תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שי אלון, ראש המועצה המקומית בית אל / 10 שנים ואף לא דירה אחת

21/06/2017
הגדל

כבר מעל לעשר שנים שאין בנייה בבית אל.

הרס בתים לעומת זאת, היה גם היה. לפני חמש שנים נהרסו בתי האולפנה בבית אל, אז נתן ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייבות שלטונית לבניית 300 דירות. לפני שנתיים, נהרסו בתי דריינוף, ונתניהו שב והבטיח את אותן 300 יחידות דיור. אלא שעד היום טרם ניתן האישור הסופי המאפשר בנייה - אישור לשיווק של משרד השיכון (הליך מחויב לכל בנייה בארץ).

לפני שבועיים, בישיבה בה היה מצופה מראש הממשלה להכריז על שיווקים ביהודה ושומרון, כולל בית אל, הוא הודיע כי לא יהיו שיווקים בשלב זה. ושוב בית אל נותרה ללא בנייה.

בפגישה של ראשי מועצת יש"ע עם ראש הממשלה הוא ניסה לתרץ זאת בכך שאינו יכול לאשר בנייה שנמצאת מחוץ לגדרות היישוב. אלא שכל ראשי המועצות העמידו אותו על טעותו שהקרקע המיועדת לבנייה בבית אל דווקא נמצאת בתוך גדרות היישוב. אולם הוא בחר להתעלם ולהעביר נושא.

עצירת הבנייה גורמת להזדקנותו של הישוב. בני בית אל שמתחתנים, אינם יכולים לגור ביישוב, ונאלצים לעזוב. זוגות צעירים שנכנסו לקרוואנים לפני עשור, והיום הם כבר עם 5-6 ילדים, 'נתקעו' בהם בגלל מחסור בדירות, וחלקם עוזבים מחוסר ברירה את בית אל. עזיבה זו גורמת לירידה במספר הילדים ביישוב, דבר שגורר סגירת כיתות ומעונות לתינוקות. סגירת כיתות מחוסר תלמידים מביאה לצפיפות של תלמידים בכיתות גדולות יותר. כלומר אין מספיק ילדים לשתי כיתות לפי החוק, אז יש כיתה אחת גדולה מאוד.

אנו נפגעים פעמיים. גם במחסור בדירות, וגם בירידת מספר הכיתות.

אולם אנו דואגים לא רק לישוב שלנו. בית אל לא לבד. ראש הממשלה לא מאפשר שיווקים בכל יהודה ושומרון (!) ואין בכוונתו לאפשר שיווקים לפחות במשך שנה. בחלק מהיישובים גם אישור של תב"ע עדיין לא מאפשר התחלת בנייה. קידום תכנון בלבד ללא אישור להוציא את התוכניות לפועל היא זריית חול בעיניים. נתניהו מנסה להשתיק אותנו באישורים כאלה ואחרים, אבל בלי האישור לשיווק אין התחלות בנייה בפועל.

מלבד הקפאת הבנייה, יש פה הפרה של שתי התחייבויות שלטוניות. כיצד מישהו מראשי הרשויות או אזרחי המדינה, יוכל לסמוך על ראש ממשלה כזה? תיכנסו ליו טיוב, חפשו את "דברי רה"מ נתניהו בנושא שכונת האולפנה בבית אל". ותראו במו עיניכם.

בית אל פתחה השבוע מאהל מחאה מול משרד ראש הממשלה. החל מיום ראשון אנו יושבים במאהל, כל עבודת המועצה נעשית ממנו ופעילות המועצה ביישוב עצמו - מושבתת. באנו להציג לראש הממשלה ולשרי הממשלה את חוסר ההיגיון בעצירת הבניה בבית אל. שמחנו לראות ששרים, חברי כנסת וראשי רשויות רבים באו להזדהות עם המאבק שלנו: שרת המשפטים איילת שקד, שר הרווחה חיים כץ, שר החקלאות אורי אריאל, שר השיכון יואב גלנט, השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, ראש עיריית מעלה אדומים בני כשריאל, ראש מועצת אלקנה אסף מינצר, ראש מועצה אזורית הר חברון יוחאי דמרי, ראש מועצת קדומים חננאל דורני, ראש מועצת קרני שומרון יגאל להב, ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן, ראש מועצה אזורית מגילות ים המלח אריה כהן ועוד.

ביום שני ערכנו עצרת מחאה אליה הגיעו שרים וחברי כנסת שהביעו הזדהות עם הדרישה לאישור בנייה מידי. שר החינוך נפתלי בנט הגיע לתמוך ואמר כי "החזון הוא החלת החוק הישראלי בכל יהודה ושומרון והציפייה מראש הממשלה היא לקיים את ההבטחות שנתן". השר בנט הבטיח שמפלגת הבית היהודי תעמוד על כך שההבטחה תקוים. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' קרא לחברי הכנסת של הקואליציה להחרים את ההצבעות בכנסת, עד לאישור בניית 300 הדירות בבית אל. חבר הכנסת אורן חזן, הודיע כי הוא מצטרף לחרם זה. בעצרת השתתפו גם שר החקלאות אורי אריאל, סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן, חה"כ שולי מועלם רפאלי, חה"כ מוטי יוגב, חה"כ ניסן סלומינסקי, וחה"כ יואב קיש. כמו כן נכחו ראש מועצת יש"ע וראש מועצת בנימין אבי רואה וראשי רשויות מיהודה, שומרון ובקעת הירדן.

מכאן, מול משרד ראש הממשלה, אני קורא לכל תושבי ישראל הרואים חשיבות בריבונות ישראל, להצטרף אלינו ולהיות שותפים למאבק. כפי שפורסם השבוע הקפאת הבנייה לא נעצרת בבית אל. היא מתרחשת בשאר מרחבי יהודה ושומרון, ולצערנו גם בירושלים. רק השבוע פורסם בגלי צה"ל מסמך סודי של עיריית ירושלים שמגלה כי יותר מ 6000 יחידות דיור בירושלים מוקפאות. זו מגמה שראש הממשלה מנסה להסוות, אך אנו נוציא אותה לאור. נתניהו מקפיא את הבנייה גם בירושלים, וגם ביהודה ושומרון.

בימים הקרובים נחריף את המאבק עד להסרת ההקפאה של בית אל. בית אל היא מקרה הקצה של הקפאת בנייה מתמשכת בירושלים וביהודה ושומרון. אני קורא לכל אוהבי הארץ, לבוא ולהשתתף אתנו במאבק צודק זה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד