תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מסלול ההשתלטות

27/03/2018
הגדל

בשבוע שעבר יצא פקח של מועצה אזורית הר חברון לסייר בשטח שנמצא בסמוך לבניין המועצה במיתרים. להפתעתו, גילה כי בשבועות האחרונים הקימו הערבים בשקט ומתחת לאף של הרשויות מבנה קבע לא חוקי שנועד לשמש בית ספר גדול. המבנה הוקם בח'רבת זנותא, היאחזות ערבית בלתי חוקית הנמצאת על שטח C.

אם לא די בכך, מבנה בית הספר נבנה בשטח המסומן כשטח ארכאולוגי האסור לבנייה. זה לא מקרה, שעל גג בית הספר מתנוסס שלט עם סמל הרש"פ, אשר פועלת בשנים האחרונות בשיתוף האיחוד האירופי באופן מוצהר לבנייה על אדמות בשטחי C. שיטת הקמת בתי הספר מוכרת וכך הוקמו בעבר מבנים רבים. המטרה, כך סוברים במועצה אזורית הר חברון, היא לייצר תמונות של פינוי כיתות לימוד על ידי מדינת ישראל, מה שעלול ליצור תסיסה בעולם כנגד פעולות ישראל ביהודה ושומרון.

זו לא הפעם הראשונה שדברים כאלה מתרחשים. אנו עדים לגנבות חוזרות ונשנות של ממצאים ארכאולוגיים במרחבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. רק בדצמבר האחרון התפרסם שאנשי יחידת הארכיאולוגיה במנהל האזרחי וכוחות הביטחון תפסו חוליית שודדי עתיקות גדולה שפרצה למערת קבורה בח'רבת מעון הנמצאת בדרום-מזרח הר חברון. כעשרה חברי חוליה ערבים נתפסו ונפתח נגדם הליך חקירה. חנניה היזמי, קצין מטה ארכיאולוגיה במנהל האזרחי, אמר אז כי בשטחי C "מצויים כ-3,000 אתרי עתיקות הממחישים את ההיסטוריה של התרבויות השונות על כל רבדיה".

שיטת העבודה שלהם לא מסובכת: חוליית שודדים מקצועית חופרת ויוצרת חללים גדולים באדמה היעודה, כלי העבודה של השודדים כוללים לא רק דליים גדולים ואתי חפירה, אלא גם גלאי מתכות. את האוצרות שימצאו ימכרו אחר כך ב־eBay או בחנות העתיקות ברחוב הראשי של חווארה. כך נאבדים מדי שנה מאות ממצאים חשובים לאנושות.

ההשתלטות הזוחלת על שטחים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן לא מסתכמת בזה, אלא גם על מסלולי טיולים באזור. בשבת שעברה התגלה ניסיון השתלטות על תופעת טבע מרהיבה, בור הציפורים, בור מיוחד בעומק של כ-120 מטרים הנמצא ליד היישוב יצהר שבשומרון. בשבועות האחרונים החלו ערבים מהכפר עצירה שסמוך ליצהר לפרוץ שביל לעבר הבור, על אף שהבור נמצא בשטח C והכפר נמצא בשטח B. בכך, מפרים ערביי הכפר הסכמות ואמנות בינלאומיות ומשתלטים ברגליהם על שטחים שבשליטה ישראלית.

על יד הבור, נמצאה אבן אשר מוטלת לצד השביל ה"חדש", בה נכתב בספריי בחוצפה רבה: "שטח של מועצה אזורית עצירה". האבן הזאת, מסמנת ללא ספק את ניסיון ההשתלטות של תושבי הכפר על חלקים משטחי C. החפירה בשטחי הטבע שנמצאים בשליטה ישראלית לעתים נעשית בתמיכה של גופים חיצוניים, כמו האיחוד האירופי, מתוך כוונה ברורה להגדיל את שטחי A ו-B.

ישנן דרכים רבות ומוסדרות כדי להגיע לפתרון הבעיה וגופים רבים עוסקים בכך. הדרך הטובה והפשוטה אשר כל אחד יכול לעזור באמצעותה – לבוא לטייל. טיול ברגליים בכל אזור יהודה, שומרון ובקעת הירדן קובע את העובדות בשטח. האזור היפה שאנו נמצאים בו מלא באתרי תיירות מגוונים, יערות וחורשות, אתרי מורשת והיסטוריה, מוזיאונים ומרכזי מבקרים שמחכים רק לכם.

בעלון אותו אתם מחזיקים בידיכם צירפנו מוסף תיירות מיוחד לרגל חג הפסח, אשר מרכז באופן מקיף מאוד את אירועי התיירות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו בימי חול המועד ודווקא השנה לתכנן את הטיול המשפחתי או הקהילתי לכאן. כך נחזק את אחיזתנו בארץ, יחד עם ההנאה והסיפוק שיש בסיור בנופי התנ"ך המופלאים.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד