תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כן ירבה וכן יפרוץ

8/02/2017
הגדל

בכל שנה אנחנו מפרסמים  את מספר התושבים ואת הגידול באוכלוסייה הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. גם הפעם אנו שמחים להציג בפניכם את הנתונים המדויקים ביותר של אוכלוסיית ההתיישבות. בעת הזאת, בה אנו עומדים בין הריסת יישוב לבין הריסת בתים נוספים בארץ ישראל, אין דבר שמביע תקווה גדולה יותר מאשר לראות את החזרה של רבבות ישראלים לחבל התנ"ך. בסוף שנת 2016 מתגוררים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן 421,400 תושבים ישראלים, כן ירבו. חשוב לציין שנתונים אלו הם על פי מרשם האוכלוסין ומשקפים רק את התושבים הרשומים במרשם, בפועל מספר התושבים גדול יותר.

מניתוח הנתונים בשנים האחרונות עולה כי הגידול השנתי באוכלוסיית האזור בשנת 2016 עומד על 3.9% לשנה, כאשר בעשור האחרון נרשם ממוצע הגידול השנתי על 4.7% בשנה. יותר מפי 2 מהגידול הממוצע במדינת ישראל שעומד על 1.9% לשנה.

הגידול בשנת 2016 (3.9%) צמוד לגידול בשנת 2015 (4.0%), אולם מבדיקת נתוני הגידול באחוזים בעשור האחרון אנו מזהים שלמרות העלייה המתונה בגידול של מספר הנפשות לשנה (15,700 בשנה), ישנה מגמת ירידה באחוזי הגידול השנתי (מ-4.7% בשנת 2012).

לפי הנתונים הנ"ל עולה כי על אף הצמיחה המספרית (15,700 נפש בשנה), אוכלוסיית יהודה, שומרון ובקעת הירדן אינה מצליחה לשמור על אחוז גידול תואם, כך שאמנם בכל שנה נרשמת עלייה במספר הנפשות שנוספות באזור (בגלל גידול טבעי והגירה), אך מאידך נרשמת ירידה באחוזי הגידול השנתיים. נתון מפתיע זה הוא תוצאה של הקפאת הבנייה והתכנון בשנים האחרונות.

בזיקה לדת נמשכת המגמה הקבועה בה יש כמעט שוויון בין הקבוצות, כאשר כל קבוצה – דתיים לאומיים, חרדים וחילוניים – מהווה כשליש מהאוכלוסייה הכללית באזור.

בחלוקה בין האוכלוסייה שבתוך מה שמכונה על ידי ארגוני השמאל "הגושים" לבין האוכלוסייה שמחוצה להם, אנו עומדים על התפלגות של כ-60% מתוך האוכלוסייה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן שגרה בתוך הישובים המכונים 'גושי ההתיישבות' ו-40% בשאר האזור. היחסים האלו נשמרים לאורך השנים מזה כעשור, כאשר גם כששאר הנתונים משתנים – היחס בין הגושים הינו אותו דבר, והגידול שווה בכל האזורים.

היישובים הגדולים ביותר ביהודה ושומרון הם כמובן הערים (לפי גודל): מודיעין עילית, ביתר עילית, מעלה אדומים ואריאל בהן מתגוררים יחד 183,908 תושבים (43%). במועצות המקומיות ביהודה ושומרון חיים 91,592 תושבים (22%) ובמועצות האזוריות הפרוסות ברוב השטח מתגוררים 145,909 תושבים (35%).

היישוב הכי גדול שאינו מועצה או עיר הוא כוכב יעקב שבבנימין, אחריו שערי תקווה בשומרון, גבע בנימין, טלמון, כפר אדומים ועלי.

מבחינת הגידול ביישובים, היישוב עלי זהב שבשומרון הוא בעל  הגידול הגבוה ביותר עם 23.7% גידול בשנת 2016. אחריו נמצאים בית הערבה שבמגילות (21.2%), משכיות שבבקעת הירדן (20.9%), סנסנה שבהר חברון (17.4%) וסלעית שבשומרון (17.3%).

במועצות האזוריות, הגידול הרב ביותר נרשם במועצה האזורית מגילות ים המלח, שאחוז הגידול שלה בשנת 2016 עומד על 6.8%. שאר המועצות האזוריות עומדות על אחוזי גידול גבוהות גם הן (מאחוז הגידול הגבוה לנמוך): מועצה אזורית שומרון (6.3%), מועצה אזורית בקעת הירדן (5.8%), מועצה אזורית הר חברון (5.7%), בנימין (3.6%) וגוש עציון (2.8%).

המועצה המקומית בה נרשם הגידול הרב ביותר היא המועצה המקומית גבעת זאב, שאחוז הגידול של בשנת 2016 הוא 5.5%. אחריה עומדת מועצה מקומית אפרת (5.0%), מועצה מקומית הר אדר (3.8%) ומועצה מקומית קרני שומרון (3.3%)

העיר בה נרשם הגידול הגבוה ביותר היא ביתר עילית (5.6%), מודיעין עילית (5.3%) ולאחריהן אריאל (2.5%).

נתון חשוב נוסף הוא ממוצע הגילאים, כאשר תושבי יהודה ושומרון צעירים יותר מהממוצע הארצי. לפי נתוני הבחירות, כ-53% מתושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן הם מעל גיל 18 כשהממוצע בכל מדינת ישראל עומד על 73% אזרחים מעל גיל 18.

נתונים מעודדים אלו מציגים תמונת מצב אופטימית לעתיד, אך גם מחזקים את עמדתנו בדבר הצורך החשוב והדחוף להסרת חסמי הבניה והמשך פיתוח ההתיישבות. כך בעזרת ה' נמשיך לצמוח, ויקוים בנו הפסוק: "והיה זרעך כעפר הארץ ופרצת ימה וקדמה וצפונה ונגבה" (בראשית כ"ח).  

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד