומות בהתנחלויות ישראליות בגדה המערבית הכבושה, שנמצאת בלב הסכסוך בין הישראלים לפלסטינים".

מאז פרסום ההצהרה פועלים ללא לאות ארגונים רבים בשיתוף פעולה כדי למנוע את ההחלטה, משתי סיבות עיקריות. הראשונה היא מניעת הפגיעה בתושבים, אשר Airbnb הייתה הפלטפורמה הטובה ביותר שלהם להציע את הדירות ויחידות האירוח שלהם למכירה. הסיבה השנייה היא החשש מכך ש-Airbnb תהיה הסנונית הראשונה בסחף של חברות אחרות אשר עובדות באזור אשר עלולות להדיר את רגליהם מיהודה, שומרון ובקעת הירדן.

אנו פועלים בשני מישורים עיקריים: משפטי ושיווקי-הסברתי.

במישור המשפטי, פורום "קהלת" הציג לפני שבוע דו"ח מפורט של פרופ' יוג'ין קונטורוביץ', מומחה למשפט בינלאומי, אשר מציג חברות בינלאומיות הפועלות באזורים שנויים במחלוקת ברחבי העולם, ואינן זוכות לביקורת רבה כמו חברות הפועלות בארץ ישראל. בעמודים המוקדשים ל־Airbnb הם מציינים שהחברה מפרסמת מקומות לינה רבים בנגורנו־קרבאך, חבל ארץ שנתון במחלוקת בין ארמניה ואזרביג'אן, בצפון קפריסין הכבושה בידי טורקיה, ובמערב הסהרה הנתונה תחת שלטון כיבוש מרוקאי. הקשר שלנו לארץ התנ"ך חזק יותר ועמוק יותר.

מלבד זאת ישנה התארגנות של תביעת חברת Airbnb בישראל ובארה"ב, מקום הפעילות העיקרי שלה. ארגון "שורת הדין" מתארגן בימים אלה להגשת תביעה בבית המשפט בארצות הברית, ופנה לתיירנים מהאזור בקריאה: "אי אפשר להחריג ישראלים ויהודים שמשכירים בתים ביהודה ושומרון, בלי להחריג באותה עת פלסטינים, או נוצרים או מוסלמים. זו אפליה על רקע גזעני או דתי, והיא יוצרת עילת תביעה לפי החוק הפדרלי בארה"ב. אנו מארגנים תביעה נגד Airbnb בארה״ב ונגד מי שהביא למדיניות המפלה הזו, בשם בעלי אזרחות אמריקנית שבתיהם הוצאו מהאתר. יש מחיר לחרם". לאחרונה התרחש תקדים במשפט הבינלאומי כאשר יעקב ברג, הבעלים של יקב פסגות זכה בתביעה שהגיש בצרפת נגד הנחיית האיחוד האירופי לסמן מוצרים שמיוצרים ביהודה ושומרון בתווית מיוחדת.

במישור השיווקי, נעשים מאמצים רבים בתחום התקשורת שמטרתם לקדם את העסקים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן אשר כעת נשארו בלי אפשרות להזמין מהם חדרים. בשבוע האחרון נעשתה בפעילות רבה בתקשורת הישראלית והבינלאומית, הכוללת ראיונות בגופי תקשורת שונים, הקובלים על ההחלטה של Airbnb ומזמינים תיירים מהארץ והעולם לבוא להתארח אצלנו. התגובות חיוביות והיו כבר תיירים שהגיעו ללינות באזור.

בנוסף, במאמץ של גופים רבים נעשו סרטונים מגוונים המופצים ברחבי הרשתות החברתיות הכוללות תפוצה רחבה במיוחד. אחד הסרטונים המיוחדים שנעשו, הוא של קבוצה מתל אביב אשר נחשבים "מארחי-על" (Super Host) משתמשים מיוחדים, אשר מפעילים מספר נכסים גבוה דרך האתר -שהחליטה שהיא לא מוכנה לשתוק לנוכח ההחלטה של Airbnb. הם הכינו סרטון מיוחד המזמין את מנכ"ל Airbnb בריאן צ'סקי לביקור בישראל, כאן הוא יוכל לחוות בעצמו את האווירה ואת החיים המיוחדים ויוכל להביע את דעתו. בסרטון, אומר אחד הנציגים של הקבוצה כי "אתר Airbnb אמור לחבר בין אנשים במקומות שונים. אני מודה על ההזדמנות להיות בעצמי חלק מקבוצה גדולה אשר מארחת אנשים מגוונים עם דעות שונות ותרבויות מיוחדות. לכן, נורא הופתעתי לשמוע שחברת Airbnb החליטה להחרים ישראלים על פי דעות של אנשים אשר מחזיקים באג'נדה אנטי-ישראלית מבלי לבדוק את העובדות על ידי אנשי החברה".

אנו מקווים כי המשך הפעילות בשני המישורים האלה יגרום לחברת Airbnb לחזור בה מהחלטתה, כך שתושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן יוכלו להמשיך להציג את נכסיהם באתר.

כל אחד מאיתנו יכול לסייע לתיירני האזור ולהגיע לטייל וללון באזור. אנו מזמינים אתכם לבוא ולטייל כאן בימי חנוכה הקרובים. בואו לטייל במסלולים המיוחדים שלנו, לשכשך במעיינות ובנחלים ולבקר באתרי המורשת וההיסטוריה של יהודה, שומרון ובקעת הירדן. וכמובן להתארח בחדרי האירוח, בצימרים ובדירות הנפלאות שיש כאן.

חג חנוכה שמח!

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד