תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שיתוף פעולה אזורי

27/12/2017
  סיור צחי הנגבי השר לשיתוף פעולה אזורי, השבוע בא.ת. שער בנימין (הגדל)

בשבוע שעבר הופצה לשרי הממשלה הצעת החלטה לחתימה על הסכם עם האיחוד האירופי בדבר שיתוף פעולה באגן הים התיכון ונקרא הסכם ENI CBC . הסכם זה בא לקדם פרוייקטים שונים בתחומים שונים כולל חינוך ותרבות בעזרת מימון אירופי.

באחד הסעיפים מצהירה הממשלה כי הפרויקט והמשאבים הכרוכים בו לא יחולו על קווי 67, וכן אישור וסמכות בידי הרשות הפלסטינית לקיים פעילות במרחבים אלו כולל ירושלים. נכון לימים אלו הממשלה עדיין לא אישרה את החתימה על הסכם זה אך יש חשש גדול כי תעשה זאת בעתיד הקרוב.

על פי האמור בהסכם מדובר בחתימה המביעה הסכמה עם חרם על אזורים רבים במדינת ישראל, ואפליה חמורה של ירושלים יהודה שומרון ובקעת הירדן. חמורה יותר היא ההסכמה כי "פלסטין" תבצע פרוייקטים באזורים אלו, שמשמעותה הכרה בריבונות זרה בחבלי מולדתו של העם היהודי.

מבלי להיכנס לפרטי הפרוייקטים או למעלותיהם, עלינו אנשי ההתיישבות להבין את הסכנה שבאפליה וחרמות, ומאידך להכיר בחשיבות שיתוף הפעולה במקרים אחרים.

לפני יובל שנים חזרנו לחבלי אבות ולאזורים נרחבים בארץ ישראל. מתוך ראיה לעתיד אנו מאמינים גדולים בשיתוף הפעולה עם הגורמים הנוספים במרחב ומבינים כי לצד המשך פיתוח והרחבת מפעל ההתיישבות יש צורך בשותפים לדרך, לפיתוח, לבנייה והחינוך.

אנו מאמינים כי עם ישראל ישאר כאן לעד ועל כן יש צורך לייצר מרחב שבו ניתן לחיות יחד בעזרת העצמת הכלכלה והפיתוח, במסגרת ה"שלום כלכלי". זו ההבנה אשר רואה לנגד עניה את פיתוח המרחב, כבישים, מים חשמל ואף גז טבעי יחד עם שכנים הרוצים בשכנות טובה. יש לכך חשיבות שאינה פחותה מהנחת קרוון נוסף או כיתת גן חדשה.

לדוגמא יש לפתח "איים של שלום" בהם מתקיימים מפעלים וחברות המעסיקים ישראלים וערביי האזור זה לצד זה, מתוך הבנה שאנו הריבון כאן בארץ ויצירת קומה נוספת לשגשוג חבלי ארץ אלו.

הבנה זו מחייבת את שני הצדדים. על ההתיישבות לאגם משאבים, לפעול לפי התפיסה הכלכלית ולפתח "איים של שלום" בו מועסקים עשרות אלפי עובדים כתף לכתף, פועלים יחד ואף מרווחים יחד. אך לא פחות מכך הבנה המחייבת את השותפים למרחב זה בהכרה כי מדינת ישראל והעם היהודי רואים בחבלי ארץ אלו, את עתידה של מדינת ישראל, מקום אשר ישבו, יגורו, יעבדו ותפתחו לעד ולנצח נצחים.

שיתוף פעולה אזורי כשמו כן הוא, מחייב את כלל תושבי האזור לשתף פעולה, זו אמירה אסטרטגית ממעלה ראשונה, המעלה את ההתיישבות עוד קומה בתוך אחיזתנו כאן והמשך פיתוח המרחב.

חתימה על הסכם ENI CBC תייצר תודעה הפוכה משיתוף פעולה. זו קריאה להחרים את הפיתוח המואץ במרחבי רמת הגולן, בקעת הירדן, יהודה ושומרון ואף במזרחה של ירושלים. זו הסכמה שבשתיקה לנוכח מספרי היורו הרבים, בה תסכים מדינת ישראל בראשות ממשלתה הלאומית ימנית, לקבל על עצמה החרגה והחרמה של חבלי ארץ אלו.

לא רק שאין זה שיתוף פעולה אזורי אלא ישנה כאן קריאה דה-פקטו להחרמת שיתוף פעולה שכזה.

מדובר בפגיעה משמעותית במהלכים הרבים אותה מקדמת הנהגת ההתיישבות יחד עם משרדי הממשלה השונים, על מנת לאפשר דו קיום ופיתוח כלכלי, פגיעה ברצון להקל על עשרות אלפי עובדים באזורי התעשייה השונים פגיעה בעשרות אלפי מנהלי עבודה, מובילי צוותים ואנשי מקצוע אשר מגיעים יום יום לעבודתם ומביאים תלוש משכורת, הכולל בתוכו את חוק שעות העבודה, שכר, פנסיה ואף ימי מחלה וחופשה.

שיתוף פעולה אזורי חייב להביא לידי ביטוי את מכלול המרכיבים הכלולים בו, את היכולות ליזום, לקדם ולהוביל יחד עם צוותי עובדים העמלים יום יום למחייתם.

דווקא בשבוע זה בחרנו להעמיק את שיתוף הפעולה האזורי ולקיים סיור של הנהגת ההתיישבות עם השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי, שיתוף פעולה בו נפגשנו עם עשרות פועלים וקונים בסניף רמי לוי, שיתוף פעולה בדמות מיזם כלכלים שונים וייחודים, מוקדי הרפואה וחרום שנקראים לטפל במאות תאונות דרכים אשר המעורבים בהם ישראלים ואחרים, בו אין הבדל מי הפגוע ולמי צריך לתת את המענה הרפואי הראשון על מנת להציל את חייו.

ממשלת ישראל נדרשת לקבל החלטה אמיצה ולדחות הסכם מביש זה של קיפול ערכי ההתיישבות תחת מחירי היורו.

אנו קוראים לממשלת ישראל להוביל בעוז ובגאון את יובל ההתיישבות בחבלי מורשת התנ"ך,  להמשיך לפתחם, לקדמם על כלל המרכיבים השונים, אך בד בבד לא להיכנע לתכתיבים אירופים אשר כל תכליתם למנוע המשך שגשוג זה.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד