תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הגיעה העת למעשים

5/04/2017
שר השיכון יואב גלנט בביקור השבוע באלקנה (הגדל)

לאחר שמונה שנים מייגעות של הקפאת תכנון ובנייה ברמות שונות, נראה שיש שינוי באוויר. המשמעות של החלטות הקבינט שפורסמו בשבוע שעבר, לאחר דיון לילי ארוך , היא אחת – ממשלת ישראל החליטה להפסיק את ההקפאה בדיבורים. עכשיו רק נותר לראות שהיא תופסק גם במעשים בשטח.

עד היום עוכבו מאות תכניות ומכרזים לבניית עשרות אלפי בתים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. כל תהליך אישור עבר בשנים האחרונות דרך חתחתים ולרוב לא הגיע אל סיומו. חסמי התכנון והבנייה התגברו לאור לחץ של הממשל האמריקאי הקודם, ואיומים מצד הנשיא הקודם על צעדים אנטי ישראלים באו"ם. לאורך כל הדרך ראינו בממשלת ישראל כאחראית היחידה על קבלת ההחלטות, וכנושאת באחריות להמשך הבנייה בירושלים, יהודה, שומרון ובקעת הירדן. עד היום, ממשלת ישראל לא הקימה יישוב חדש בהחלטת ממשלה כבר 22 שנה.

אכן, יש מקום לחשש בעקבות ההחלטות האלה. בהחלטות הקבינט האחרונות ישנן הגבלות שאומרות כי הבנייה תהיה רק בתוך ובסמוך לשטח הבנוי במידת האפשר מבלי להקים יישובים חדשים. חובה להיות ערים לכך ולא להסכים שתהיינה מגבלות בנייה על יהודים בחבלי ארץ התנ"ך.

אך יש גם חצי כוס מלאה – על פי ההחלטות שפורסמו, ניתן לבנות בכל היישובים ללא הגבלה על כמות הבנייה או אבחנה בין יישובים, כפי שניסו ארגוני השמאל לקדם במה שהם מכנים "גושים" ו"מחוץ לגושים". כל ארץ ישראל היא גוש ישראלי אחד גדול של חבלי מולדת וארץ התנ"ך. פיתוח ובנייה בארץ ישראל זו הציונות של ימינו במלוא מובן המילה.

ההחלטה להקמת יישוב חדש לתושבי עמונה גם היא החלטה מבורכת. לאחר שנים רבות בהן לא הוקמו יישובים חדשים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, מדובר בהחלטה חשובה ופורצת דרך. הקביעה כי יוקם יישוב חדש למפוני עמונה התקבלה בעקבות הבטחה של ראש הממשלה, והבטחות צריך לקיים. מפוני עמונה, שמתגוררים במדרשת עפרה כבר זמן רב בצפיפות שלא תיאמן, זקוקים לתקווה, ויישוב חדש שיוקם מהריסות היישוב הישן בעזרת ה' עוד יגדל ויתפתח. אין ספק כי נחישותם של מפוני עמונה עמדה לעם ישראל והיישוב החדש מהווה תשובה ציונית הולמת לארגוני השמאל שניסו ומנסים בדרכים משפטיות לפגוע בהתיישבות.

אולם החלטות לחוד ומעשים לחוד. להחלטות אלו אין כל ערך אם לא יבואו לידי ביטוי בשטח. דיבורים בלבד אינם מספיקים, נדרשים מעשים. עלינו לוודא את יישום המתווה כולל אישורי תכניות והוצאת מכרזי בנייה בכל האזור. הפיתוח חייב להימשך.

בהמשך, ויחד עם הממשלה, נפעל לפיתוח תשתיות האזור לרווחת התושבים, לקידום נושאים כמו קווי הולכת מים, הגדלת רשת החשמל, תשתיות ביוב לטיפול בשפכי האזור והגנה על אקוויפר ההר, פיתוח כבישים ורשת תחבורה, הולכת גז לתעשייה באזור ועוד. מעשים אלו הם עתיד האזור והמפתח להפיכתו לחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. גם אם הקבינט עוד לא החליט על החלת הריבונות הישראלית בכל חבלי המולדת והממשלה עדין לא אישרה את הצעות החוק בעניין, מדובר  בתחילתו של המהלך. נמשיך לפעול בכל הדרכים לפיתוח האזור, להחלת ריבונות ישראלית ושמירה על עתיד מדינת ישראל.

על כן, לאור ההחלטות ולמרות המגבלות המסוימות שהן מביאות איתן, אנו רואים בהבנות אלו דבר המאפשר את המשך בניין ההתיישבות בכל היישובים ביהודה ושומרון, וגם את הקמת היישוב החדש לתושבי עמונה. זוהי נקודת אור חשובה אחרי שנים של הקפאה מוחלטת בכל האזור. יחד עם זאת, אנו לא מפסיקים לעבוד. המבחן האמיתי יהיה חידוש מידי של פעולות התכנון הבנייה והפיתוח בכל רחבי ההתיישבות והמעשים בשטח. אנו נעמוד על המשמר ונפעל מול ממשלת ישראל להביא לכך שתוכנית זו אכן תצא אל הפועל.

חג פסח כשר ושמח לכל בית ישראל.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד