תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תחל שנת לימודים וברכותיה

31/08/2016
הגדל

שנת הלימודים נפתחה השבוע כסדרה גם ביהודה ושומרון. עשרות אלפי תלמידים ובני נוער חזרו לבתי הספר ולגנים יחד עם כל הנוער של מדינת ישראל, אחרי קיץ גדוש בחוויות רבות, אשר ודאי העשירו אותו רבות. בקיץ הנוכחי הנוער ידע גם מורדות רבות, פיגועים קשים שהתרחשו ברחבי הארץ העיבו על שמחת החופש הגדול ועל תכניותיהם של רבים מבני הנוער. מורדות אלה לא החלישו אותם אלא חיזקו ואף גיבשו את הנוער בכל רחבי יו"ש, בני הנוער יצאו למפגני ראווה מול בית ראש הממשלה בדרישה לשקט בטחוני, נוער עתניאל הקים מאהל הזדהות וחוסן בכניסה לישוב, לאחר הפיגוע הנורא בו נהרג הרב מיכאל מרק הי"ד, נוער הר חברון וקרית ארבע צעדו לאורך כביש 60 במחאה על הרצח, נוער מכל רחבי יו"ש הקימו מאהל מחאה מול בית ראש הממשלה, נוער אבני חפץ יזם קייטנה יחד עם עמותת "עת לעשות" למען משפחות של ילדים עם צרכים מיוחדים ועוד.

כל זאת לא בכדי, הנוער הרב ביהודה ושומרון הוא מהטובים ביותר בארץ, ותעיד על כך רשימת בתי הספר הערכיים שפרסם לאחרונה משרד החינוך. בין בתי הספר הערכיים ביותר בשנת תשע"ו הופיעו, בין השאר, אולפנת צביה מעלה אדומים, ישיבת בני עקיבא אורות יהודה באפרת, אולפנת אורות עציון בראש צורים, תיכון אזורי ירדן שבמעלה אפרים, ישיבת בני חיל שבקדומים ועוד רבים. בתי הספר נמדדו על היבטים שונים בעשייה החינוכית וכוללים למשל שילוב ילדי חינוך מיוחד, קליטת עולים חדשים, מניעת נשירה, טוהר הבחינות, שיעור גיוס לשירות צבאי או אזרחי וזכאות לתעודת בגרות.

52% מתוך כלל האוכלוסייה ביהודה ושומרון הם צעירים בני פחות מגיל 18, מה שהופך את הנוער ביו"ש לתחום עתיר אחריות ובעל חשיבות רבה לעתיד ההתיישבות. השבוע פורסמה "התמונה החינוכית" – פרסום של משרד החינוך הכולל את נתוני הזכאות לבגרות לשנת תשע"ה כשלצדם פרמטרים נוספים המשקפים ערכיות ומעורבות חברתית ברשויות המקומיות. המועצות האזוריות, המועצות המקומיות והעיריות ביהודה ושומרון משקיעות בנוער את מירב משאביהן, והתוצאות המשתקפות מהנתונים מעידות על כך.

אחוזי הגיוס לשירות צבאי בקרב בוגרי כיתות י"ב ביהודה ושומרון הוא מהגבוהים ביותר: המועצה המקומית קדומים עם 96% גיוס, במועצה המקומית קרני שומרון ישנם 91% גיוס, במועצה המקומית קרית ארבע, באריאל ובמעלה אדומים ישנם 97% גיוס, במועצה האזורית הר חברון ישנם 91% גיוס וכן האלה. במועצה המקומית מעלה אפרים מחזיקים כבר 3 שנים ברצף ב-100 אחוזי גיוס לשירות צבאי גם מבני הישוב וגם מבנות הישוב.

שיעורי ההתנדבות לשירות לאומי או אזרחי מבין בנות ההתיישבות הוא גם בין הגבוהים: במועצה המקומית קרית ארבע ישנם 95% התנדבות, במועצות המקומית אלקנה ובית ישנם 87% התנדבות בכל אחת, במועצה האזורית מטה בנימין 84%, במועצה האזורית שומרון ישנם 83% התנדבות, וכן הלאה.

גם אחוזי הזכאות לבגרות מרקיעים שחקים, במיוחד על פני הממוצע הארצי שעומד בשנה"ל תשע"ה על 66.1%. ברוב המועצות המקומיות הנתונים מראים על יותר מ-80% זכאות לבגרות בשנה"ל תשע"ה, כאשר המקום הראשון נתון למועצה המקומית קדומים עם 93% זכאות לבגרות, ומחזיקה במקום הרביעי בארץ מתוך עשרות רשויות מקומיות.

כאמור, הנתונים האלה כלל לא מפתיעים. הנוער של יהודה ושומרון הוא נוער ערכי ומסור, אשר גדל על אהבת האדם והארץ בחבלי התנ"ך, וההישגים שלו הם הגאווה גם למורים ולמנהלים, אשר על ידיהם מתחנך הנוער.

בימים אלו בהם אנו מציינים את שנת החמישים לשיבת עם ישראל לנחלת אבותיו ולחבלי התנ"ך, אנו רואים חשיבות יתרה בלימוד בבתי הספר על ההתיישבות ביהודה ושומרון ועל מלחמת ששת הימים כחלק מתוכנית הלימוד. בשנה זו אנו גם מציינים 100 שנה להצהרת בלפור, שנותנת תוקף בינלאומי-משפטי לזכותנו על הארץ. שני ציוני הדרך הללו יחד מחזקים באופן מובהק את החלק שלנו בשרשרת הדורות הארוכה, ועל תלמידינו היקרים להוסיף וללמוד על כך.

עם פתיחת שנת הלימודים תשע"ו, ברצוננו לברך את תלמידי יהודה, שומרון ובקעת הירדן בפרט, ואת תלמידי כל הארץ בכלל בברכת עלו והצליחו. מי ייתן והשנה הזאת תהיה שנה מוצלחת לכולכם!

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד