תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אל תשתפו בכל הכח

21/02/2018
הגדל

הפיגוע שהתרחש לפני שבועיים בצומת אריאל, בו נהרג הרב איתמר בן-גל הי"ד, הציף מחדש בעיה ידועה. סרטוני הפיגועים, אלו שבהם רואים את המחבל מסתער על הקורבן ורוצח אותו, מועברים מאחד לשני ברשתות החברתיות השונות כלאחר יד. ללא סינון וללא ביקורת הם נשלחים באלפי קבוצות תוך שניות מזמן הפיגוע ויוצרים מצג של אימה בקרב הציבור הישראלי. זה, כמובן, לפני שאנו מדברים על המשפחות ועל חבריו של הנרצח.

השבוע התקיימה פגישה של ראשי מועצת יש"ע עם מפקד אוגדת איו"ש ערן ניב. הפגישה נערכה כחלק מהעבודה השוטפת של ראשי הרשויות באזור מול אוגדת איו"ש ועל מנת להתעדכן בהערכת המצב והפעולות הביטחוניות והאזרחיות במרחב. בפגישה, יצא מפקד האוגדה נגד הפצת סרטוני פיגועים ברשתות החברתיות וטען כי הדבר פוגע במשפחות ומהווה השראה לטרור נוסף.

אלו הדברים שאמר מפקד האוגדה ושפורסמו השבוע בתקשורת: "בפיגועי הטרור האחרונים בשומרון נוכחנו למהירות בה מגיעים מידע וסרטונים מהאירוע דרך הרשתות החברתיות והווטסאפ. חשוב לי לבקש את עזרתכם במיגור התופעה על מנת שנוכל להעביר את המידע הנכון והמדויק בצורה מסודרת ומבלי להסב נזק נוסף. סרטוני פיגוע, כמו זה שדלף והופץ מהפיגוע באריאל, מעבר לפגיעה הרגשית הקשה במשפחות, מעוררים השראה גם בצד השני ועלינו למנוע את הפצתם".

מפקד האוגדה מחלק את הדברים לשני חלקים: הפגיעה במשפחה וההשראה שלוקחים המחבלים הפוטנציאליים מהסרטונים האלה. באשר לחלק הראשון, הסיפור הקלאסי ביותר הוא של אוריאל אבירם מרמלה. בנובמבר 2015 מחבל מתועב נכנס לבניין פנורמה בדרום תל אביב ורצח שני בני אדם, אחד מהם הוא ראובן אבירם, אביו של אוריאל. אוריאל נחשף לכך שאביו נרצח בסרטון שקיבל בוואטסאפ, שבו נשלח לו תיעוד לא מצונזר מהזירה. גיסו של אבירם, יעקב מאיר, אמר אז: "זה ממש לא בסדר. זה חוסר אחריות. עוד לפני שהמשפחה קיבלה הודעה הבן קיבל הודעת ווטסאפ, וראה צילומים לא מצונזרים. זה לא בסדר שככה מצלמים ומפיצים".

החלק השני מעט יותר חשוב. מחבלים, בעיקר צעירים, מקבלים את ההשראה לביצוע פיגועים מסרטונים שכאלה. הסרטון שהופץ מהפיגוע האחרון בצומת אריאל מראה בצורה ברורה את ביצוע הפיגוע. מחבלים פוטנציאליים יושבים בבית ורואים בכל אתרי החדשות וברשתות החברתיות את הסרטון שמראה כיצד המחבל המתועב חוצה את הכביש לכיוון הרב בן-גל הי"ד שמחכה על המדרכה, שולף את הסכין שהוחבאה מתחת לשרוול חולצתו ומבצע בו את זממו. מטורפים אלו מבקשים אחר כך לחקות את הרוצחים המתועבים.

ישנם סרטונים דומים רבים, דוגמת סרטון פיגוע הדריסה בארמון הנציב בינואר שעבר, פיגוע הדריסה בגבעה הצרפתית לפני שנתיים וחצי, פיגוע הירי בהר הבית, פיגוע הדקירה בסופרמרקט ביבנה ועוד רבים שבוודאי קפצו לכם במכשירי הסלולר ובאתרי החדשות בשנים האחרונות. ההודעות החוזרות ונשנות מהאפליקציות בסלולר מכריזות שוב ושוב "צפו: תיעוד הפיגוע" וכולם נכנסים לראות את הווידאו.

נכון, ישנה טענה כי עלינו להראות לעולם את האופי הרצחני של הערבים שעומדים מולנו ובכך לחזק את עמדת ישראל בעולם. זו טענה כבדת משקל, אולם נדרש לקחת בחשבון את ההשלכות הקשות של סרטוני השראה אלו, ובהם הסכנה שעוד אנשים יפגעו.

עלינו לשים לזה סוף. זה אינו קרב אבוד אשר אין לנו שליטה עליו. זה מתחיל מהדלפות פנימיות של מצלמות אבטחה לקבוצות ווטסאפ, לידי כתבים או אנשים שונים, אשר מעבירים אותם הלאה. זה יכול להסתיים בעוד מחבל שיוצא לפיגוע נוסף ח"ו.

מדובר פה בחיים של הנרצח הבא. התירוץ הנפוץ, שעיקרו הוא "אבל כולם מעבירים", לא תופס במקרים האלה. אם היה מדובר בבן משפחה של אותו אדם שהפיץ את הסרטון, כנראה שהוא לא היה מעביר אותו. חשוב לעצור את יצר הסקרנות, שלפעמים בוער בכולנו, ולהחליט אחת ולתמיד – עוצרים את ההדלפות. שמים סוף להסתה.

אז אל תשתפו בכל הכוח.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד