תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

גבול גזרה

16/05/2018
הגדל

"המשך שהותנו בתוך רצועת עזה, אבטחת המתיישבים, היישובים וצירי התנועה אליהם, הם נטל ביטחוני המרתק כוחות צבא ומשאבים רבים במערך הגנתי פגיע. מבחינה צבאית עדיף לפעול מבחוץ. ההתנתקות תאפשר היערכות לפעילות צבאית נכונה כנגד טרור וירי קסאמים ככל שנדרש. ההתנתקות תשפר את יכולת הפעולה של כוחות הביטחון ותעניק לה לגיטימיות". את המילים האלה כתבו אנשי "המועצה לשלום וביטחון" ערב הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון תחת הכותרת "ההתנתקות חשובה לביטחון הלאומי".

אנחנו עדיין מחכים לנתינת הלגיטימציה לפעול בעזה מבחוץ. השבוע הוכיחו תושבי עזה בניצוח החמאס כי הם מסוגלים להכל. הצעדות לעבר הגדר שנמשכות כבר כמעט שישה שבועות הגיעו השבוע לשיא כשביום שני הגיעו רבבות מחבלים לגבול של רצועת עזה עם ישראל וניסו לפרוץ אותה. צה"ל הגן על גבולה המערבי של מדינת ישראל ועל היישובים הישראלים שנמצאים בקרבתו. עד לכתיבת שורות נהרגו כ-60 מחבלי חמאס בסמוך לגבול.

אותם מחבלים אשר נמנים על ההתקהלויות בגבול הרצועה לא רק מאיימים לפרוץ את הגבול עם ישראל. דובר צה"ל פרסם כי ביום שני סוכל פיגוע בשעות הצהריים על גדר המערכת בצפון הרצועה. כוח מגלן סיכל חדירה של שמונה מחבלי חמאס לשטח הארץ אחרי חילופי אש בנקודה. בחומרים שמופצים ברשתות החברתיות קוראים צעירים עזתים לחצות את הגדר ולרוץ לקיבוצים סמוכי הגדר עם סכינים וחרבות. הם לא מפגינים תמימים – הם מחבלים לכל דבר ועניין.

חגי סגל חזה את זה לפני יותר משני עשורים ומחצה, עוד טרם הסכמי אוסלו והגירוש, בעיתון "חדשות" (יוני 92'): "נסיגה ישראלית לא תיטיב את מצב העזתים, היא תחמיר אותו. אז, מחוסרי עבודה מורעבים, הם יסתננו לישראל. כמו שכבר קרה בעבר, לפני 67' ... וברגע שצה"ל יסתלק משם כמו מלבנון, בעיית הסכינאות בבת-ים תהיה כסף קטן מול הצרות של נחל-עוז, כיסופים ופתחת שלום. אם היום יש לנו בעיה לטפל בגורמים הפח"עיים המקומיים, תארו לכם איזו בעיה תהיה לעשות את זה אחרי שנצא משם מרצוננו הרע, וכזכור, עד 67' עזה הדאיגה אותנו מבחינה ביטחונית פי כמה מקלקיליה".

הסיבה למהומות האלה ברורה לכולם - איפה שאין התיישבות ישראלית במרחב ערבי שיש לו גבול עם ישראל ישנה סכנה למדינת ישראל ולתושבים הסמוכים לאותו אזור. שטחה של רצועת עזה הוא פחות מעשירית משטחם של יהודה, שומרון ובקעת הירדן מי שעוד אוחז ברעיון שתי המדינות רוצה בעצם להכפיל את הבעיה פי מאה. לתת לערבים מדינה נוספת, סמוכה ללב מדינת ישראל – מבאר שבע ועד עפולה, דרך השפלה וגוש דן זו ממש התאבדות.

הנגזרת של התיישבות ישראלית היא נוכחותם של צה"ל וכוחות הביטחון שלא מאפשרים לתנאים כמו בעזה להתפתח. עיניכם הרואות. נכון לכתיבת שורות אלה, וכך נראה שיימשך, ביהודה, שומרון ובקעת הירדן ההפגנות האלימות אינן מתפשטות. בוודאי ביחס לרצועת עזה הקטנטנה.

המצב הזה בקרב ערביי יהודה, שומרון ובקעת הירדן הוא תוצר של הכלכלה והפעילות הכלכלית המשותפת באזור. שכנינו רואים את המציאות לנגד עיניהם, הם רואים את מה שקורה בעזה ולא רוצים להגיע למצב כזה. על פי כמה הערכות זו הסיבה שהם נורא נזהרים ולא מחממים את הגזרה. הם יודעים שבסופו של יום זה יפגע בהם כמו בומרנג.

ואולי זה הדבר הטוב היחיד שיצא מההתפרעויות של השבוע האחרון. כולנו לומדים מה קורה כשאין התיישבות ונוכחות צבאית, וכיצד ההנהגה והאוכלוסייה הערבית מתנהגת כאשר יש לה אוטונומיה עצמאית ושליטה צבאית עצמאית. הרי כפי שזה נראה שם בזעיר אנפין, כך יכול לקרות חס וחלילה ביהודה ושומרון, קרוב מאוד לכפר סבא ותל אביב.

בשם כל אזרחי ישראל אנו מחזקים את ידי לוחמי צה"ל וכוחות הביטחון ומודים להם על הביטחון שהם מעניקים לנו ולמדינת ישראל.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד