תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

יפה וגם פורחת

25/05/2016
הגדל

תקופת האביב, שמגיעה לשיאה בעת הזו של השנה, מביאה יחד אתה מרבדי ענק ירוקים שמשתלטים על כל חלקה טובה ברחבי הארץ. ממעוף הציפור, ניתן לראות את ארץ ישראל זורחת במלוא פריחתה ומוציאה את מגוון עליה ופירותיה בצבעים יפיפיים של התחדשות. אנחנו רואים כי הבטחתו של הקב"ה לעם ישראל ערב כניסתם לארץ מתקיימת אל מול עינינו: "כי ה' אלוקיך מביאך אל ארץ טובה, ארץ נחלי מים, עיינות ותהומות יוצאים בבקעה ובהר. ארץ חיטה ושעורה, וגפן ותאנה ורימון, ארץ זית שמן ודבש".

כמתואר בפסוק, אחד המשאבים החשובים ביותר, בהם השתבחה ארץ ישראל, הוא החקלאות. נראה שאזור יהודה, שומרון ובקעת הירדן, מצליח להצמיח חקלאות מהטובות ביותר בארץ. כרמי הגפנים שמופקים ליין בעשרות מיקבי יהודה ושומרון זוכים שנה אחר שנה במקומות הראשונים בתחרויות בינלאומיות, התמרים שגדלים בבקעת הירדן ובמגילות מיוצאים לרחבי העולם בתפוצות ענק ושמן הזית, הפטריות והתבלינים שיוצאים מאדמת יו"ש מגיעים כמעט לכל בית בישראל ותורמים לכלכת מדינת ישראל בכל תחומי המשק.

אז קצת נתונים: ביהודה, שומרון ובקעת הירדן מעבדים כיום קרוב ל-90,000 (!) דונם של חקלאות יהודית אשר מתפרסת בכל השטח הענק. מתוך הדונמים האלה, כ-20,000 דונם של חקלאות נמצאים במרחב ההר, ועוד כ-70,000 דונם שטחי חקלאות נמצאים בבקעת הירדן. זית, גפן, תמר, פרחים, ירקות אורגניים, חלב עיזים, גבינות אורגניות ועוד רבים גדלים וצומחים בחממות, בכרמים ובשדות של שטחי יהודה ושומרון. 60% מיצוא התמרים בארץ מגיע מבקעת הירדן, ו-40% מיצוא התבלינים. מאות אלפי בקבוקי יין איכותי מיוצרים מידי שנה ביקבי הבוטיק בגב ההר וחלקם מיוצא לחו"ל.

וכל זה לא בכדי, נתוני האקלים, הקרקע, הטמפרטורה, הגובה ומשטר הרוחות באזורים שונים במרחב, הינם אופטימאליים לגידולים שונים של חקלאות. גובה ההר והקור הפוקד אותו במשך השנה מתאים במיוחד לגידול כרמי ענבים שמפיקים את היינות מהטובים בעולם, היובש והחום בבקעת הירדן מצמיח לנו תמר טעים ועסיסי במיוחד שנחטף בתאווה על ידי שווקי העולם.

מיותר לציין, כי החקלאות היא מעבר לצורך הפשוט ברווח כלכלי או במקום תעסוקתי. החקלאות, כערך, היא שמירה בפועל על אדמת מדינת ישראל וההתעסקות בה היא חלוציות במלוא מובן המילה. החקלאים, אנשי האדמה האהובים, הם אלה המגדירים במעשה ידיהם היומיומי את מושג אהבת הארץ. כל שדה שנחרש וכל עץ שנשתל מציבים עובדה בפני מי שמנסים לערער על הימצאותנו בכל שטחי ארץ ישראל כי הארץ היא שלנו ולעולם לא נעזבנה. החקלאים בכל שטחי ארץ ישראל, ובעיקר ביו"ש, הם הקושרים את עם ישראל לארצו, מכיוון שהקשר העמוק עם האדמה בחרישה, בזריעה ובהשקיה הוא המקיים את המהות האמתית של עם ישראל בארץ ישראל.

"אם חקלאות כאן מולדת כאן", כתב משה סמילנסקי מראשוני החקלאים בארץ וממקימי התאחדות האיכרים. האמת הזאת נכונה גם לימינו.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד