תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מכתב פתוח ממנכ"ל מועצת יש”ע שילה אדלר

21/12/2016
הגדל

 שלום וברכה,

לאור התהפוכות הרבות שעברו עלינו במהלך השבוע האחרון, אבקש להביא בפניכם מספר משמעויות של מה שהתרחש בנושא היישוב עמונה בפרט וסביב ההתיישבות בכלל.

אין ספק כי ההתיישבות והסדרתה מלווה אותנו שנים רבות עם עליות וירידות הצלחות וכישלונות. פריחה, התפתחות וצמיחה גדולה מלווים לעיתים במראות קשים של פינוי והרס. הממשלה המכהנת כיום עסוקה בהתיישבות מראשית דרכה, בין אם לכתחילה כתומכת מובהקת ביש"ע ובין באילוץ עקב עתירות ארגוני שמאל קיצוני.

זה בא לידי ביטוי בוועדת ההסדרה, ועדה הכוללת גורמי ממשל ומומחים בסוגיות המשפטיות בהתיישבות, אשר ישבה לילות כימים על מנת להביא מוצר מוגמר והסדרתם של יישובים צעירים רבים. הוועדה נחלה כישלון חלקי במתווה שהציעה בנתיב האבות, אשר לצערנו לא צלח את בג"ץ.

אך הוועדה הניחה תשתית מקצועית ומשפטית ראויה על מנת לתת כלים משפטיים טובים יותר על מנת להתמודד עם בגצים נוספים הקיימים בהתיישבות.

המגמה של סיוע להתיישבות עוברת גם דרך חוק ההסדרה, אשר החל את תהליך אשרורו, הודות לחברי הכנסת של סיעת הליכוד אשר הוחתמו על ידי המטה הלאומי בליכוד בראשות שבח שטרן ונתן אנגלסמן, והמשיך ביתר שאת כאשר שר החינוך חה"כ נפתלי בנט לקח עליו אחריות והפעיל את משקלו וכוחו הפוליטי לאישור החוק. הדבר בא לידי ביטוי בהצבעת שרי הליכוד, חברים בוועדת השרים, להצביע בעד הצעת החוק, על אף התנגדות ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה.

שובר השוויון בתוך המערכה האחרונה על ההתיישבות היה המהלך הציבורי סביב הרס עמונה, מהלך ציבורי אותו הובילה הנהגת היישוב עמונה יחד עם שותפים רבים לדרך, בניהם חה"כ בצלאל סמוטריץ’, שולי מועלם ואחרים, יחד עם פעילי ליכוד, פעילי שטח ובעיקר הנוער הנפלא, תומך ההתיישבות.

מהלך זה התחבר למערכות משפטיות ציבוריות נוספות הקיימות זה זמן רב, ובהן עשרות רבות של בגצי"ם עקרוניים ונקודתיים, כגון המערכה על תשעת הבתים בעפרה, אותה מובלים היישוב עפרה, מועצת בנימין, תנועת אמנה ומועצת יש"ע, למאבק על היישוב מצפה כרמים ליד כוכב השחר, עתירה ישנה שעברה מספר טלטלות ובמאבק עליו שותפים ועד היישוב עם מועצת בנימין, וכן למאבק על שכונת נתיב האבות שבגוש עציון, לו שותפים ועד השכונה, מועצת גוש עציון, תנועת אמנה ומועצת יש"ע, בג"ץ עמק שילה ועוד.

לצערנו, ישנם מעל ל-100 בג"צים איתם מתמודדת המערכת המשפטית והממשלתית וארגונים נוספים, בליווי צמוד של עוזר שר הביטחון לעינייני התיישבות, תנועת אמנה, תנועת רגבים והמועצות השונות.

הישגים חשובים ומשמעותיים הושגו במוצאי שבת האחרון. לאחר סוף שבוע מותח סביב עמונה, ולאחר מהלך ארוך ומתמשך במערכה על ההתיישבות, ניתן להגיע לתובנה כי ניתן למצוא פתרון אף לבעיות המורכבות, שילוב המערכות הממשלתיות במציאת פתרונות יצירתיים על מנת למנוע הרס ולאפשר התיישבות, והסכמה עקרונית לשימוש באדמות נפקדים בעמונה, אישור אשר לא ניתן עשרות שנים.

זאת בנוסף להישג משמעותי אשר עלה על ידי ועדת ההסדרה בחודשים האחרונים וזורז משמעותית בשבועיים האחרונים - תקנת השוק, סעיף 5, תקנה המאפשרת שימוש בקרקע שנעשתה בתום לב ובמעורבות המדינה.

אומנם המתווה שנחתם עם הנהגת עמונה עוד לוקה בחסר, ואנו תקווה כי יימצאו הפתרונות לבעיות הקיימות, אך תמיד צריך לראות ולבחון את ההצלחות אל מול ההתיישבות כולה מתוך ראייה רחבה ואסטרטגית.

 

עלינו, כלל הגורמים תומכי ההתיישבות בארץ, לרכז מאמץ ולוודא כי ההישגים סביב היישוב עמונה בפרט וסביב בג"צי ההתיישבות בכלל יבואו לידי מימוש ומיצוי ולא רק על מנת למנוע חיכוך מיותר ואלימות אלא על מנת להגיע למצב בו אנו בבנייה, התיישבות וחינוך ולא במפגש מבזה ומקצין זה.

עלינו לעמוד על המשמר ולוודא כי וועדת ההסדרה ממשיכה את פעילותה על מנת למצוא פתרונות יצירתיים לבגצ"י השמאל הקיצוני.

עלינו להמשיך את הלחץ על ממשלת הימין לקידום חוק ההסדרה.

עלינו לוודא שימוש בכלים אותם נתן היועמ"ש - תקנת השוק, רכוש נפקדים.

עלינו להמשיך לבנות, ליצור, להפריח ובעיקר לחנך את הנוער הנפלא שלנו בהתיישבות, למסירות, להקרבה ולדאגה לארץ ישראל.

עלינו להצדיע לתושבי עמונה על מאבקם למען ההתיישבות כולה, אך בד בבד לראות את התמונה המלאה ורצון לסייע בעשרות בגצים על ההתיישבות איתם אנו מתמודדים.

ועל כן, אל לנו לשקוט ולהיכנס לתרדמת חורף, אלא להיות עם יד על הדופק ולהמתין בצורה דרוכה להחלפת השלטון בארה"ב על מנת לקדם את ההתיישבות ביש"ע ביתר שאת, בעוז וגאון קדימה.

חלון הזדמנות ענק יפתח לנו בעז"ה בעוד כחודש, עת יתחלף הממשל האמריקאי, החל מנשיא ארה"ב דרך שגרירים באו"ם ועד השגריר הנבחר לשרת בישראל. עלינו לרכז מאמץ ולמקסם כוחות על מנת להפוך חלון הזדמנות משמעותי זה של ארבע השנים הקרובות לשינוי אסטרטגי בתנופת הבנייה, החל בריבונות, בשינוי משפטי וחוקתי ראוי. יש לראות לנגד עינינו את התמונה הרחבה וממנה לפעול בתוכניו השונות למען ארץ ישראל.

הספירה לאחור כבר החלה...

 

בשולי הדברים -

חגיגת הצביעות שהייתה השבוע בזמן שתושבי עמונה חרדו לבאות, מחייבת אותנו להגיב. יש להפנות אצבע מאשימה אל ארגוני השמאל ושולחיהם. תקציב זה יכל היה להיות למען כלל אזרחי מדינת ישראל למטרות נעלות של בניית יישוב חדש בארץ ישראל, למטרות של חינוך וקידום הפריפריה, אך במקום זאת, משמש תקציב זה להעתקת יישוב שלם כמה מאות מטרים ממקומו המקורי.

[נכתב ביום ג’]

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד