תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מכתב מיו"ר מועצת יש"ע אבי רואה

6/09/2017
הגדל

לפני כארבע וחצי שנים קבלתי על עצמי את תפקיד יו"ר מועצת יש"ע במקביל לראשות המועצה האזורית מטה בנימין. עד לכניסתי לתפקיד היו"ר שימשתי כחבר הנהלת המועצה, כך שהכרתי את פעילות המועצה ומטרותיה, אך תפקיד היו"ר מחייב סדר יום אחר.

המטרה העיקרית שהצבתי לעצמי הייתה חיבור ראשי הרשויות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן לשולחן המועצה ולהביא לשיתופם המלא בגיבוש המדיניות וקבלת ההחלטות. משימה זו לא הייתה קלה וגם כיום ישנם ראשי רשויות אשר אינם מוצאים את מקומם סביב שולחן המועצה, וחבל, אולם לשמחתי רוב ראשי הרשויות משתתפים באופן תדיר בישיבות המועצה, בהחלטותיה ובפעילות שהמועצה יוזמת.

לאחרונה בקשתי מחברי לסיים את תפקידי כיו"ר ולמנות מוביל חדש.

אני מאמין כי הנהלת המועצה תדע לבחור יו"ר חדש שימשיך בדרך של שיתוף החברים והקשבה לעמדות השונות ולהביא זאת לביטוי בתחום סדרי העדיפויות של עבודת המועצה ובהסברה כלפי פנים וחוץ.

בתקופה בה עמדתי בראש מועצת יש"ע צעדה המועצה קדימה: הוקם מחדש דסק חו"ל המתעסק בנושאים בין-לאומיים ושבמסגרתו נעשתה עבודה חשובה מאוד בארה"ב וברוסיה, נערכו סיורים למאות עיתונאים ונציגים זרים מהעולם, הוקמה ועדת הביטחון של המועצה, הוקם צוות לטיפול בחרם ועוד. מלבד זאת, סייעה המועצה למגוון רשויות בנושאים רבים, דוגמת קמפיין החלת הריבונות במעלה אדומים, המאבק על בתי נתיב האבות והמחאה למען בניית 300 הבתים בבית אל.

התשתיות הן מהדברים החשובים שבפיתוח ההתיישבות. בשנתיים האחרונות פעלו מול משרדי הממשלה על מנת לשדרג את התשתיות, ובעיקר להתחיל בהכנת תכניות אב עתידיות לתשתיות תחבורה, מים, חשמל, גז, סלולר וביוב. חשוב לציין כי התכנון נעשה לטווח רחוק, דבר שלא נעשה עד היום. אנו רואים כי ישנה הבנה במשרדי הממשלה לצורך האמיתי הזה. כעת, לאחר שהתכנון כבר התחיל, עלינו לפעול לקדם את ההכנות המעשיות והתקציביות לקראת ביצוע.

בתקופה זו, ההתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן נמצאת במקום אחר מבחינת תפיסת הציבור הישראלי את ההתיישבות. בשנת החמישים, ההתיישבות הרבה יותר חזקה ואיתנה גם מבחינת גודל ופיתוח, אך גם בתודעה הציבורית שהולכת וגוברת בהיותנו חלק ממדינת ישראל. לא נשלה את עצמנו, עדיין ישנן התנגדויות כאלה ואחרות, אך הן הופכות למיעוט בציבור בבחינת שירת הברבור של אלה שחושבים שתקום מדינה ערבית נוספת בגבולות '67.

למרות שלעתים זה על חשבון נוחות התושבים, על כל רשות ורשות, ועל כל יישוב ויישוב, לדחוף להרחבה, לתכנון ולבנייה נוספת בתחומם. כיום יש יותר ויותר הבנה לנושא הבנייה הרוויה ואפשר לראות זאת במספר יישובים, שם התחילה כבר בנייה מסוג זה. המטרה היא שיהיו כמה שיותר יהודים ביהודה ושומרון, ועל זה רוב התושבים מוכנים לשלם את הפגיעה באיכות החיים.

השנה, שנת היובל, אנו עומדים על קרוב לחצי מיליון תושבים ועלינו לנו לשאוף להגיע למיליון כמה שיותר מהר. חזון המיליון צריך להתמקד במעשים ולא רק בדיבורים. זה יעזור לכולנו, ובעיקר להנהגת מועצת יש"ע ולראשי הרשויות, למקד את המטרות והעשייה. עלינו לשאוף שזה ייעשה כמה שיותר מהר על מנת שהניסיונות לערער את נוכחותנו ביהודה ושומרון תצטמצם לאפס. אנחנו בדרך לשם.

למועצת יש"ע נכונו עוד אתגרים בשנים הקרובות. עלינו להביא את ממשלת ישראל להבנה שצריך להתחיל בהחלת ריבונות על חבלי יהודה, שומרון ובקעת הירדן, גם אם מהלך זה יעשה בהדרגה כאשר קודם תוחל הריבונות על חלק או על שטחי C. במציאות בה אנו חיים אין מנוס מהדבר הזה ואנו חשים יותר ויותר הבנה לדבר הזה.

זאת ההזדמנות להודות לחבריי ראשי הרשויות ואנשי הציבור חברי ההנהלה שתמכו, חיזקו ונתנו רוח גבית גם ברגעים הקשים וגם בדיונים שלעיתים דרשו הכרעה. וכן, על ההשקעה הרבה למען מעמדה של מועצת יש"ע אצל קובעי המדיניות והציבור הרחב.

תודה שלוחה גם לעובדי המועצה המסורים שעושים עבודתם נאמנה למען ההתיישבות ביו"ש על כל גווניה ורבדיה.

לסיום, ברצוני לחזק גם את התושבים. בשנים האחרונות אנחנו מתמודדים עם אירועים לא פשוטים ונכונו לנו התמודדויות גם בעתיד, אך אני סמוך ובטוח כי החוסן שלכם, הנובע מבסיס של אמונה בצדקת הדרך, הוא חזק ויציב, וכל אחד מכם תורם את חלקו כשגריר טוב של ההתיישבות בכל מקום אליו הוא מגיע.

 

                                                                                    בשם ה' נעשה ובעזרת ה' גם נצליח

                                                                                                אבי רואה

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד