תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הזדמנות פז

15/02/2017
הגדל

בעת כתיבת שורות אלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא בדרכו לארה"ב לפגישה ראשונה עם הנשיא החדש דונלד טראמפ. בעבר, לפני כניסתו לבית הלבן, נפגש ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא טראמפ מספר פעמים, אך פגישה זו אינה כמו אחרות, אלא מהווה אבן דרך חשובה ומשמעותית, כי היא קובעת את עתיד היחסים שתי המדינות בשנים הקרובות.

בפגישה זו יעצבו שני המנהיגים את המדיניות בה ינהגו אחד כלפי מדינתו של השני בארבע השנים הקרובות לפחות – לטוב ולרע. דוגמה למדיניות רעה שנבעה מפגישה ראשונית, היא הפגישה עם הנשיא הקודם אובמה, אשר במהלכה אמר לראש הממשלה נתניהו את המשפט שליווה אותו, לצערנו, במשך כל הקדנציות שלו עד היום: "אף לא לבנה אחת". המשפט הזה מתייחס כמובן לשטחי יהודה, שומרון ובקעת הירדן ואת התוצאה שלו אנו רואים בשטח כבר שנים רבות – הקפאה רבתי בכל המרחב. רק בשבוע שעבר פרסמנו נתונים על הירידה בקצב הגידול השנתי ביהודה ושומרון שהחל עם תחילת כהונת ממשל אובמה ועד היום.

בשבועות האחרונים, עם ההודעה על כוונתו של ראש הממשלה להיפגש עם הנשיא טראמפ, נפתח חלון הזדמנויות חדש וחד פעמי עבור מדינת ישראל. האמירה של הממשל החדש כי "ההתנחלויות אינן מהוות מכשול לשלום", היא אמירה מרעננת שלא שמענו כבר שנים רבות. אמנם לאחר מכן נכתב כי "ייתכן והקמת התנחלויות חדשות, או הרחבתן של התנחלויות קיימות לא יועילו להשגת מטרה זו", אך נראה כי המשמעות של התבטאות זו היא אמירה דיפלומטית שמבטאת חוסר עמדה.

דווקא בשל כך, זהו הזמן של ראש הממשלה, היוצא בשליחותו של עם ישראל לפגוש את נשיא ארה"ב להביע את עמדת הממשלה הימנית ביותר בהיסטוריה. ההחלטה נמצאת בידיים שלנו ואנו, כתמיד, צריכים להיות אחראים לגורלנו. דווקא בשל האמירות חסרות העמדה אסור לנו לסמוך על טראמפ שעלול לזגזג, אלא להוביל דרך ציונית אמיתית. אותה דרך ציונית אשר באמצעותה הקמנו את המדינה לפני 68 שנים, באמצעותה ניצחנו במלחמת ששת הימים ובעזרת ה' באמצעותה נבנה ונצמח בכל שטחי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. אל לנו לשכוח כי תכנית ההתנתקות בוצעה תחת חסותו של ממשל רפובליקני, ואין לנו ביטוח בפני אף ממשל.

לכן, אנו מצפים כי מהפגישה הזו יצא ראש הממשלה עם בשורה אמיתית למדינת ישראל, בשורה אשר בראשה עומדת הסרת הזיית שתי המדינות מעל השולחן ורצון להתחיל לפעול לניהול האזור בצורה מושכלת, מתוך הבנה שמדינת ישראל תישאר לעד ביהודה ושומרון. אנו מצפים מראש הממשלה לומר בפה מלא כי תם עידן ההקפאה וכעת ניתן לקדם תכניות בנייה בכל רחבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן ללא סייגים, כאשר המטרה הבאה היא ריבונות, תחילה במעלה אדומים ואז הלאה לכל שטחי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. שינוי המדיניות של ישראל בנושאים אלה הוא חשוב בעיקר לנו אבל בסוף הוא יהיה גם אינטרס אמריקני.

עמדות לאומיות אלו תואמות גם את ערכי הליכוד ואת חוקתו והן באו לידי ביטוי בכנס מיוחד שערכה תנועת הליכוד השבוע בכנסת. הצגת עמדות אלו על ידי ראש הממשלה למנהיג ידידתנו הגדולה ארה"ב, יזכו לגיבוי ולתמיכה של ידידנו ותומכנו מעבר לים.

רגעים חשובים אלו, שבה נדרשת הנהגה נחושה ואמיצה, יכולים להיות פריצת דרך היסטורית. נאמר לראש הממשלה – העתיד תלוי בנו, בממשלתנו ובנחישותנו.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד