תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בואו לכפר

27/07/2016
הגדל

לפני ארבע שנים, התקבצנו חבורה צעירה בוגרי שירות צבאי ולאומי, והחלטנו לעשות מעשה. יצאנו לדרך מכוחו של חלום, מצוידים באמונה, אומץ לב ושיגעון לדבר. חלמנו ליצור כוח חברתי משפיע בפריפריית ההתיישבות. כפר הסטודנטים הראשון ברכס איתמר הוקם עבורנו, כצעירים, מתוך אהבה והבנת חשיבותו של האזור. מתוך העשייה גילינו כי עלינו על משהו שהוא גדול הרבה יותר מאיתנו. להפתעתנו, רעיון העמותה משך אליו צעירים רבים ומגוונים מכל רחבי הקשת הישראלית, שרצו לקחת אחריות ולעשות מעשה. מנגד, גילינו את פוטנציאל העוצמה הקהילתית שקיימת בכפר סטודנטים, ביכולת לחולל שינוי בישובים באמצעות חיבור כוחות חיצוניים לכוחות פנימיים.

"קדמה" הקימה ומתפעלת כיום ששה כפרי סטודנטים מקצרין שברמת הגולן, דרך מעלה אפרים בבקעת הירדן, אלמוג במגילות-ים המלח, רימונים בבנימין, פני קדם במזרח גוש עציון ועד שמעה שבדרום הר חברון, המכילים יחד כ-300 סטודנטים. כפרי הסטודנטים מייצרים תנועה של אוכלוסייה צעירה, חוצת מגזרים וערכית לישובים, תוך מגמה עתידית לפיתוח גרעיני התיישבות קבע. הסטודנטים מתנדבים בתחומי החינוך, הקהילה והרווחה על פי הצרכים המקומיים והאזוריים, ומהווים מוקד ליזמות ומנהיגות צעירה במגוון תחומים. כל זאת, יחד עם מסגרת הגשמה לצעירים והיכרות עם האזור, האנשים והפוטנציאל הטמון בו - ומיועדים לגרעיני התיישבות - מעין המשך להיאחזויות הנח"ל במאה ה-21.

שלוש הערות על צעירים, יזמות חברתית והתיישבות:

1.       צעירים – בדנ"א הציוני חרוטה התודעה שאומרת כי צעירים הם שמובילים מהפכות. מבחינה ההיסטורית - מהעלייה השנייה, דרך הפנתרים השחורים ועד גוש אמונים - רוב המהפכות נחרטו בתודעה הציונית ככאלה שבוצעו על ידי צעירים.

החוויה התמידית מהעשייה, היא עוצמת האמון הניתנת על ידי השותפים השונים - בהתיישבות, בממשלה ובגורמים פרטיים - בה נראה להם טבעי לחלוטין שילדים בני 20-30 ינהלו תקציבים של מיליוני שקלים. אותו אמון, אותה כניסה לנעליים ענקיות, דרש מאיתנו כצעירים לגדול ולצמוח לתוכן.

הצעירים בדור שלנו, דור המאה ה-21, מחפשים שייכות ומשמעות. בעידן פוסט מודרני מתחדש, הצעיר הישראלי הלאומי, מחפש להבין מה השליחות הציונית של הדור. ישנו גרפיטי במרכז תל אביב: "שיבוא אלתרמן עם מגש הכסף שלו ויניח עליו משמעות" שמציג את תפיסת העולם שלנו הצעירים: אתם הקמתם עבורנו, הדור הצעיר, מדינה, בניתם את ההתיישבות בחמישים השנים האחרונות. לא מובן מאליו לחיות כאן, אז תסבירו לנו מה המשמעות של כל זה?

את התשובה לשאלה הזאת, הקומה העכשווית לציונות ובפרט להתיישבות בדורנו, אנחנו כצעירים צריכים לבנות. עכשיו תורנו. בעידן שאחרי הפוסט מודרניזם, הצעירים לא מחפשים להיות רק גלגל אל תוך המשימה בסגנון "צריך גלגל - אני גלגל" של טרומפלדור, הצעירים גם לא מסתפקים בחיים של בנייה אישית המתבטאת בחיי משפחה וקריירה. הצעירים מחפשים להירתם למשהו שהוא יותר גדול מהם, להיות גלגל מיוחד וייחודי הנגזר מכישרונותיהם וחלומותיהם האישיים, אך מתוך הירתמות לעגלה בעלת משמעות, למשימה שהיא גדולה יותר מסך פרטיה.

 

2.      יזמות חברתית - יזמות חברתית היא היצירתיות, האומץ והשיגעון להביט סביבך על כלים במציאות המוכרת ולשחק איתם אחרת. כשחיפשנו בתור סטודנטים מסגרת שייכות ומשמעות, במה להגשמה בהתיישבות, לא מצאנו אותה במסגרות הקיימות. חשנו כי חסרה עשייה חברתית על-אזורית בהתיישבות, ובפרט יזמות חברתית צעירה, והחלטנו לעשות מעשה ולשחק באותם כלי מציאות באופן שלא נוסה עד כה.

יזמות חברתית לא פותרת את הבעיות הגדולות. לא פתרנו את הצורך של צעירים במשמעות ושייכות, ולא פתרנו באופן מלא אף מורכבות קהילתית. אבל נגענו בנושאים האלה, בישובים, באזורים ובצעירים בצורה חדשה. היזמות החברתית היא זאת הנוגעת בבעיה, בשורש המורכב, ומתעסקת בה. לא חוששת להושיט יד ולגעת.

לכל בעיה גדולה יש דרך יצירתית לגעת בה. אולי לא לפתור אותה במלואה, אבל להעז לצאת מהמשרד, או מהבית, ולגעת בשורש המורכבות.

 

3.      התיישבות - ההתיישבות כערך, כבעלת משמעות באתוס הלאומי, הולכת ומטשטשת לטובת תרבות הנדל"ן. בפריפריית ההתיישבות, בישובים המרוחקים יותר מבחינה גיאוגרפית, קיים אתגר התיישבותי שהנגיעה בו מחזירה לחיים את ערך ההתיישבות הציונית במאה ה-21.

הדגל ש"קדמה" מרימה בהתיישבות הוא המרחב הישראלי – כפרי הסטודנטים מכילים אוכלוסייה מגוונת מכל רחבי הארץ והקשת הישראלית. זה לא תמיד פשוט, אבל זה כלל ישראלי. השבוע התקבלה ההחלטה, דווקא בימים האלה, להפיק את שבוע קדמה בכפר הסטודנטים "קדמה" בשמעה שבהר חברון. בימים בהם ההר עולה לכותרות בהקשרים קשים, אנו מבקשים לייצר בו שבוע של נורמליות, של צעירים שבאים לעבוד בעבודה פיזית, לחוות שיחות וסדנאות וכן - גם לרקוד במסיבות לעומק הלילה.

התקבלנו בהתיישבות בחיבוק של השותפים שלנו: מועצת יש"ע, תנועת ההתיישבות "אמנה", הרשויות האזוריות, ועוד גופים רבים וטובים שהתגייסו לעשות מעשה ולבנות יחד את הדור הבא של הצעירים בהתיישבות.

אז אם אתם צעירים ברוח ומחפשים הגשמה – הצטרפו אלינו.

 

מתעניינים? חפשו בגוגל "קדמה כפרי סטודנטים" או התקשרו 054-3215838 והצטרפו אלינו לשנה מאתגרת וחווייתית בכפרי הסטודנטים של עמותת "קדמה".

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד