תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בעקבות אתרי המכבים

13/12/2017
הגדל

בחנוכה המתקרב אלנו נשב אל מול חנוכייה מאירה, סביבונים מרצדים וסופגניות המייצרות גרמים מיותרים של ייסורי מצפון. ובעודנו חושבים על הטיול של מחר, נציע לכם שתי תצפיות ומסלול טיול חביב המתקשר לקרבות המכבים בדרך לכינונה של מלכות עצמאית.

לגן לאומי נבי סמואל נגיע דרך שכונת רמות או גבעת זאב. זהו גן לאומי פתוח שבו נמצא, על פי המסורות מקום קברו של שמואל הנביא. מסביב נבחין בשרידי המבצר הצלבני "הר השמחה", בו ראו הצלבנים לראשונה את יעד מסע הצלב: ירושלים. הצלבנים בנו כאן כנסייה מרשימה ששומרה לאחרונה. בצדו הדרומי של המבצר התגלתה שכונה מהתקופה הפרסית וההלניסטית וישנם ארכאולוגים שזיהו בה את ה"מצפה", מקום פעולתם של שמואל הנביא ויהודה המכבי. לקראת הקרב השלישי של המכבים מתכנס כאן יהודה המכבי ובהתאם לציווי בספר דברים הוא פוקד את העם ונואם על הקרב הצפוי. ספר מכבים מתאר בפירוט הכנות אלו. מדוע ההתכנסות דווקא במצפה? הסיבה אינה קדושת המקום, כי אם שיקולים פרקטיים. המקום צופה על מעלה בית חורון ועל המעלה העולה לירושלים משער הגיא.

צבאו של גורגיאס חונה בעמק איילון בעיר אמאוס. במבצע צבאי זהיר משאיר יהודה המכבי אורות דולקים במחנהו ויורד לתקוף את אמאוס. רק כאן ניתן לראות את שתי הדרכים ולבחור לרדת לאמאוס מהדרך שבה לא עולה הצבא היווני. נעלה בזהירות לגג ונצפה לכל הסביבה של הרי בנימין ומורדותיו מערבה.

מנבי סמואל נרד במעלה בית חורון ליישוב בית חורון. עם השילוט, נסע למצפה מתת הצופה על מורדות הרי יהודה ובנימין מערבה. מכאן נוכל לראות את מודיעין וסביבתה, שפלת יהודה ומישור החוף. מקום פרוץ המרד מסתתר בנקודה מסוימת בין מודיעין עילית לעיר מודיעין. בסמוך לתצפית: הכפר בית ע'ור א-פוקא ובו שרידי המעלה הקדום. לאורך המעלה התחולל הקרב השני של יהודה המכבי. חייליו חמושים בפגיונות קצרים הסתערו על החיילים היוונים העמוסים בכלי נשק ארוכים והכריעו אותם. היכרותו של יהודה המכבי עם המעלה וניצול הטופוגרפיה סייעו ליהודה המכבי בניצחונו כאן.

נרד במורד בית חורון ונפנה בצומת שילת צפונה לכביש 446 ומשם עם השילוט לישוב טלמון. נעבור את היישוב טלמון ונעלה למצפור הר חרשה. ממרומי הפסגה ישנה תצפית מרהיבה לבמת ההר ומורדותיו. אלו הם הרי גופנה, על שם העיר ג'יפנא - עיר יהודית מרכזית וחשובה בימי הבית השני. על במת ההר נבחין בערים רמאללה וביר זית וכן ביישובים בית אל ועטרת. צפונה לנו נראה את היישוב נווה צוף והכפר דיר ניזאם. מערבית לנו נראה את נבי ע'ית – חורשת אורנים סביב קבר שיח' המכונה "אבי הטללים" ובסמוך לו הכפרים ביתילו (בית אל של אפרים?), דיר עמאר וג'מלא. למרגלותינו – גוש היישובים של מערב בנימין – נריה, טלמון, חורש ירון ודולב ובניהם, יעדנו הבא – גבעת היקבים ועין אל מסרג'. מהר חרשה נרד בסימון מערבה לגבעת היקבים לחורבותיו של קבר השיח' - שיח עיסא. לאחר פרוץ המרד במודיעין בורחים המורדים להרי גופנא ומסתתרים באזור יהודי, חקלאי עם שפע מקומות מסתור: מערות, טרסות, עצי זית ומקורות מים רבים. בגבעה זו מתקנים חקלאים שונים, עצי זית עתיקים וקבוצת בורות קדומים ששימשו לאחסון יין ואולי אפילו מערכת מסתור בר כוכבאית. עצי הזית הרבים והעתיקים הפרוסים כאן מלמדים אותנו על חשיבות ייצור השמן במקום יהודי ותפקידו לאורך הדורות. סיפור חנוכה משמעותי מתקשר לייצור שמן בטהרה לעבודת בית המקדש. מכאן נרד עם הסימון לעין אל מסרג' (עין טלמון). לאורך הדרך, עצי זית רבים ומדרגות חקלאיות והם דוגמא נהדרת לנופי הרי גופנא – תפאורת המרד שכונן את המדינה העצמאית האחרונה. נטבול במעיין החביב והמפכה. זהו מעין שכבה זעיר ובוסתן נהדר שבחריצותם של תושבי הסביבה שופץ, טופל ונוקה.

וטיפ אחרון לסיום: כשאתם ההורים נותנים דמי חנוכה, אנא תנו לילדכם מטבעות של 10 אגורות ולא אחרת. זה גם חסכוני וגם מטבע שטבע אחרון המלכים החשמונאים – מתתיהו אנטיגונוס שמרד ברומים בשנת 40 לפנה"ס והחזיר מלכות עצמאית יהודית עד 37 לפנה"ס. בשלוש השנים שהוא מלך הוא טובע מטבעות. זו פרוטה חשמונאית ובה מנורה ומן הסתם, היא מתארת תיאור ריאלי של המנורה אותה ראה מתתיהו אנטיגונוס כמלך וכהן.

טיול בנופי החשמונאים ומטבעות חשמונאים יחברו אותנו לאירועים היסטוריים מיוחדים אלו. תיהנו!

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד