תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

למסיתים אל תהי תקווה

10/10/2018
שר הכלכלה אלי כהן וראש מועצת קריית ארבע מלאכי לוינגר מניחים אבן פינה לאזור התעשייה החדש בקרית ארבע (הגדל)
שר הכלכלה אלי כהן וראש מועצת קריית ארבע מלאכי לוינגר מניחים אבן פינה לאזור התעשייה החדש בקרית ארבע
השבוע התרחש פיגוע מזוויע באזור התעשייה ברקן. מחבל תושב הרשות הפלסטינית שעבד באחד המפעלים הגיע בבוקר עם נשק ירה ופצע את אחת העובדות, כפת באזיקונים את קים יחזקאל-לבנגרונד הי"ד שעובדת במקום וירה למוות בה ובסמנכ"ל המפעל זיו חג'בי הי"ד. המחבל נמלט מהמקום ונכון לכתיבת שורות אלו עדין לא נתפס. לפני כשלושה שבועות רצח מחבל אחר את ארי פולד הי"ד בסמוך לקניון בגוש עציון, ולפני כשלושה חודשים נרצח יותם עובדיה הי"ד בישוב אדם בבנימין. 
אירועים קשים אלו מותירים אותנו אבלים ומלאי צער, כואבים יחד עם המשפחות את החלל שנשאר. המחבלים ושולחיהם מבקשים שוב לפגוע בלב החי והמתפתח של ההתיישבות, ובמרקמי החיים שנבנו כאן לאורך שנים. הם לא יצלחו. אנו נגביר את נחישותנו והאמונה בצדקת הדרך, נמשיך לבנות ולהעמיק שורשים. 
שני מישורי פעולה עיקריים נדרשים היום: המשך פיתוח התשתיות והכלכלה יחד עם חיזוק הביטחון תוך מאבק נחוש ותמידי בהסתה. 
פיתוח הכלכלה. 
במרחב יהודה שומרון ובקעת הירדן נוצר מרקם חיים שנבנה על בסיס אינטרסים משותפים כדוגמת תשתיות המים החשמל והכבישים באזור המשמשים את ככל האוכלוסייה במרחב ומצריכים תיאום ושיח. חמש עשרה אזורי תעשייה קיימים ברחבי האזור ובהם קרוב ל 900 מפעלים בתעשייה וחקלאות. במפעלים מועסקים כ 27,000 עובדים מתוכם כ 18,000 תושבי הרשות הפלסטינית. מספר תושבי הרש"פ העובדים ומתפרנסים בכלל מדינת ישראל, כולל ביישובים ובאזורי התעשייה ביהודה ושומרון, הוא כ-140,000, מתוכם בין 20 אלף ל-30 אלף שוהים בלתי חוקיים שעובדים ללא אישור. המשכורת הממוצעת של המועסקים בחברות ישראליות היא יותר מכפולה מהמשכורת הממוצעת בשטחי הרש"פ. כך יוצא שכל פועל מפרנס לא רק את משפחתו הגרעינית, אלא בני משפחה נוספים בסביבתו הקרובה. כלומר, ממשכורת אחת מתפרנסות כמה משפחות. למעשה, רבע מההכנסות של האוכלוסייה ברשות הפלסטינית מגיע מישראל.  
הכלכלה ופיתוח התשתיות באזור מהווים אבן בוחן חשובה לעתיד. הם יכולים להיות הגזר שיסייע לכלל התושבים להתפתח ולקדם את איכות חייהם, אך גם המקל שיפעל נגדם אם הטרור והאלימות ימשכו. 
חיזוק הביטחון ומאבק בהסתה 
הפיתוח הכלכלי נדרש על מנת לחזק את הריבונות הישראלית כאן ולאפשר איכות חיים לטווח הארוך אולם הוא אינו יכול לבוא על חשבון ביטחון התושבים והעובדים. יחד עם מתן דגש לפיתוח הכלכלה והתשתיות נדרשת פעולה נחושה ועקבית מול הטרור ושולחיהם. הפתרונות ידועים למערכת הביטחון החל מפריסת מצלמות ואמצעי התראה, דרך תגבור כוחות ובידוקים, ועד הרתעה על ידי הריסת בתי מחבלים ופגיעה בסביבת חיים המאפשרת ומעודדת טרור. אין דבר כזה 'מחבל בודד'. גם אם הוא הגיע לבד לזירה, מאחוריו עומדת מערכת של הסתה נוראית שמעודדת מעשי זוועה כאלו, ואווירה תומכת ומכילה שנאה ואלימות. הכל מתחיל במערכת החינוך של הרשות הפלסטינית שידועה בשנאה שלה ובהסתה כלפי אזרחי ישראל.
במחקר שפורסם לאחרונה על ידי המרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון ונערך על ידי ד"ר ארנון גרויס הוצגה תמונה מדאיגה בנוגע ליחס ליהודים, לישראל ולשלום בספרי הלימוד של תלמידי כיתה יא' יב' ברש"פ. מדובר בספרים חדשים שיצאו לאור בשנתיים האחרונות (2017-2018) ובהם מעודדים את הדור הצעיר ל"שחרר את פלסטין מהכיבוש הציוני" באמצעות מאבק מזויין וטרור. מאבק זה אינו מוגבל רק לשטחי יהודה ושומרון אלא לכל ארץ ישראל מהירדן עד לים. מדינת ישראל אינה מוצגת כמדינה ריבונית לגיטימית האמורה להיעקר מהמזרח התיכון, ערים ישראליות כמו יפו, חיפה, עכו, טבריה, באר שבע ואשקלון מוצגות כערים פלסטיניות ונעשית דה-לגיטימציה לעצם הימצאותם של יהודים במקומות אלו. למעשה היהודי אינו מוצג כבן אנוש רגיל ונעשית כלפינו דמוניזציה המגבירה את העויינות. 
הנה כמה דוגמאות מתוך המחקר. שאלה המופיעה בספר מתמטיקה: "אחד המתנחלים יורה על מכוניות העוברות באחד הכבישים. אם ההסתברות של פגיעה במכונית על- ידו ביריה אחת היא 7.0 והמתנחל ירה על 10 מכוניות, מה תצפה שיהיה מספר המכוניות שנפגעו?". או : "רוב היישובים הפלסטיניים סובלים ממחסור במי שתיה בגלל מדיניות הכיבוש הציוני השולט במי התהום הפלסטיניים". בספר חינוך אחר נכתב : "הג'יהאד הוא המעשה הטוב ביותר בעיני האל... ג'יהאד הוא פסגת האסלאם... ג'יהאד הוא מסחר רב-רווח עם האל הכולל בתוכו הצלה מאש הגהנום והשגת סליחה וגן עדן" . 
השימוש באלימות נגד ישראל ויהודים נחשב בספרי הלימוד הרשמיים של הרש"פ כלגיטימי מבחינה דתית, מוסרית וחוקית. מבחינתם זהו המהלך הכי הגיוני שנרשים הצעירים לעשות. 
הסתה חמורה זו הנעשית על ידי גופי החינוך הרשמיים של הרשות הפלסטינית, אותה רשות שמממנת טרור בתשלומים חודשיים המועברים למחבלים ומשפחותיהם. הסתה ומימון טרור הם מעשה טרור לכל דבר. נדרשת הכרזת מלחמה על ההסתה ועל המסיתים, לרדוף אותם ולמנוע מהם את האפשרות להמשיך לעודד אלימות באזור. 

מהלכים אלו של פיתוח כלכלי ותשתיות, יחד עם חיזוק הביטחון תוך מאבק נחוש בטרור ובהסתה, הם שיאפשרו את המשך החיים הנורמטיביים בכל מדינת ישראל. 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד