תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הטיול הערכי בארץ ישראל

6/12/2017
צילום : אודי אביטל (הגדל)

נס גדול התרחש בשבוע שעבר בשומרון. טיול בר מצווה של תושבי מגדלים שיצא מהיישוב לכיוון היישוב קידה, הותקף על ידי פורעים ערבים מהכפר קוצרא. המטיילים וההורים המלווים הצליחו להיכנס למערה על מנת לשמור על חייהם, ובקור רוח ובאחריות רבה ניהלו את האירוע תוך הגנה על חיי הילדים מניסיון לינץ'. במהלך האירוע נפגע אחד הפורעים מירי ונהרג. לאחר שעה ארוכה הצליחו לחבור אליהם כוחות הביטחון ולחלץ אותם מהמקום.

אחד ההורים שליוו את הטיול תיאר את האירוע הקשה וסיפר: "טיילנו במסלול שנמצא הרחק מהכפר, ולפתע הותקפנו בסלעים שנזרקו מגובה על הילדים וסיכנו את חיינו. הצלחנו להיכנס למערה, אולם גם לשם הם הגיעו וניסו לפגוע בנו. אחד ההורים נפגע מאבן ונפל במדרון וכך נוצר נתק ביננו. במהלך האירוע תוך כדי השלכת אבנים לתוך המערה הם חטפו את הנשק ואיימו לרצוח את הילדים. הצלחנו להגן על הילדים עד להגעת מח"ט הגזרה וכוחות הביטחון".

לולא פעלו ההורים בשיקול דעת ובגבורה רבה כדי לשמור על חיי הילדים האירוע היה יכול להיות קשה יותר ולהתפתח לפיגוע שעוד טרם חווינו. גבורת ההורים שהגנו על  הילדים בקור רוח ראויה לשבח ולגיבוי מלא. אולם אין די בגיבוי. מערכת הביטחון נדרשת לעשות כל אשר לאל ידה על מנת לתפוס את המחבלים ולמצות את הדין עם פורעי החוק. לא ייתכן שטיול של ילדים במרחבי הארץ יהפוך למטרה למחבלים צמאי דם, וההורים שהגנו עליהם יחקרו, בזמן שהפושעים האמתיים ממשיך להסתובב חופשי בכפר שלהם. זוהי ארצנו ומוטלת עלינו החובה להראות את נוכחותנו הביטחונית באזור.

כל מי שזכה לטייל באזור, יודע שחווית הטיול ביהודה, שומרון ובקעת הירדן היא מיוחדת. בעידן המודרני יש תחרות קשה על תשומת הלב של הדור הצעיר מול ריבוי המדיות והמסרים. העוצמה הטעונה בטיול במרחב היסטורי זה חשובה לחינוך לערכים ולציונות. היא נותנת לצעיר להרגיש את הנדבך הנוסף של מטרת ההתיישבות בחזרה לחבל ארץ זה. ההצלחה במערכה הערכית מצריכה אותנו לחזק את זיקת עם ישראל לארץ ישראל. ככל שנרבה לטייל ולספר את הסיפור של כל יהודי, כפי שהוא בא לידי ביטוי באזור, נצליח לעורר את הריגוש אל החלוציות ואל הקהילתיות. רק בדרך זו נצליח להבהיר לנוער את מחויבותו של כל אחד ואחד מאיתנו לחברה ולעם.

ברחבי יהודה ושומרון נמצאים מסלולי טיול ואתרי מורשת רבים הפרוסים במרחב גיאוגרפי רחב היקף, אשר מבטאים את האירועים ההיסטוריים שנקשרו בהם. הם מייצגים העדות החזקה ביותר על שייכותנו לחבל ארץ זה. אדמת יהודה, שומרון ובקעת הירדן ספוגה בהיסטוריה יהודית לכל רוחבה. אלו הם נכסי צאן ברזל של כלל העם היהודי.

בשל כך חשוב לפעול ולהעצים את את צדקת דרכנו ברגליים. התשובה הניצחת לאירועים שהתרחשו היא תגבור הנוכחות והטיולים באזור. כל טיול באזור, כל חוויה המחוברת אל השטח, בונה ומחזקת את הקשר העמוק שלנו לארץ.

בעבר היה קשה לטייל ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. כל טיול נדרש הכנות רבות ותיאומים שונים וההיכרות עם השטח הייתה רדודה ביותר. כיום, בתי ספר שדה פרוסים בכל המרחב עם ידע בלתי נגמר על מסלולי הטיול באזור, יחד עם מורי דרך מעולים ומקצועיים, עם מחלקות תיירות פעילות  במועצות ועם ספרים רבים שנכתבו כדי לעזור לכל מי שרוצה לסייר בחבלי התנ"ך. כמובן שאת הטיולים יש לתאם על פי הנהלים הנדרשים שנעשים היום בפשטות ובמהירות. היום הכל פשוט, ובמרחק 'קליק' קטן במחשב תוכלו למצוא מידע אינסופי שרק מחכה שתקראו אותו ותצאו איתו לטייל.

אל לנו להירתע, עלינו להוסיף לטייל ולפגוש את ארץ האבות במרחבי הטבע ובאתרי המורשת.

בחנוכה הקרוב – כולנו ביהודה, שומרון ובקעת הירדן!

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד