תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הדוד סם בא לביקור

24/05/2017
צילום מבית אריה , מטוסו של נשיא ארה"ב נוחת - ברק שקד (הגדל)

השבוע ביקר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בישראל בפעם הראשונה כנשיא מכהן. למעשה, זה היה חלק מהמסע הרשמי הראשון שלו מחוץ לארה"ב, והוא החליט לכלול בו את מדינתנו הקטנה אך החשובה. האמירה בנסיעה שכזו, היא אמירה שאינה משתמעת לשני פנים – הנשיא טראמפ רואה את מדינת ישראל כידידת אמת של ארה"ב וכבעלת ברית חשובה במזרח התיכון.

בין כל הביקורים והמפגשים שערך טראמפ בזמן שהייתו הקצרה בארץ, בלטה בחשיבותה הגעתו לכותל המערבי ביום הראשון לביקורו. הנשיא טראמפ נכנס השבוע לספרי ההיסטוריה כנשיא ארצות הברית המכהן הראשון שהגיע לשאת תפילה בכותל המערבי. כל זאת על רקע דברים שערורייתיים שנאמרו על ידי נציגי הממשל במהלך התיאומים ערב הגעתו של הנשיא, שעיקרם הוא שהכותל אינו חלק ממדינת ישראל. הבית הלבן מיהר כמובן להתנער מהאמירות האלה בטענה שהם אינן משקפות את עמדות הממשל והביקור של טראמפ היה החותמת הסופית שהוכיחה את אמיתות עמדת הממשל.

"זו זכות לעמוד כאן בעיר העתיקה של ירושלים", אמר הנשיא טראמפ בנאום במוזיאון ישראל שחתם את הביקור על אדמת ארץ ישראל. "ירושלים היא עיר קדושה. איזו מורשת. הקשרים של העם היהודי לארץ הקדושה הזאת הם עתיקים ונצחיים. הם הולכים אחורה אלפי שנים, אל ימיו של דוד המלך שכוכבו מתנופף עכשיו על הדגל כחול לבן של ישראל". ציון החיבור הבלתי מתפשר בין עם ישראל לכותל המערבי ולירושלים מבטא את ההכרה של הנשיא טראמפ בקשר העמוק, ההיסטורי והדתי של עם ישראל לארץ ישראל.

שני ביטויים לא נזכרו בכל נאומיו של טראמפ: שתי מדינות ומדינה פלסטינית. אפילו הנשיא האמריקאי הבין שמדובר במצג שווא אשר אין לו אף היתכנות. הוא מבין, וגם הממשל שלו מבין, שהכיוונים בהם הלכו ממשלות ארה"ב בעבר עשו רק נזק, כעת יש ללכת בתלם אחר. לשמחתנו, הוא לא חזר על הנרטיב השקרי שתמיד הוביל אותנו לעוד ועוד אסונות. עוד טרם ביקורו הדגיש הנשיא כי הוא בא כדי לייצר קו אחיד נגד הטרור וזה מה שמעסיק אותו, דבר שהתבטא בנאומיו באמירות חריפות נגד ההסתה הערבית שמובילה לטרור קטלני.

טראמפ מציג תפיסת עולם המכבדת את ישראל. הוא מדגיש שיש קשר בין המורשת ההיסטורית של עם ישראל לארץ ישראל. הוא מבין כי מי שרוצה לפתח וליצור, להצמיח, לטפח ולחיות את חייו בשלווה הם הישראלים. "ישראל היא עדות לרוחות הבלתי ניתנת לשבירה של העם היהודי. מכל חלקי הארץ הזאת יוצא מסר של תקווה. במשך הדורות העם היהודי סבל רדיפות, דיכוי וניסיונות להשמידו. אבל במשך כל זה היהודים שרדו ושגשגו. אני נפעם מהישגי העם היהודי. ואני מבטיח לכם: הממשל שלי תמיד יעמוד לצד ישראל", אמר טראמפ.

בסופו של דבר, ועם כל ההצהרות החשובות של נשיא ארה"ב – ביום שאחרי הביקור ההיסטורי הזה, יותר חשוב מה יעשו היהודים. ממשלת ישראל היא הגוף הריבוני באזור ועליה לקחת בידיה את האחריות לעתידה של מדינת ישראל. השרביט נמצא כעת אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי הממשלה בכל מהלך עתידי. אחרי ההתבטאויות החשובות של נשיא ארה"ב והביקור החם בארץ זה הזמן להתקדם הלאה, להוכיח את ריבונותנו על הארץ ולבנות בכל חלקיה ללא הגבלים וחסימות.

הביקור הקצר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הוכיח דבר אחד מעל לכל ספק – תם עידן אובמה. אמנם הדרך עוד ארוכה ויתכן ונכונו לנו מהמורות, אך על ממשלת ישראל לאחוז במושכות, לפעול לפיתוח האזור, לאפשר בניה נרחבת בירושלים, בנגב בגליל וביהודה ושומרון.

יש לנו ידיד בבית הלבן, אולם האחריות על העתיד בידיים שלנו.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד