תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בונים מגדלים באוויר

25/01/2017
הגדל

ביום שלישי התבשרנו על החלטת ראש הממשלה ושר הביטחון לאשר את בנייתן של 2,500 יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון. זה אמנם נשמע מבטיח, אבל כשבודקים היטב מדובר באכזבה גדולה. אכזבה בעיקר מכך שאחרי שנים ארוכות של הקפאה, שלפי ראש הממשלה הייתה בגלל מדיניות שבאה מהבית הלבן בממשל אובמה, האישור ניתן לכל כך מעט יחידות דיור.

ההתבטאות לתקשורת בהודעה, בה נאמר כי "אנו חוזרים לחיים נורמליים ביהודה ושומרון" מצערת ואינה מסתדרת עם ההחלטה עצמה. החיים הנורמליים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן הם חיים של שגשוג ופריחה, של בנייה חופשית והקמת יישובים בכל המרחב ללא צורך בהמתנה של שנים לאישורים ולהקצבות.

מדובר גם הפעם באחיזת עיניים מאכזבת, אשר מבשרת בכותרות גדולות על בנייה בהיקפים גדולים, כשבפועל, כמו בפעמים הקודמות תסתיים בבנייה של מספר מועט של יחידות והשאר רק ימשיך לשבת בערימות במשרדים לקידום התכנון. נדגיש כמובן כי ההודעה לא הכריזה כלל וכלל על סיום הקפאת התכנון, מה שמשאיר אותנו באותו מצב איום של חוסר באפשרות להפשיר תכניות למען בנייה משמעותית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן.

המספרים, כרגיל, מדברים בעד עצמם. "התכניות כוללות פרסום להפקדה ולתוקף של יחידות דיור ושיווקים", נכתב בהודעה. מתוך 2,500 יחידות דיור שהובטחו, רק 910 יחידות יעברו לשלב השיווק ובהם תתאפשר בניה. בשאר הבתים שהובטחו מדובר אך ורק בקידום התכנון שלב נוסף מתוך רבים שיש לתכנית לעבור בדרך לבנייה עצמה בשטח. השלבים הרבים שתב"ע עוברת עד לשלב הבנייה בפועל הם רבים, וכוללים אישור להפקדה והפקדה, אישור למתן תוקף ומתן תוקף ושיווק. כך שאמנם חלק מהבתים יצאו לשיווק ובנייה, אך הרוב ימשיכו במסכת המייגעת של אישורי הבנייה, וייקח זמן עד שנראה בית בנוי באחד מהיישובים בהם הובטחה בנייה. זו הסיבה העיקרית לכך שלמרות שמדי פעם אנו רואים כותרות גדולות על כך שניתנו אישורים ליחידות דיור ביהודה ושומרון אנחנו לא רואים אותן נבנות בשטח.

המספרים הנמוכים שחולקו בין היישובים מבייש מאוד. לפי הדו"ח מספר יחידות הדיור העוברות לשיווק ביישובים מחולק כך: אריאל – 63, מעלה אדומים – 90, גבעת זאב – 552, אפרת – 21, אלקנה – 17 ועמנואל – 166. בהמשך, ההחלטה להקצות יחידות דיור בעמנואל בוטלה לאחר הפקת הדו"ח ויחידות הדיור של המועצה חולקו בין אפרת לבין ביתר עילית שקיבלה מתוכן 87. הנתון הזה אומר שהציבור החרדי, שמהווה שליש מאוכלוסיית יהודה, שומרון ובקעת הירדן מקבל רק 87 יחידות דיור. לא לחינם אמר ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין כי ההחלטה הזו היא "לעג לרש ויריקה בפרצופו של הציבור החרדי".

המצב חריף עוד יותר אם אנו מסתכלים על המספרים שהתפרסמו, כאשר רוב יחידות הדיור הוקצו ליישובים שנמצאים בתוך גושי ההתיישבות וחלק קטן ביותר נמצא מחוצה להם. אגב, בתוך המספר המועט הזה נכללים שני יישובים להם הבטיחה הממשלה אישורי בנייה לפני זמן רב – מגרון (2012) ובית אל (2015). גם בגוף ההודעה נראה היה שממשלת ישראל מתפארת בזה שהיא בונה רק בתוך הגושים, אמירה חמורה מאוד המדליקה נורה אדומה וסימן שאלה גדול על תפיסתה של הממשלה. למעשה, מוטב היה שהודעה כזאת לא הייתה יוצאת כלל.

בסוף השבוע שעבר התחלף הממשל האמריקאי ואיתו התחלפה המדיניות של הממשל הקודם. גם המדיניות בישראל צריכה להשתנות במהרה. על ממשלת ישראל לאשר את כל התוכניות שנמצאות על השולחן ולהוציא מכרזי בניה בכל שטחי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. יש לבטל את הקפאת התכנון ולהתחיל בבנייה מאסיבית בגושים ומחוצה להם כדי להשלים את הצורך החשוב שיש בהתיישבות למגורים ברי קיימא.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד