תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

המתנחלים השפויים

22/06/2016
הגדל

"יודע לשיר, יודע לערוך, יודע לביים ואין ספק שמדובר במתנחל שפוי. יש גם כאלה מתברר, אפילו ביצהר". במילים אלו חתמה במוצאי השבת האחרונה מגישת חדשות 10 אשרת קוטלר את כתבתו של רועי שרון על הפעילות ההסברתית של עזרי טובי. טובי, תושב יצהר, מצלם בחודשים האחרונים סרטוני וידאו המסבירים את צידה של מדינת ישראל בקונפליקט הערבי-ישראלי. הסרטונים מופצים בישראל ובשאר העולם ואף זוכים לתמיכה רחבה ברשת, דבר שמתבטא בתמיכה כספית בשני פרויקטים של מימון המונים שטובי גייס במלואם.

טובי הוא ללא ספק אדם טוב ומוערך, אך בדבריה, בחרה קוטלר להכליל ולומר כי בניגוד לשאר תושבי יהודה ושומרון, יש מתנחל שהוא נווה מדבר שפוי במערב הפרוע. במשפט אחד הכתימה קוטלר מעל ל-450,000 אזרחים טובים וישרים שמשרתים את המדינה ונאמנים לה עד כלות. עם זאת, ולמרות הדברים הקשים שנאמרו, אנחנו חושבים שבימים אלה חשוב לשמור על קו מאחד ועל אמירות אחראיות שלא מפלגות את העם.

מיותר לציין, כי תושבי יהודה ושומרון הם חלק בלתי נפרד מהמרקם האנושי של מדינת ישראל והם לא שונים כלל מאנשי הרצליה, חיפה או אילת. הם מחזיקים באחוזי זכאות לבגרות מהגבוהים ביותר, הם משרתים בצה"ל ביחידות הקרביות ביותר ואחוזי ההצבעה שלהם בבחירות מרקיעים שחקים. רק ביצהר, מקום מגוריו של טובי, גרים 9 אנשים טובים שמתוך תחושת שליחות תרמו כליה לאדם שאינם מכירים.

התיכונים בהתיישבות נמצאים גם הם בטבלאות המצוינות באחוזי הגיוס לצה"ל כאשר תיכון "אורות יהודה" באפרת ותיכון "אורט תעופה וחלל" במעלה אדומים רשמו בשנה"ל הקודמת גיוס של 100% (!) מהגברים בוגרי התיכון. עוד נרשמו אחוזי גיוס גבוהים בקרב הבנים גם בישיבת בנ"ע סוסיא (97.1%), ישיבת "אהבת חינם" בכוכב השחר (89.2) ובישיבת "חיצים" באיתמר (83.3).

נתוני הגיוס לצה"ל באופן כללי במועצות האזוריות והמקומיות מרשימים גם הם – נכון לשנת 2015 שתי ערים ביו"ש נמצאות בפסגת הטבלה כשאריאל במקום ה-7 ומעלה אדומים במקום ה-14 מתוך 65 ערים. באופן הגיוני, המועצות ביהודה ושומרון אינן נמצאות בצמרת הרשימה הכללית של אחוזי הגיוס, משום שאחוז גיוס הבנות בהן נמוך בהרבה מהממוצע הארצי ומרבית הבנות בהן משרתות בשירות הלאומי. יחד עם זאת, לפי אתר INN שניתח את נתוני שנת 2013, מחוז יהודה ושומרון מוביל כמחוז את טבלת הגיוס של גברים לשירות קרבי בצה"ל. כ-62% מבני הנוער בהתיישבות מתגייסים ליחידות השדה.

נתון נוסף שנבדק בצה"ל הוא אחוז המיצוי לקצונה, כלומר שיעור היוצאים לקצונה בקרב המתגייסים. במקום הראשון ניצבת המועצה המקומית אפרת, עם 22.2% ובמקום השני נמצאת המועצה המקומית אורנית עם 19% מיצוי לקצונה.

לפי נתוני ההצבעה לבחירות בכנסת ה-20, גם מתוך רשימת עשרת היישובים בעלי אחוז המצביעים הגבוה ביותר וגם בקרב רשימת עשרת היישובים בעלי אחוז הקולות הכשרים הגבוה ביותר ישנם שלושה יישובי יו"ש, כאשר נגוהות ורחלים הם במקומות השני והשלישי. באותן רשימות מופיעים גם יישובים המורכבים מעקורי גוש קטיף. נתון שמהווה מענה יפה לטענות מסוג "פינו אותם ולכן הם לא נאמנים למדינה כמו קודם". ממוצע ההצבעות באופן כללי ביהודה, שומרון ובקעת הירדן בבחירות האחרונות, גבוה גם הוא ועומד על 79.68%, בהפרש ניכר מאחוזי ההצבעה בכלל היישובים שאינם בי"ש שעומד על 73.2%.

התבטאויות מכלילות, מכל כיוון, מסוכנות לחברה הישראלית ולרוח של הציבור בארץ. על אף כל הקשיים והאתגרים שעומדים בפניהם, תושבי יהודה ושומרון הם אזרחים נאמנים למדינת ישראל אשר מקיימים את כל זכויותיהם וחובותיהם מתוך אמונה תמימה בצדקת הדרך. אנחנו דורשים ומבקשים מכולם, מההנהגה ואנשי התקשורת ועד אחרון הטוקבקיסטים, לא לגרום לפילוג העם על ידי אמירות מיותרות אלא להיות הגורם המאחד.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד